Med en enkelt kamp tilbage har FC København stadig mulighed for at gå videre i Champions League, men nåleøjet er blevet mindre.
Hjemme mod Napoli kæmpede det danske mesterhold sig tirsdag aften til 1-1 mod Napoli, som spillede en time i overtal.
Thomas Delaney fik direkte rødt kort for en hård stempling i første halvleg, og i undertal gik det hurtigt galt for københavnerne.
Men en scoring af Jordan Larsson sikrede alligevel et point, som kan vise sig at blive afgørende.
FCK står med otte point for syv kampe og skal efter alt at dømme slå FC Barcelona på Camp Nou i næste uge for at gå videre.
Samme antal point har Rasmus Højlund og Napoli før deres sidsterundekamp mod Chelsea.
Opgøret i Parken skulle være fløjtet i gang klokken 21.00, men blev forsinket et par minutter på grund af et stort pyroshow, som formentlig kommer til at koste FCK en klækkelig bøde.
Da bolden endelig rullede, lå tågen stadig tykt over banen, men man kunne lige akkurat fornemme, hvordan Napoli tog teten, mens værterne stillede sig tilbage.
Den tidligere FCK’er Rasmus Højlund blev mødt af en heftig pibekoncert fra hjemmeholdets fans, men var tæt på at indtage en hovedrolle med et knaldhårdt spark, som gik lige over mål efter ti minutter.
FCK spillede sig ikke frem til noget, og halvlegen var i det hele taget begivenhedsløs, indtil Delaney kom for voldsomt ind i en tackling.
Det gik ud over den tidligere superligaprofil Stanislav Lobotka, som vred sig i smerte, mens dommeren med hjælp fra VAR tog sig til baglommen og sendte Delaney i bad.
FCK-træner Jacob Neestrup satte en ekstra stopper ind og spillede med fem mand i bagkæden, men det forhindrede ikke Scott McTominay i at score seks minutter før pausen.
Den målfarlige skotte steg til vejrs på et hjørnespark og pandede Napoli foran til stor jubel for de italienske fans, som var mødt talstærkt op i nationalarenaen.
Napoli førte 1-0 ved pausen og skulle egentlig bare undgå at dumme sig i løbet af anden halvleg.
Italienerne tog da heller ikke specielt mange chancer i spillet, men var tæt på at fordoble føringen på Højlunds flade afslutning.
FCK var sjældne gæster i Napolis felt, men en times tid inde i kampen faldt bolden efter et hjørnespark ned for fødderne af Mads Emil Madsen, som afsluttede forkølet.
Med 20 minutter igen kom den italienske brøler så. Mohamed Elyounoussi blev skubbet omkuld i feltet af Alessandro Buongiorno og fik et straffespark.
Indskiftede Jordan Larsson brændte i første omgang på Vanja Milinkovic-Savic, men riposten røg lige ud til svenskeren, der nemt scorede i andet forsøg.
Napoli havde stadig en snes minutter til at udnytte sit overtal, men håbet om tre point slukkede for de italienske mestre, da Lorenzo Lucca skovlede bolden langt over mål i slutminutterne.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
OPTAKT
Jordan – Algeriet
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
NYHEDER