FCK-stjerner reagerer på hadefulde beskeder

Tyrkiske fodboldfans har det med at tage ting til yderlighederne, hvilket FC Københavns spillere også har mærket i forbindelse med kampene mod Galatasaray i Champions League.



Tipsbladet i Parken.

Der hersker ingen tvivl om, at morgendagens Champions League-brag mellem FC København og Galatsaray bliver et intenst et af slagsen.

Men det er ikke kun på banen, at det kommer til at slå gnister, det har der for nogen også været i indbakken i dagene op til braget i Parken og i endnu højere grad efter klubbernes seneste møde i Istanbul.

Her fik blandt andre Kamil Grabara og Lukas Lerager tyrkernes vrede at mærke efter nogle kække bemærkninger rettet mod Galatasaray. På Instagram blev de overfaldet af hadefulde tyrkere, men denne gang har det været mere roligt hos Lukas Lerager.

Det fortæller han til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier på et pressemøde dagen før braget i Parken.

– Der har ikke været noget indtil videre. Vi har også prøvet det mod Trabzonspor, hvor de også var meget aktive på Instagram. Det prøvede vi også mod Gala efter den seneste kamp. Det er et folkefærd, som er meget entusiatiske og lever og ånder for fodbold, siger midtbaneslideren og fortsætter:

– Jeg tog det ikke så tungt, og det fortalte jeg også til min kone. Selvfølgelig skal man respektere de ting og ens privatliv, men så lægger jeg ikke mere i det, andet end at jeg tror, at de var lidt irriteret over, at de ikke vandt. Derudover kom jeg måske med nogle udtalelser, som gjorde, at de blev lidt provokeret. Sådan er fodbold, man giver og tager.

Lukas Leragers holdkammerat Elias Achouri har dog fået flere henvendelser, men det er ikke noget, som han bekymrer sig om.

– Der har været nogle beskeder, og nogle gange kigger jeg da, fordi der kommer mange, men jeg bekymrer mig ikke rigtig om det. Jeg fokuserer bare på mig selv og vil give alt sammen med mine holdkammerater.

Men det er ikke kun tyrkernes fans, som kommer med vilde kommentarer. Det gjorde Galatasarays cheftræner, Okan Buruk, også, efter FC København sikrede sig et point på Allianz Arena.

Han mente, at Bayern München forærede FC København det ene point. Blandt FC København-spillerne går man dog ikke særlig meget op i den slags.

– Han har sin mening, og jeg har min egen. Jeg siger nogle gange, at det er jo Bayern München. Mentaliteten hos de spillere og klubben er jo… så jeg forstår ikke helt, hvordan man kan sige det. Men jeg bekymrer mig ikke om det. Jeg vil bare gerne spille fodbold, og så kan vi tale bagefter, siger Elias Achouri, der bakkes op af sin norske kantkollega Mohamed Elyounoussi.

– Det må han selv svare på. For at være ærlig, så har jeg ikke brugt så meget tid på det. Jeg har hørt det fra nogle af holdkammeraterne, men jeg har ikke selv læst det. Jeg har lagt det væk, for det handler om at levere på banen og lade benene tale.

Nede i forsvaret er Okan Buruks udtalelser slet ikke nået forbi Elias Jelert, der tilsyneladende aldrig har hørt om dem.

– Har han sagt det? Det er hans mening, så det har jeg ikke så meget at sige til, lyder det fra højrebacken, der ikke har bemærket, om tyrkerne også er strøget ind i hans indbakke.

Jacob Neestrup har også reageret på Galatasaray-trænerens udtalelser. Den historie kan du læse her.



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Riemer svarer på Tøftings kritik

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

– Det er en fin lodtrækning

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark