Champions League-deltagelse er alfa og omega for FC København.
Det siger klubbens cheftræner, Jacob Neestrup, på pressemødet forud for tirsdagens returkamp mod Sparta Prag i turneringens tredje kvalifikationsrunde.
– Det er altdefinerende. Vi har en målsætning og en klar ambition om at spille Champions League, og det har vi muligheden for.
– Muligheden er rigtig meget til stede, og det er meget op til os selv, så det er det eneste, der tæller lige nu, siger FCK-træneren.
Det første opgør mellem FCK og Sparta Prag sluttede 0-0, og dermed er det helt åbent inden skæbnekampen i Prag tirsdag aften.
Trækker FCK det længste strå, går klubben videre til playoffrunden, som er det sidste led før gruppespillet.
I den forgangne sæson lykkedes det FCK at kvalificere sig til den prestigefyldte turnering.
Dengang var Jacob Neestrup assistenttræner, og selv om han tirsdag står med det fulde ansvar, er fornemmelsen i kroppen den samme som for et år siden.
– Jeg har det, som jeg havde det sidste år. Dengang betød det meget for mig, at FCK kvalificerede sig til Champions League, og det gør det også nu, hvor jeg er cheftræner, siger FCK-træneren.
Betydningen af at komme med i Champions League er også stor hos hovedstadsklubbens anfører, Viktor Claesson, der ser turneringen som det ultimative mål.
– Det er det at være med i Champions League, man spiller for. Det er det ultimative. Vi vinder Superligaen for at kunne gå efter at komme med i Champions League, siger Claesson.
Den svenske offensivspiller mener desuden, at det vil være en skuffelse for FCK, hvis muligheden for at nå Champions League-gruppespillet smuldrer tirsdag.
– Selvfølgelig vil jeg blive skuffet. Det er vores mål at komme i Champions League, så vi skal blive skuffede, hvis vi ryger ud i morgen (tirsdag, red.), fastslår FCK-kaptajnen.
Tirsdagens skæbnekamp fløjtes i gang klokken 19 på Stadion Letna i Prag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Norge – Frankrig
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Panama – England
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Egypten – Iran
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT