Tipsbladet i Parken.
– Det var skuffende, at Bayern gav FC København et point. Vi ved, at Bayern ellers altid vinder, men de roterede for første gang og spillede ikke, som om de ønskede at vinde kampen.
Sådan lød det fra Galatasarays cheftræner, Okan Buruk, kort efter hans mandskab selv havde spillet 3-3 mod Manchester United, mens FC København havde sikret sig et enkelt point i Bayern München – læs hele historien her.
Jacob Neestrup har siden afvist at kommentere udtalelsen, men på mandagens pressemøde inden det omvendte opgør og det sidste i Champions Legaue-gruppespillet mod Galatasaray, tog han bladet fra munden.
– Det er det jo ikke [respektfuldt, red.]. Der er jo to ting i det. En ting er, at modstanderens træner bevidst forsøger at ydmyge mine spillere for det hårde arbejde, de lavede i München. Det er en ting. Det er ikke kønt, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse og fortsætter:
– Noget andet er, at det åbenbart er en gratis omgang at insinuere, at andre hold i en Champions League-turnering ikke gør deres bedste. Mere har jeg ikke at sige til det.
Lukas Lerager, der flankerede Jacob Neestrup ved pressemødet, har også læst udtaleleserne fra Okan Buruk, men det er ikke noget, som tænder en ekstra ild i ham inden morgendagens møde i Parken.
– Han motiverer mig ikke ligefrem på den måde. Motivationen kommer inde fra, og alle dem, der dyrker sport, ved godt, at når du går på banen, så går du på banen for at vinde. Hvis man kender Bayern München, så gør de det samme. Så det er op til ham at komme med den udtalelse, men det giver mig ikke ekstra motivation, siger Lukas Lerager, hvorefter Jacob Neestrup alligevel havde ekstra at tilføje:
– Jeg vil gerne slutte med, så vi ikke skal tage den mere, at man jo kan gå hjem og se, om Manuel Neuer to minutter før tid ikke gjorde alt, hvad han kunne for, at vi ikke slap afsted med en 1-0-sejr.
Jacob Neestrup refererer til en fantomredning af Manuel Neuer kort før tid, hvor FC København fik sendt en afslutning af tæt under mål. Stillingen var på det tidspunkt 0-0, og det blev også kampens resultat.
FC København kan med en sejr over Galatasaray i den sidste gruppespilskamp sikre sig videre avancement i Champions League. Spiller de uafgjort, er de afhængige af resultatet i kampen mellem Manchester United og Bayern München.
Læs mere om scenarierne for, hvordan FCK går videre ved at klikke her.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
INTERVIEW