Tipsbladet i Parken.
Der hersker ingen tvivl om, at morgendagens Champions League-brag mellem FC København og Galatsaray bliver et intenst et af slagsen.
Men det er ikke kun på banen, at det kommer til at slå gnister, det har der for nogen også været i indbakken i dagene op til braget i Parken og i endnu højere grad efter klubbernes seneste møde i Istanbul.
Her fik blandt andre Kamil Grabara og Lukas Lerager tyrkernes vrede at mærke efter nogle kække bemærkninger rettet mod Galatasaray. På Instagram blev de overfaldet af hadefulde tyrkere, men denne gang har det været mere roligt hos Lukas Lerager.
Det fortæller han til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier på et pressemøde dagen før braget i Parken.
– Der har ikke været noget indtil videre. Vi har også prøvet det mod Trabzonspor, hvor de også var meget aktive på Instagram. Det prøvede vi også mod Gala efter den seneste kamp. Det er et folkefærd, som er meget entusiatiske og lever og ånder for fodbold, siger midtbaneslideren og fortsætter:
– Jeg tog det ikke så tungt, og det fortalte jeg også til min kone. Selvfølgelig skal man respektere de ting og ens privatliv, men så lægger jeg ikke mere i det, andet end at jeg tror, at de var lidt irriteret over, at de ikke vandt. Derudover kom jeg måske med nogle udtalelser, som gjorde, at de blev lidt provokeret. Sådan er fodbold, man giver og tager.
Lukas Leragers holdkammerat Elias Achouri har dog fået flere henvendelser, men det er ikke noget, som han bekymrer sig om.
– Der har været nogle beskeder, og nogle gange kigger jeg da, fordi der kommer mange, men jeg bekymrer mig ikke rigtig om det. Jeg fokuserer bare på mig selv og vil give alt sammen med mine holdkammerater.
Men det er ikke kun tyrkernes fans, som kommer med vilde kommentarer. Det gjorde Galatasarays cheftræner, Okan Buruk, også, efter FC København sikrede sig et point på Allianz Arena.
Han mente, at Bayern München forærede FC København det ene point. Blandt FC København-spillerne går man dog ikke særlig meget op i den slags.
– Han har sin mening, og jeg har min egen. Jeg siger nogle gange, at det er jo Bayern München. Mentaliteten hos de spillere og klubben er jo… så jeg forstår ikke helt, hvordan man kan sige det. Men jeg bekymrer mig ikke om det. Jeg vil bare gerne spille fodbold, og så kan vi tale bagefter, siger Elias Achouri, der bakkes op af sin norske kantkollega Mohamed Elyounoussi.
– Det må han selv svare på. For at være ærlig, så har jeg ikke brugt så meget tid på det. Jeg har hørt det fra nogle af holdkammeraterne, men jeg har ikke selv læst det. Jeg har lagt det væk, for det handler om at levere på banen og lade benene tale.
Nede i forsvaret er Okan Buruks udtalelser slet ikke nået forbi Elias Jelert, der tilsyneladende aldrig har hørt om dem.
– Har han sagt det? Det er hans mening, så det har jeg ikke så meget at sige til, lyder det fra højrebacken, der ikke har bemærket, om tyrkerne også er strøget ind i hans indbakke.
Jacob Neestrup har også reageret på Galatasaray-trænerens udtalelser. Den historie kan du læse her.
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
HELT VILDT
“Det går over i historien”
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
MEDIE