FCK’ere langer ud efter Man Utd-stjerne

Flere FC København-spillere er ikke imponeret over Manchester United-spillerens opførsel.



Tipsbladet i Parken. 

Roony Bardghji var nok den mest populære mand i København onsdag aften, efter at han sikrede FC København en sejr og tre point mod Manchester United med en sen scoring.

I den helt anden ende på popularitetskalaen finder vi nok Alejandro Garnacho fra Manchester United.

I løbet af kampen fik den argentinske kantspiller blandt andet et par alvorsord fra FC Københavns midtbanegeneral Lukas Lerager, der ikke var helt tilfreds med Garnachos opførsel. En samtale, Lerager fortæller lidt om over for den skrevne presse efter kampen.

– Nogle gange når folk er i så store klubber, skal de lige lidt ned med nakken og vide, at de også er mennesker. Så er der bare en situation, hvor jeg tager bolden fra ham inde i feltet, og han kaster sig, så jeg fortæller nogle ting til ham, som ikke er så pæne, men som er respektfulde. Det klæder bare ikke sådan en mand, synes jeg, og så skal de have det at vide, siger FC København-krigeren.

Der var også noget med straffesparket…

– Det lagde jeg ikke mærke til. Han ville vel over at ødelægge pletten igen, siger Lukas Lerager med et grin.

I kampen på Old Trafford, hvor FC København brændte straffespark dybt inde i overtiden, gjorde Garnacho nemlig netop dét: Han trampede og forsøgte at ødelægge straffesparkspletten.

Så da FC København fik straffespark i onsdagens kamp, var det med at holde øje med argentineren. FCK var dog forberedt og havde tildelt straffesparkspletten en bodyguard i Kevin Diks. Alligevel var Garnacho dog i området og og lurede måske på at gentage sit trick.

Noget, der ikke imponerer Denis Vavro.

– I den første kamp prøvede han at gøre noget. I dag så jeg, at Kevin Diks var ved straffepletten og blokerede. Hvis han ville gøre det igen her, er han en klovn i mine øjne, siger FC København-stopperen til den skrevne presse efter kampen. 

Hvad tænker du om mentaliteten…

– Mentaliteten? Den er måske som et barns. Hvis det er en hjemmekamp i 97. minut, kan jeg forstå det måske, men det her var første halvleg. Måske havde jeg prøvet det i det 97. minut. Jeg forstår det ikke, hvis han ville prøve det igen.

Overvejede du at gøre det ved Manchester Uniteds straffespark i anden halvleg?

– Nej. Jeg er ikke som Garnacho. Et straffespark er et straffespark. Jeg stoler på, at min keeper redder.

Diogo Goncalves scorede sikkert på FC Københavns straffespark i første halvleg, mens Manchester Uniteds også blev sikkert eksekveret af Bruno Fernandes. Kampen endte som bekendt 4-3 til "løverne". 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Neestrup jagtes af storklub

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Hold nu kæft, hvor er han god!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

I dialog – stor klub vil have denne dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Osula sender West Ham tæt på nedrykning