FCK-træner ser CL som altdefinerende

FC København-træner Jacob Neestrup understreger vigtigheden af, at klubben kommer med i Champions League.



Champions League-deltagelse er alfa og omega for FC København.

Det siger klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, på pressemødet forud for tirsdagens returkamp mod Sparta Prag i turneringens tredje kvalifikationsrunde.

– Det er altdefinerende. Vi har en målsætning og en klar ambition om at spille Champions League, og det har vi muligheden for.

– Muligheden er rigtig meget til stede, og det er meget op til os selv, så det er det eneste, der tæller lige nu, siger FCK-træneren.

Det første opgør mellem FCK og Sparta Prag sluttede 0-0, og dermed er det helt åbent inden skæbnekampen i Prag tirsdag aften.

Trækker FCK det længste strå, går klubben videre til playoffrunden, som er det sidste led før gruppespillet.

I den forgangne sæson lykkedes det FCK at kvalificere sig til den prestigefyldte turnering.

Dengang var Jacob Neestrup assistenttræner, og selv om han tirsdag står med det fulde ansvar, er fornemmelsen i kroppen den samme som for et år siden.

– Jeg har det, som jeg havde det sidste år. Dengang betød det meget for mig, at FCK kvalificerede sig til Champions League, og det gør det også nu, hvor jeg er cheftræner, siger FCK-træneren.

Betydningen af at komme med i Champions League er også stor hos hovedstadsklubbens anfører, Viktor Claesson, der ser turneringen som det ultimative mål.

– Det er det at være med i Champions League, man spiller for. Det er det ultimative. Vi vinder Superligaen for at kunne gå efter at komme med i Champions League, siger Claesson.

Den svenske offensivspiller mener desuden, at det vil være en skuffelse for FCK, hvis muligheden for at nå Champions League-gruppespillet smuldrer tirsdag.

– Selvfølgelig vil jeg blive skuffet. Det er vores mål at komme i Champions League, så vi skal blive skuffede, hvis vi ryger ud i morgen (tirsdag, red.), fastslår FCK-kaptajnen.

Tirsdagens skæbnekamp fløjtes i gang klokken 19 på Stadion Letna i Prag.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: City-legende i chokskifte?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

LIVE: FCK smider sejren

Superliga-LIVE: FCK-fans hyldes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Viborg FF – OB

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

FC København – Lyngby BK

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCN taber i Europa-comeback

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med