Efter FC Københavns og OB’s kvalifikation til gruppespillene i henholdsvis Champions League og Europa League står Superligaen med et solidt forspring og rimelige muligheder for at hente flere point til den UEFA-rangliste, der i 2012/2013-sæsonen ser ud til at indbringe Superligaen en direkte plads til gruppespillet i Champions League.
Brøndbys exit mod Sporting Lissabon var en streg i regningen for Superligaen, der med tre hold havde haft lige så store chancer for at høste point til regnskabet, som den på papiret hårdeste konkurrent Belgien, der har Anderlecht, Gent og Club Brugge i Europa League-puljer, der ser nogenlunde lige så svære ud som OB’s.
Men med FC Københavns ikke helt umulige CL-lodtrækning er der god grund til at formode, at Danmark kan bevare de omtrent tre rangliste-points forspring, der er til Rumænien og Belgien. For at indhente Danmark skal Rumæniens to klubhold Cluj og Steaua vinde ni kampe eller hente bonuspoint i forårets knockout-kampe, mens Belgiens tre hold i Europa League skal vinde otte kampe for at nå Danmarks nuværende antal point.
Schweiz har også tre mandskaber med men er lige knap to point yderligere bagud i forhold til Rumænien og Belgien, hvilket er lig med 13 sejre i gruppespillet.
Holdene fra Belgien, Rumænien og Schweiz skal altså have rigtig gode europæiske sæsoner, samtidig med at FCK og OB får bank i Europa, hvis Danmark skal smide den 12. plads, der giver en direkte plads i Champions League-gruppespillet om to år.
Stillingen for 2012/13-sæsonen
Adgangen til de europæiske turneringer i næste sæson er allerede nu afgjort. Her er adgangen bestemt af præstationerne fra 2005/2006 til og med 2009/2010, hvor Danmark er på en 15. plads, der giver mesterholdet adgang til CL-kvalen på samme vilkår som FCK har deltaget på i denne sommer, mens nummer to skal ud i den svære kvalifikation mod toere, treere og firere fra de største nationer i Europa. Den igangværende europæiske sæson er til gengæld med til at afgøre, hvor mange hold Danmark får i de europæiske turneringer i sommeren 2012, og det er her, FCK og OB kan sikre det danske mesterhold direkte adgang til gruppespillet i Champions League.
Stillingen fredag 27. august efter lodtrækning til CL og EL
Placering+Land+Ranglistepoint over fem sæsoner+hold tilbage i Europa
9+Tyrkiet+33,05+2 af 5 hold
10+Holland+32,129+5 af 6 hold
11+Grækenland+29,366+4 af 5 hold
12+Danmark+27,35+2 af 5 hold
13+Rumænien+24,491+2 af 6 hold
14+Belgien+24,4+3 af 5 hold
15+Skotland+23,541+1 af 5 hold
16+Schweiz+22,1+3 af 5 hold
17+Israel+21+1 af 4 hold
18+Østrig+19,7+2 af 4 hold
Kilde: Den hollandske programmør og hobby-statistiker Bert Kassies har styr på de europæiske ranglistepoint på sin fremragende hjemmeside, som du finder her: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/index.html
Klik dig videre for en detaljeret gennemgang af Danmarks konkurrenter her
Danmark+27,35 point
2 hold ud af 5 tilbage
3,5 point i 2010/2011
Champions League
FC Barcelona
Panathinaikos
FC København
Rubin Kazan
Europa League
Stuttgart
Getafe
OB
Young Boys
FC Nordsjælland, Randers FC og Brøndby IF er ude.
Rumænien+24,491 point
2 hold ud af 6 tilbage
1,833 point i 2010/2011
Champions League
Bayern München
AS Roma
CFR Cluj
Basel
Europa League
Liverpool
Steaua Bukarest
Napoli
Utrecht
Vaslui,Unirea Urziceni, Timisoara og Dinamo Bukarest er ude
Belgien+24,4 point
3 hold ud af 5 tilbage
2 point i 2010/2011
Europa League
Sporting
Lille
Levski
Gent
Villarreal
Club Brugge
Dinamo Zagreb
PAOK
Zenit
Anderlecht
AEK Athen
Hajduk Split
Cercle Brugge og Genk er ude.
Skotland+23,541 point
1 hold ud af 5 tilbage
2 point i 2010/2011
Champions League
Manchester United
Valencia CF
Glasgow Rangers
Bursaspor
Celtic, Motherwell, Dundee United og Hibernian er ude.
Schweiz+22,1 point
3 hold ud af 5 tilbage
3,1 point i 2010/2011
Champions League
Bayern München
AS Roma
CFR Cluj
Basel
Europa League
CSKA Moskva
Palermo
Sparta Prag
Lausanne
Stuttgart
Getafe
OB
Young Boys
Grashoppers og Luzern er ude
Sådan regnes koefficienten ud
UEFA’s lande-koefficenter er udtryk for, hvordan et land har klaret sig i de europæiske turneringer over fem sæsoner. Koefficienterne regnes ud ved hjælp af et pointsystem, der tildeler point for sejre og uafgjorte resultater.
I kvalifikationsrunderne til både Champions League og Europa League giver en sejr et point og uafgjort et halvt point, mens sejr og uafgjort i gruppespil og forårets knockout-kampe giver henholdsvis to og et point.
De 32 hold i gruppespillet i Champions League får desuden fire bonuspoint, en tur i forårets knockfase i Champions League giver et bonuspoint per runde, holdet når til, mens der i Europa League er et bonuspoint at hente for henholdsvis, kvartfinale, semifinale og finale.
Desuden er hold, der kvalificerer sig til Europa Leagues gruppespil, garanteret minimum to point, uanset om det bliver til seks nederlag i gruppen.
Pointene for det pågældende lands europæiske deltagere lægges sammen og divideres med det antal hold, der kvalificerede sig til de to europæiske turneringer.
Danmarks 3,5 ranglistepoint for 2010/2011-sæsonen kommer fra elleve sejre og fem uafgjorte samt FCK’s kvalifikation til CL-gruppespillet, hvilket i UEFA’s pointsystem giver 17,5 point (som så divideres med fem) i de 22 kvalifikationskampe, de fem danske hold har spillet indtil videre.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT