Champions League-deltagelse er alfa og omega for FC København.
Det siger klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, på pressemødet forud for tirsdagens returkamp mod Sparta Prag i turneringens tredje kvalifikationsrunde.
– Det er altdefinerende. Vi har en målsætning og en klar ambition om at spille Champions League, og det har vi muligheden for.
– Muligheden er rigtig meget til stede, og det er meget op til os selv, så det er det eneste, der tæller lige nu, siger FCK-træneren.
Det første opgør mellem FCK og Sparta Prag sluttede 0-0, og dermed er det helt åbent inden skæbnekampen i Prag tirsdag aften.
Trækker FCK det længste strå, går klubben videre til playoffrunden, som er det sidste led før gruppespillet.
I den forgangne sæson lykkedes det FCK at kvalificere sig til den prestigefyldte turnering.
Dengang var Jacob Neestrup assistenttræner, og selv om han tirsdag står med det fulde ansvar, er fornemmelsen i kroppen den samme som for et år siden.
– Jeg har det, som jeg havde det sidste år. Dengang betød det meget for mig, at FCK kvalificerede sig til Champions League, og det gør det også nu, hvor jeg er cheftræner, siger FCK-træneren.
Betydningen af at komme med i Champions League er også stor hos hovedstadsklubbens anfører, Viktor Claesson, der ser turneringen som det ultimative mål.
– Det er det at være med i Champions League, man spiller for. Det er det ultimative. Vi vinder Superligaen for at kunne gå efter at komme med i Champions League, siger Claesson.
Den svenske offensivspiller mener desuden, at det vil være en skuffelse for FCK, hvis muligheden for at nå Champions League-gruppespillet smuldrer tirsdag.
– Selvfølgelig vil jeg blive skuffet. Det er vores mål at komme i Champions League, så vi skal blive skuffede, hvis vi ryger ud i morgen (tirsdag, red.), fastslår FCK-kaptajnen.
Tirsdagens skæbnekamp fløjtes i gang klokken 19 på Stadion Letna i Prag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nu stopper han karrieren
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS