Tipsbladet i Parken.
Der hersker ingen tvivl om, at morgendagens Champions League-brag mellem FC København og Galatsaray bliver et intenst et af slagsen.
Men det er ikke kun på banen, at det kommer til at slå gnister, det har der for nogen også været i indbakken i dagene op til braget i Parken og i endnu højere grad efter klubbernes seneste møde i Istanbul.
Her fik blandt andre Kamil Grabara og Lukas Lerager tyrkernes vrede at mærke efter nogle kække bemærkninger rettet mod Galatasaray. På Instagram blev de overfaldet af hadefulde tyrkere, men denne gang har det været mere roligt hos Lukas Lerager.
Det fortæller han til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier på et pressemøde dagen før braget i Parken.
– Der har ikke været noget indtil videre. Vi har også prøvet det mod Trabzonspor, hvor de også var meget aktive på Instagram. Det prøvede vi også mod Gala efter den seneste kamp. Det er et folkefærd, som er meget entusiatiske og lever og ånder for fodbold, siger midtbaneslideren og fortsætter:
– Jeg tog det ikke så tungt, og det fortalte jeg også til min kone. Selvfølgelig skal man respektere de ting og ens privatliv, men så lægger jeg ikke mere i det, andet end at jeg tror, at de var lidt irriteret over, at de ikke vandt. Derudover kom jeg måske med nogle udtalelser, som gjorde, at de blev lidt provokeret. Sådan er fodbold, man giver og tager.
Lukas Leragers holdkammerat Elias Achouri har dog fået flere henvendelser, men det er ikke noget, som han bekymrer sig om.
– Der har været nogle beskeder, og nogle gange kigger jeg da, fordi der kommer mange, men jeg bekymrer mig ikke rigtig om det. Jeg fokuserer bare på mig selv og vil give alt sammen med mine holdkammerater.
Men det er ikke kun tyrkernes fans, som kommer med vilde kommentarer. Det gjorde Galatasarays cheftræner, Okan Buruk, også, efter FC København sikrede sig et point på Allianz Arena.
Han mente, at Bayern München forærede FC København det ene point. Blandt FC København-spillerne går man dog ikke særlig meget op i den slags.
– Han har sin mening, og jeg har min egen. Jeg siger nogle gange, at det er jo Bayern München. Mentaliteten hos de spillere og klubben er jo… så jeg forstår ikke helt, hvordan man kan sige det. Men jeg bekymrer mig ikke om det. Jeg vil bare gerne spille fodbold, og så kan vi tale bagefter, siger Elias Achouri, der bakkes op af sin norske kantkollega Mohamed Elyounoussi.
– Det må han selv svare på. For at være ærlig, så har jeg ikke brugt så meget tid på det. Jeg har hørt det fra nogle af holdkammeraterne, men jeg har ikke selv læst det. Jeg har lagt det væk, for det handler om at levere på banen og lade benene tale.
Nede i forsvaret er Okan Buruks udtalelser slet ikke nået forbi Elias Jelert, der tilsyneladende aldrig har hørt om dem.
– Har han sagt det? Det er hans mening, så det har jeg ikke så meget at sige til, lyder det fra højrebacken, der ikke har bemærket, om tyrkerne også er strøget ind i hans indbakke.
Jacob Neestrup har også reageret på Galatasaray-trænerens udtalelser. Den historie kan du læse her.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Melder ud om Kasper Hjulmand
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
Vild stime før Danmark-brag
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig