Tirsdag aften møder FC København de aserbajdsjanske mestre, Qarabag FK, i den første kamp i Champions League-playoffrunden. Det er en vigtig kamp for de danske mestre, men det er det ligeledes for deres modstandere. Og for den aserbajdsjanske regering.
FK Qarabag er et propaganderedskab for landets regering, hvilket du kan læse mere om her. Teksten blev bragt første gang i Tipsbladet fredag den 11. august 2017.
Regeringens hold skal tage sidste skridt mod FC København
I 2014 tabte de til Red Bull Salzburg og Peter Ankersen.
I 2015 led man et snævert samlet nederlag til Celtic, og for et år siden var det Viktoria Plzeňs tur til at slå FK Qarabag ud af tredje runde i Champions League på en udligning fem minutter før tid på Tofiq Bahramov Stadium i Aserbajdsjans hovedstad Baku.
Det er ved første øjekast en trist historik, FK Qarabag har i Champions League. Men i år klarede man sig forbi tredje runde ved at slå Sheriff Tiraspol fra Moldova, og FC Københavns modstander i playoff-runden i Champions League er bestemt ikke uden europæisk erfaring.
For Twente, Young Boys og IFK Göteborg tabte til FK Qarabag i den sidste playoff-runde til Europa League, efter det aserbajdsjanske holds nederlag i CL-kvalen, og derfor har FK Qarabag 18 gruppespils-kampe på tre år bag sig.
Red Bull Salzburg, Twente, Anderlecht, AS Monaco, Saint-Étienne og PAOK er taget fra Aserbajdsjan med ét eller nul point i de tre seneste år, og københavnerne kan forvente, at der igen er omkring 30.000 tilskuere på hjemmebanen, ikke mindst når hele Aserbajdsjans hold denne gang kun er to kampe fra et Champions League-gruppespil.
Hele Aserbajdsjans hold er nok en tilsnigelse.
Neftchi Baku og Inter Baku dominerede ligaen, mens FK Qarabag bogstavelig talt spillede i ingenmandsland.
Qarabag hørte hjemme i Nagorno-Karabagh, en provins i den vestlige del af landet, som fra 1991 til 1994 var centrum for en borgerkrig mellem regeringen og væbnede grupper med udspring i det armenske flertal i regionen og støtte fra nabolandet og rivalen Armenien.
Holdets hjemmebane blev ødelagt i krigen, og i knapt 20 år spillede man i Baku og andre steder i landet, adskillige hundrede km fra hjembyen Agdam.
I dag spiller holdet i Baku, og undervejs har man en meget magtfuld allieret; Aserbajdsjans regering.
Aserbajdsjan havde et spektakulært trøjesponsorat i Atlético Madrid, afholder et årligt Formel1-løb i Baku og arrangerede i 2015 European Games. Men i FK Qarabag har regeringen et sportsprojekt, der skal give legitimitet i hjemlandet, hvor regeringen fængsler politiske modstandere, journalister og ikke overholder basale menneskerettigheder og demokratiske spilleregler.
En af Aserbajdsjans store virksomheder, fødevareselskabet Azersun, sponsorer klubben, og har siden fået følgeskab af blandt andre datterselskaber til Azersun. Det giver FK Qarabag det største spillerbudget i landet.
For regeringen er navnet og klubbens profil i Europa en påmindelse om konflikten med Armenien om Nargorno-Karabakh, der i dag de facto er en selvstændig republik med støtte fra Armenien.
”Det vil ikke være forkert at beskrive klubben som et propaganda-projekt for regeringen,” siger Manuel Veth, der er redaktør på sportsmediet Futbolgrad og kender af østeuropæisk fodbold.
Så hvad kan Aserbajdsjans rigeste klub over to kampe mod FC København?
Der var ikke megen spræl i holdet, da man i begyndelsen af juli tabte 1-5 til Brøndby IF, men i kvalifikationen kørte man over georgiske Samtredia og slog et Sheriff Tiraspol-hold pakket med udlændinge.
”Jeg tror, det bliver to tætte opgør mod Qarabag. Jeg spillede mod dem for tre år siden med Salzburg, hvor vi tabte 2-1 dernede. Ganske vist var vi en mand i undertal i 80 minutter, men der så vi, at de har spillere, der kan gøre ondt på os. Men hvis vi er 100 procent fokuserede, og alle spiller op til sit bedste, så har vi gode muligheder for at gå videre. De er et lidt typisk asiatisk hold, som er et godt hjemmehold med en god stemning på stadion, men mere begrænsede på udebane,” sagde FCK’s Peter Ankersen efter lodtrækningen.
Qarabag har spillet rekrutteret fra ligaerne i Tyrkiet, Cypern, Israel, Ukraine, Polen, Saudi Arabien og har Albaniens EM-spiller Ansi Agolli. Men den dygtige kantspiller Dani Quintana, uddannet i Valencia og med en fortid i spanske sekundaklubber og den polske liga, fik comeback i weekenden efter et halvt års skadespause og løb ind i en ny skade.
Der venter københavnerne et hold, der i niveau ligger omkring Zilina og Vardar, tilsat en stærk hjemmebane i Baku. Som FC København spiller for tiden, kan det blive rigeligt svært for Ståle Solbakkens hold at blive de første i Danmark, der kommer i gruppespillet to år i streg.
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
