FCK og OB styrer Danmark mod triumf

Med FCK og OB i gruppespillet er Superligaen tæt på at hente den direkte plads til Champions League-gruppespillet i 2012. OB i direkte duel med Young Boys fra Schweiz, der sammen med Belgien kan presse Danmark.



Efter FC Københavns og OB’s kvalifikation til gruppespillene i henholdsvis Champions League og Europa League står Superligaen med et solidt forspring og rimelige muligheder for at hente flere point til den UEFA-rangliste, der i 2012/2013-sæsonen ser ud til at indbringe Superligaen en direkte plads til gruppespillet i Champions League.

Brøndbys exit mod Sporting Lissabon var en streg i regningen for Superligaen, der med tre hold havde haft lige så store chancer for at høste point til regnskabet, som den på papiret hårdeste konkurrent Belgien, der har Anderlecht, Gent og Club Brugge i Europa League-puljer, der ser nogenlunde lige så svære ud som OB’s.

Men med FC Københavns ikke helt umulige CL-lodtrækning er der god grund til at formode, at Danmark kan bevare de omtrent tre rangliste-points forspring, der er til Rumænien og Belgien. For at indhente Danmark skal Rumæniens to klubhold Cluj og Steaua vinde ni kampe eller hente bonuspoint i forårets knockout-kampe, mens Belgiens tre hold i Europa League skal vinde otte kampe for at nå Danmarks nuværende antal point.

Schweiz har også tre mandskaber med men er lige knap to point yderligere bagud i forhold til Rumænien og Belgien, hvilket er lig med 13 sejre i gruppespillet.

Holdene fra Belgien, Rumænien og Schweiz skal altså have rigtig gode europæiske sæsoner, samtidig med at FCK og OB får bank i Europa, hvis Danmark skal smide den 12. plads, der giver en direkte plads i Champions League-gruppespillet om to år.


Stillingen for 2012/13-sæsonen

Adgangen til de europæiske turneringer i næste sæson er allerede nu afgjort. Her er adgangen bestemt af præstationerne fra 2005/2006 til og med 2009/2010, hvor Danmark er på en 15. plads, der giver mesterholdet adgang til CL-kvalen på samme vilkår som FCK har deltaget på i denne sommer, mens nummer to skal ud i den svære kvalifikation mod toere, treere og firere fra de største nationer i Europa. Den igangværende europæiske sæson er til gengæld med til at afgøre, hvor mange hold Danmark får i de europæiske turneringer i sommeren 2012, og det er her, FCK og OB kan sikre det danske mesterhold direkte adgang til gruppespillet i Champions League.

Stillingen fredag 27. august efter lodtrækning til CL og EL
Placering+Land+Ranglistepoint over fem sæsoner+hold tilbage i Europa
9+Tyrkiet+33,05+2 af 5 hold
10+Holland+32,129+5 af 6 hold
11+Grækenland+29,366+4 af 5 hold
12+Danmark+27,35+2 af 5 hold
13+Rumænien+24,491+2 af 6 hold
14+Belgien+24,4+3 af 5 hold
15+Skotland+23,541+1 af 5 hold
16+Schweiz+22,1+3 af 5 hold
17+Israel+21+1 af 4 hold
18+Østrig+19,7+2 af 4 hold

Kilde: Den hollandske programmør og hobby-statistiker Bert Kassies har styr på de europæiske ranglistepoint på sin fremragende hjemmeside, som du finder her: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/index.html


Klik dig videre for en detaljeret gennemgang af Danmarks konkurrenter her

Danmark+27,35 point
2 hold ud af 5 tilbage
3,5 point i 2010/2011

Champions League
FC Barcelona
Panathinaikos
FC København
Rubin Kazan

Europa League

Stuttgart
Getafe
OB
Young Boys

FC Nordsjælland, Randers FC og Brøndby IF er ude.

Rumænien+24,491 point
2 hold ud af 6 tilbage
1,833 point i 2010/2011

Champions League
Bayern München
AS Roma
CFR Cluj
Basel

Europa League
Liverpool
Steaua Bukarest
Napoli
Utrecht

Vaslui,Unirea Urziceni, Timisoara og Dinamo Bukarest er ude

Belgien+24,4 point
3 hold ud af 5 tilbage
2 point i 2010/2011

Europa League
Sporting
Lille
Levski
Gent

Villarreal
Club Brugge
Dinamo Zagreb
PAOK

Zenit
Anderlecht
AEK Athen
Hajduk Split

Cercle Brugge og Genk er ude.

Skotland+23,541 point
1 hold ud af 5 tilbage
2 point i 2010/2011

Champions League
Manchester United
Valencia CF
Glasgow Rangers
Bursaspor

Celtic, Motherwell, Dundee United og Hibernian er ude.


Schweiz+22,1 point
3 hold ud af 5 tilbage
3,1 point i 2010/2011

Champions League
Bayern München
AS Roma
CFR Cluj
Basel


Europa League

CSKA Moskva
Palermo
Sparta Prag
Lausanne


Stuttgart
Getafe
OB
Young Boys


Grashoppers og Luzern er ude

 

Sådan regnes koefficienten ud

UEFA’s lande-koefficenter er udtryk for, hvordan et land har klaret sig i de europæiske turneringer over fem sæsoner. Koefficienterne regnes ud ved hjælp af et pointsystem, der tildeler point for sejre og uafgjorte resultater.
I kvalifikationsrunderne til både Champions League og Europa League giver en sejr et point og uafgjort et halvt point, mens sejr og uafgjort i gruppespil og forårets knockout-kampe giver henholdsvis to og et point.
De 32 hold i gruppespillet i Champions League får desuden fire bonuspoint, en tur i forårets knockfase i Champions League giver et bonuspoint per runde, holdet når til, mens der i Europa League er et bonuspoint at hente for henholdsvis, kvartfinale, semifinale og finale.
Desuden er hold, der kvalificerer sig til Europa Leagues gruppespil, garanteret minimum to point, uanset om det bliver til seks nederlag i gruppen.
Pointene for det pågældende lands europæiske deltagere lægges sammen og divideres med det antal hold, der kvalificerede sig til de to europæiske turneringer.
Danmarks 3,5 ranglistepoint for 2010/2011-sæsonen kommer fra elleve sejre og fem uafgjorte samt FCK’s kvalifikation til CL-gruppespillet, hvilket i UEFA’s pointsystem giver 17,5 point (som så divideres med fem) i de 22 kvalifikationskampe, de fem danske hold har spillet indtil videre.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

FC København byder på kantspiller

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Brøndby har IKKE budt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er ret let at se’

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Brøndby forhandler om stor transfer

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

I chok over Tottenham

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

– Det er forfærdeligt

Danskerklub meldes interesseret

Storklub lurer på Jonas Wind

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem