Tipsbladet i Parken.
– Det var skuffende, at Bayern gav FC København et point. Vi ved, at Bayern ellers altid vinder, men de roterede for første gang og spillede ikke, som om de ønskede at vinde kampen.
Sådan lød det fra Galatasarays cheftræner, Okan Buruk, kort efter hans mandskab selv havde spillet 3-3 mod Manchester United, mens FC København havde sikret sig et enkelt point i Bayern München – læs hele historien her.
Jacob Neestrup har siden afvist at kommentere udtalelsen, men på mandagens pressemøde inden det omvendte opgør og det sidste i Champions Legaue-gruppespillet mod Galatasaray, tog han bladet fra munden.
– Det er det jo ikke [respektfuldt, red.]. Der er jo to ting i det. En ting er, at modstanderens træner bevidst forsøger at ydmyge mine spillere for det hårde arbejde, de lavede i München. Det er en ting. Det er ikke kønt, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse og fortsætter:
– Noget andet er, at det åbenbart er en gratis omgang at insinuere, at andre hold i en Champions League-turnering ikke gør deres bedste. Mere har jeg ikke at sige til det.
Lukas Lerager, der flankerede Jacob Neestrup ved pressemødet, har også læst udtaleleserne fra Okan Buruk, men det er ikke noget, som tænder en ekstra ild i ham inden morgendagens møde i Parken.
– Han motiverer mig ikke ligefrem på den måde. Motivationen kommer inde fra, og alle dem, der dyrker sport, ved godt, at når du går på banen, så går du på banen for at vinde. Hvis man kender Bayern München, så gør de det samme. Så det er op til ham at komme med den udtalelse, men det giver mig ikke ekstra motivation, siger Lukas Lerager, hvorefter Jacob Neestrup alligevel havde ekstra at tilføje:
– Jeg vil gerne slutte med, så vi ikke skal tage den mere, at man jo kan gå hjem og se, om Manuel Neuer to minutter før tid ikke gjorde alt, hvad han kunne for, at vi ikke slap afsted med en 1-0-sejr.
Jacob Neestrup refererer til en fantomredning af Manuel Neuer kort før tid, hvor FC København fik sendt en afslutning af tæt under mål. Stillingen var på det tidspunkt 0-0, og det blev også kampens resultat.
FC København kan med en sejr over Galatasaray i den sidste gruppespilskamp sikre sig videre avancement i Champions League. Spiller de uafgjort, er de afhængige af resultatet i kampen mellem Manchester United og Bayern München.
Læs mere om scenarierne for, hvordan FCK går videre ved at klikke her.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
Årets mest læste – I elsker transfers!
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT