FCK-træner ser CL som altdefinerende

FC København-træner Jacob Neestrup understreger vigtigheden af, at klubben kommer med i Champions League.



Champions League-deltagelse er alfa og omega for FC København.

Det siger klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, på pressemødet forud for tirsdagens returkamp mod Sparta Prag i turneringens tredje kvalifikationsrunde.

– Det er altdefinerende. Vi har en målsætning og en klar ambition om at spille Champions League, og det har vi muligheden for.

– Muligheden er rigtig meget til stede, og det er meget op til os selv, så det er det eneste, der tæller lige nu, siger FCK-træneren.

Det første opgør mellem FCK og Sparta Prag sluttede 0-0, og dermed er det helt åbent inden skæbnekampen i Prag tirsdag aften.

Trækker FCK det længste strå, går klubben videre til playoffrunden, som er det sidste led før gruppespillet.

I den forgangne sæson lykkedes det FCK at kvalificere sig til den prestigefyldte turnering.

Dengang var Jacob Neestrup assistenttræner, og selv om han tirsdag står med det fulde ansvar, er fornemmelsen i kroppen den samme som for et år siden.

– Jeg har det, som jeg havde det sidste år. Dengang betød det meget for mig, at FCK kvalificerede sig til Champions League, og det gør det også nu, hvor jeg er cheftræner, siger FCK-træneren.

Betydningen af at komme med i Champions League er også stor hos hovedstadsklubbens anfører, Viktor Claesson, der ser turneringen som det ultimative mål.

– Det er det at være med i Champions League, man spiller for. Det er det ultimative. Vi vinder Superligaen for at kunne gå efter at komme med i Champions League, siger Claesson.

Den svenske offensivspiller mener desuden, at det vil være en skuffelse for FCK, hvis muligheden for at nå Champions League-gruppespillet smuldrer tirsdag.

– Selvfølgelig vil jeg blive skuffet. Det er vores mål at komme i Champions League, så vi skal blive skuffede, hvis vi ryger ud i morgen (tirsdag, red.), fastslår FCK-kaptajnen.

Tirsdagens skæbnekamp fløjtes i gang klokken 19 på Stadion Letna i Prag.

/ritzau/





‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Bo Svensson svært utilfreds

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’