FCK-træner ser CL som altdefinerende

FC København-træner Jacob Neestrup understreger vigtigheden af, at klubben kommer med i Champions League.



Champions League-deltagelse er alfa og omega for FC København.

Det siger klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, på pressemødet forud for tirsdagens returkamp mod Sparta Prag i turneringens tredje kvalifikationsrunde.

– Det er altdefinerende. Vi har en målsætning og en klar ambition om at spille Champions League, og det har vi muligheden for.

– Muligheden er rigtig meget til stede, og det er meget op til os selv, så det er det eneste, der tæller lige nu, siger FCK-træneren.

Det første opgør mellem FCK og Sparta Prag sluttede 0-0, og dermed er det helt åbent inden skæbnekampen i Prag tirsdag aften.

Trækker FCK det længste strå, går klubben videre til playoffrunden, som er det sidste led før gruppespillet.

I den forgangne sæson lykkedes det FCK at kvalificere sig til den prestigefyldte turnering.

Dengang var Jacob Neestrup assistenttræner, og selv om han tirsdag står med det fulde ansvar, er fornemmelsen i kroppen den samme som for et år siden.

– Jeg har det, som jeg havde det sidste år. Dengang betød det meget for mig, at FCK kvalificerede sig til Champions League, og det gør det også nu, hvor jeg er cheftræner, siger FCK-træneren.

Betydningen af at komme med i Champions League er også stor hos hovedstadsklubbens anfører, Viktor Claesson, der ser turneringen som det ultimative mål.

– Det er det at være med i Champions League, man spiller for. Det er det ultimative. Vi vinder Superligaen for at kunne gå efter at komme med i Champions League, siger Claesson.

Den svenske offensivspiller mener desuden, at det vil være en skuffelse for FCK, hvis muligheden for at nå Champions League-gruppespillet smuldrer tirsdag.

– Selvfølgelig vil jeg blive skuffet. Det er vores mål at komme i Champions League, så vi skal blive skuffede, hvis vi ryger ud i morgen (tirsdag, red.), fastslår FCK-kaptajnen.

Tirsdagens skæbnekamp fløjtes i gang klokken 19 på Stadion Letna i Prag.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Scorer heftig lønstigning

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Frankrig – Marokko

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion