Tipsbladet i Parken.
– Det var skuffende, at Bayern gav FC København et point. Vi ved, at Bayern ellers altid vinder, men de roterede for første gang og spillede ikke, som om de ønskede at vinde kampen.
Sådan lød det fra Galatasarays cheftræner, Okan Buruk, kort efter hans mandskab selv havde spillet 3-3 mod Manchester United, mens FC København havde sikret sig et enkelt point i Bayern München – læs hele historien her.
Jacob Neestrup har siden afvist at kommentere udtalelsen, men på mandagens pressemøde inden det omvendte opgør og det sidste i Champions Legaue-gruppespillet mod Galatasaray, tog han bladet fra munden.
– Det er det jo ikke [respektfuldt, red.]. Der er jo to ting i det. En ting er, at modstanderens træner bevidst forsøger at ydmyge mine spillere for det hårde arbejde, de lavede i München. Det er en ting. Det er ikke kønt, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse og fortsætter:
– Noget andet er, at det åbenbart er en gratis omgang at insinuere, at andre hold i en Champions League-turnering ikke gør deres bedste. Mere har jeg ikke at sige til det.
Lukas Lerager, der flankerede Jacob Neestrup ved pressemødet, har også læst udtaleleserne fra Okan Buruk, men det er ikke noget, som tænder en ekstra ild i ham inden morgendagens møde i Parken.
– Han motiverer mig ikke ligefrem på den måde. Motivationen kommer inde fra, og alle dem, der dyrker sport, ved godt, at når du går på banen, så går du på banen for at vinde. Hvis man kender Bayern München, så gør de det samme. Så det er op til ham at komme med den udtalelse, men det giver mig ikke ekstra motivation, siger Lukas Lerager, hvorefter Jacob Neestrup alligevel havde ekstra at tilføje:
– Jeg vil gerne slutte med, så vi ikke skal tage den mere, at man jo kan gå hjem og se, om Manuel Neuer to minutter før tid ikke gjorde alt, hvad han kunne for, at vi ikke slap afsted med en 1-0-sejr.
Jacob Neestrup refererer til en fantomredning af Manuel Neuer kort før tid, hvor FC København fik sendt en afslutning af tæt under mål. Stillingen var på det tidspunkt 0-0, og det blev også kampens resultat.
FC København kan med en sejr over Galatasaray i den sidste gruppespilskamp sikre sig videre avancement i Champions League. Spiller de uafgjort, er de afhængige af resultatet i kampen mellem Manchester United og Bayern München.
Læs mere om scenarierne for, hvordan FCK går videre ved at klikke her.
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Eriksen ude med hård kritik
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller