FCK’s CL-eventyr kan vise sig vital for Danmark

FC Københavns imponerende resultater i Europa kan sikre Superliga-mestre i fremtiden en direkte adgang til Champions Leagues gruppespil. Men også FC Nordsjælland kan bidrage til det.



Tirsdag aften gik et dansk hold videre til knockoutfasen i Champions League for blot anden gang nogensinde. 

Første gang var helt tilbage i 2011, hvor FC København gik videre fra en gruppe bestående af Rubin Kazan, Panathinaikos og FC Barcelona, der senere endte med at vinde turneringen. 

13 år senere er det endnu engang lykkes for "løverne". Denne gang i en noget sværere gruppe med Bayern München, Manchester United og Galatasaray. 

Torsdag aften kan endnu et dansk hold gå videre fra et europæisk gruppespil, hvis FC Nordsjælland får mindst uafgjort ude mod Ludogorets Razgrad. Det burde der dog være gode chancer for, da første opgør endte med en knusende 7-0 sejr til Johannes Hoff Thorups mandskab. 

Koefficient-regnskabet 

Så hvordan efterlader det Danmark, når det store puslespil om koefficientpoint skal gøres op?

I øjeblikket ligger Danmark på en 14.plads med 31,45 koefficientpoint, lige i haserne på Østrig, Schweiz og Tjekkiet med henholdsvis 31,60, 31,75 og 31,80 koefficientpoint. 

FC Nordsjælland kan med en sejr i aften mod Ludogorets bringe Danmark op på 32,45 koefficient-point. Det kan de fordi tre point giver 0,5 koefficient-point og en førsteplads i gruppen giver yderligere 0,5 point. 

Rykker Danmark så forbi Østrig, Schweiz og Tjekkiet, og op på en 11.plads? Nej, formentligt ikke. Alle tre lande har nemlig op til flere klubber, der skal i aktion i løbet af torsdag aften. 

LASK Linz og Sturm Graz fra Østrig er begge stadig at finde i Europa League. Ingen af holdene kan dog nå at gå videre fra gruppen, men begge har mulighed for at opnå en tredjeplads, der er adgangsgivende til Conference League, hvor FC Nordsjælland også er med. 

Østrig er repræsenteret af Servette i Europa League og Lugano i Conference League. Begge holds skæbner er dog allerede bestemt forud for torsdagens kampe. Servette møder Sparta Prag, men uanset resultatet slutter de på en tredjeplads og bliver overført til Conference League. Lugano spiller torsdag aften mod Besiktas definitivt sin sidste kamp i Europa i denne sæson, da de ikke længere kan nå at gå videre. 

Tjekkiet har stadig tre hold med i Europa. Slavia- og Sparta Prag i Europa League. Førstnævnte fører sin gruppe og er allerede sikre på at gå videre forud for deres kamp mod østrigske Servette. Sparta Prag kan ligeledes spille sig videre i turneringen med en sejr over cypriotiske Aris, mens Viktoria Plzen – som det eneste hold i Conference League – har maksimumpoint efter fem kampe og dermed har sikret sig førstepladsen forud for kampen mod FC Astana. 

Lige i hælene på Danmark finder vi vores naboer fra Norge, der torsdag aften har to hold i aktion. Molde i Europa League, der skal bruge en sejr ude mod Leverkusen, samtidig med at Qarabaq ikke slår BK Häcken, hvis de vil videre som 2'er fra gruppen. Bodø/Glimt i Conference League, der er sikre på at gå videre, men skal slå Club Brügge med to overskydende mål, hvis de vil blive 1'er i gruppen. 

Danmark har altså kun ét hold i aktion torsdag aften, mens både Schweiz, Østrig, Tjekkiet og Norge alle har mindst to hold i aktion. Chancerne for at Danmark torsdag aften rykker betydeligt længere frem på listen er derfor begrænsede – selv hvis FC Nordsjælland skulle vinde. 

Til gengæld er FC København det eneste hold fra de respektive lande, der er tilbage i det fineste selskab i Champions League. Så der bliver forhåbentligt flere koefficient-point at hente til foråret. Både for FC Nordsjælland og FC København. 

En sejr giver 0,5 koefficient-point på tværs af alle tre europæiske turneringer, men bonuspointene for at nå henholdsvis gruppespil og knockoutfasen i Champions League er betydeligt større end i de to andre turneringer. 





Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil



EKSKLUSIVT

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant


Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’



Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark 

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’



– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de