FCK-træner ser CL som altdefinerende

FC København-træner Jacob Neestrup understreger vigtigheden af, at klubben kommer med i Champions League.



Champions League-deltagelse er alfa og omega for FC København.

Det siger klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, på pressemødet forud for tirsdagens returkamp mod Sparta Prag i turneringens tredje kvalifikationsrunde.

– Det er altdefinerende. Vi har en målsætning og en klar ambition om at spille Champions League, og det har vi muligheden for.

– Muligheden er rigtig meget til stede, og det er meget op til os selv, så det er det eneste, der tæller lige nu, siger FCK-træneren.

Det første opgør mellem FCK og Sparta Prag sluttede 0-0, og dermed er det helt åbent inden skæbnekampen i Prag tirsdag aften.

Trækker FCK det længste strå, går klubben videre til playoffrunden, som er det sidste led før gruppespillet.

I den forgangne sæson lykkedes det FCK at kvalificere sig til den prestigefyldte turnering.

Dengang var Jacob Neestrup assistenttræner, og selv om han tirsdag står med det fulde ansvar, er fornemmelsen i kroppen den samme som for et år siden.

– Jeg har det, som jeg havde det sidste år. Dengang betød det meget for mig, at FCK kvalificerede sig til Champions League, og det gør det også nu, hvor jeg er cheftræner, siger FCK-træneren.

Betydningen af at komme med i Champions League er også stor hos hovedstadsklubbens anfører, Viktor Claesson, der ser turneringen som det ultimative mål.

– Det er det at være med i Champions League, man spiller for. Det er det ultimative. Vi vinder Superligaen for at kunne gå efter at komme med i Champions League, siger Claesson.

Den svenske offensivspiller mener desuden, at det vil være en skuffelse for FCK, hvis muligheden for at nå Champions League-gruppespillet smuldrer tirsdag.

– Selvfølgelig vil jeg blive skuffet. Det er vores mål at komme i Champions League, så vi skal blive skuffede, hvis vi ryger ud i morgen (tirsdag, red.), fastslår FCK-kaptajnen.

Tirsdagens skæbnekamp fløjtes i gang klokken 19 på Stadion Letna i Prag.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Flere Superliga-kamp rykkes

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil