Tipsbladet i Parken.
Der hersker ingen tvivl om, at morgendagens Champions League-brag mellem FC København og Galatsaray bliver et intenst et af slagsen.
Men det er ikke kun på banen, at det kommer til at slå gnister, det har der for nogen også været i indbakken i dagene op til braget i Parken og i endnu højere grad efter klubbernes seneste møde i Istanbul.
Her fik blandt andre Kamil Grabara og Lukas Lerager tyrkernes vrede at mærke efter nogle kække bemærkninger rettet mod Galatasaray. På Instagram blev de overfaldet af hadefulde tyrkere, men denne gang har det været mere roligt hos Lukas Lerager.
Det fortæller han til Tipsbladet og resten af de fremmødte medier på et pressemøde dagen før braget i Parken.
– Der har ikke været noget indtil videre. Vi har også prøvet det mod Trabzonspor, hvor de også var meget aktive på Instagram. Det prøvede vi også mod Gala efter den seneste kamp. Det er et folkefærd, som er meget entusiatiske og lever og ånder for fodbold, siger midtbaneslideren og fortsætter:
– Jeg tog det ikke så tungt, og det fortalte jeg også til min kone. Selvfølgelig skal man respektere de ting og ens privatliv, men så lægger jeg ikke mere i det, andet end at jeg tror, at de var lidt irriteret over, at de ikke vandt. Derudover kom jeg måske med nogle udtalelser, som gjorde, at de blev lidt provokeret. Sådan er fodbold, man giver og tager.
Lukas Leragers holdkammerat Elias Achouri har dog fået flere henvendelser, men det er ikke noget, som han bekymrer sig om.
– Der har været nogle beskeder, og nogle gange kigger jeg da, fordi der kommer mange, men jeg bekymrer mig ikke rigtig om det. Jeg fokuserer bare på mig selv og vil give alt sammen med mine holdkammerater.
Men det er ikke kun tyrkernes fans, som kommer med vilde kommentarer. Det gjorde Galatasarays cheftræner, Okan Buruk, også, efter FC København sikrede sig et point på Allianz Arena.
Han mente, at Bayern München forærede FC København det ene point. Blandt FC København-spillerne går man dog ikke særlig meget op i den slags.
– Han har sin mening, og jeg har min egen. Jeg siger nogle gange, at det er jo Bayern München. Mentaliteten hos de spillere og klubben er jo… så jeg forstår ikke helt, hvordan man kan sige det. Men jeg bekymrer mig ikke om det. Jeg vil bare gerne spille fodbold, og så kan vi tale bagefter, siger Elias Achouri, der bakkes op af sin norske kantkollega Mohamed Elyounoussi.
– Det må han selv svare på. For at være ærlig, så har jeg ikke brugt så meget tid på det. Jeg har hørt det fra nogle af holdkammeraterne, men jeg har ikke selv læst det. Jeg har lagt det væk, for det handler om at levere på banen og lade benene tale.
Nede i forsvaret er Okan Buruks udtalelser slet ikke nået forbi Elias Jelert, der tilsyneladende aldrig har hørt om dem.
– Har han sagt det? Det er hans mening, så det har jeg ikke så meget at sige til, lyder det fra højrebacken, der ikke har bemærket, om tyrkerne også er strøget ind i hans indbakke.
Jacob Neestrup har også reageret på Galatasaray-trænerens udtalelser. Den historie kan du læse her.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Kæk Wass: Han filmede!
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Rasmus Højlund har ikke set det før
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Stor profil glad for Brøndby
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER