Tipsbladet i Parken.
– Det var skuffende, at Bayern gav FC København et point. Vi ved, at Bayern ellers altid vinder, men de roterede for første gang og spillede ikke, som om de ønskede at vinde kampen.
Sådan lød det fra Galatasarays cheftræner, Okan Buruk, kort efter hans mandskab selv havde spillet 3-3 mod Manchester United, mens FC København havde sikret sig et enkelt point i Bayern München – læs hele historien her.
Jacob Neestrup har siden afvist at kommentere udtalelsen, men på mandagens pressemøde inden det omvendte opgør og det sidste i Champions Legaue-gruppespillet mod Galatasaray, tog han bladet fra munden.
– Det er det jo ikke [respektfuldt, red.]. Der er jo to ting i det. En ting er, at modstanderens træner bevidst forsøger at ydmyge mine spillere for det hårde arbejde, de lavede i München. Det er en ting. Det er ikke kønt, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse og fortsætter:
– Noget andet er, at det åbenbart er en gratis omgang at insinuere, at andre hold i en Champions League-turnering ikke gør deres bedste. Mere har jeg ikke at sige til det.
Lukas Lerager, der flankerede Jacob Neestrup ved pressemødet, har også læst udtaleleserne fra Okan Buruk, men det er ikke noget, som tænder en ekstra ild i ham inden morgendagens møde i Parken.
– Han motiverer mig ikke ligefrem på den måde. Motivationen kommer inde fra, og alle dem, der dyrker sport, ved godt, at når du går på banen, så går du på banen for at vinde. Hvis man kender Bayern München, så gør de det samme. Så det er op til ham at komme med den udtalelse, men det giver mig ikke ekstra motivation, siger Lukas Lerager, hvorefter Jacob Neestrup alligevel havde ekstra at tilføje:
– Jeg vil gerne slutte med, så vi ikke skal tage den mere, at man jo kan gå hjem og se, om Manuel Neuer to minutter før tid ikke gjorde alt, hvad han kunne for, at vi ikke slap afsted med en 1-0-sejr.
Jacob Neestrup refererer til en fantomredning af Manuel Neuer kort før tid, hvor FC København fik sendt en afslutning af tæt under mål. Stillingen var på det tidspunkt 0-0, og det blev også kampens resultat.
FC København kan med en sejr over Galatasaray i den sidste gruppespilskamp sikre sig videre avancement i Champions League. Spiller de uafgjort, er de afhængige af resultatet i kampen mellem Manchester United og Bayern München.
Læs mere om scenarierne for, hvordan FCK går videre ved at klikke her.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
HELT VILDT
FC København-fans raser
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
‘Jeg er fucking irriteret’
Ny hooliganpakke er vedtaget
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER