FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

På trods af en udvisning til Thomas Delaney fik FCK 1-1 mod Napoli og lever i Champions League.



Med en enkelt kamp tilbage har FC København stadig mulighed for at gå videre i Champions League, men nåleøjet er blevet mindre.

Hjemme mod Napoli kæmpede det danske mesterhold sig tirsdag aften til 1-1 mod Napoli, som spillede en time i overtal.

Thomas Delaney fik direkte rødt kort for en hård stempling i første halvleg, og i undertal gik det hurtigt galt for københavnerne.

Men en scoring af Jordan Larsson sikrede alligevel et point, som kan vise sig at blive afgørende.

FCK står med otte point for syv kampe og skal efter alt at dømme slå FC Barcelona på Camp Nou i næste uge for at gå videre.

Samme antal point har Rasmus Højlund og Napoli før deres sidsterundekamp mod Chelsea.

Opgøret i Parken skulle være fløjtet i gang klokken 21.00, men blev forsinket et par minutter på grund af et stort pyroshow, som formentlig kommer til at koste FCK en klækkelig bøde.

Da bolden endelig rullede, lå tågen stadig tykt over banen, men man kunne lige akkurat fornemme, hvordan Napoli tog teten, mens værterne stillede sig tilbage.

Den tidligere FCK’er Rasmus Højlund blev mødt af en heftig pibekoncert fra hjemmeholdets fans, men var tæt på at indtage en hovedrolle med et knaldhårdt spark, som gik lige over mål efter ti minutter.

FCK spillede sig ikke frem til noget, og halvlegen var i det hele taget begivenhedsløs, indtil Delaney kom for voldsomt ind i en tackling.

Det gik ud over den tidligere superligaprofil Stanislav Lobotka, som vred sig i smerte, mens dommeren med hjælp fra VAR tog sig til baglommen og sendte Delaney i bad.

FCK-træner Jacob Neestrup satte en ekstra stopper ind og spillede med fem mand i bagkæden, men det forhindrede ikke Scott McTominay i at score seks minutter før pausen.

Den målfarlige skotte steg til vejrs på et hjørnespark og pandede Napoli foran til stor jubel for de italienske fans, som var mødt talstærkt op i nationalarenaen.

Napoli førte 1-0 ved pausen og skulle egentlig bare undgå at dumme sig i løbet af anden halvleg.

Italienerne tog da heller ikke specielt mange chancer i spillet, men var tæt på at fordoble føringen på Højlunds flade afslutning.

FCK var sjældne gæster i Napolis felt, men en times tid inde i kampen faldt bolden efter et hjørnespark ned for fødderne af Mads Emil Madsen, som afsluttede forkølet.

Med 20 minutter igen kom den italienske brøler så. Mohamed Elyounoussi blev skubbet omkuld i feltet af Alessandro Buongiorno og fik et straffespark.

Indskiftede Jordan Larsson brændte i første omgang på Vanja Milinkovic-Savic, men riposten røg lige ud til svenskeren, der nemt scorede i andet forsøg.

Napoli havde stadig en snes minutter til at udnytte sit overtal, men håbet om tre point slukkede for de italienske mestre, da Lorenzo Lucca skovlede bolden langt over mål i slutminutterne.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Chido Obi var ustyrlig

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Video: Her kommer AGF bagud



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FCK-bænken var rasende!

Viborg FF – Brøndby IF



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

FC Fredericia – AGF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

OB – FC Midtjylland

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Salah strålede for Liverpool

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

For første gang siden 1999!

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten