Tirsdag aften møder FC København de aserbajdsjanske mestre, Qarabag FK, i den første kamp i Champions League-playoffrunden. Det er en vigtig kamp for de danske mestre, men det er det ligeledes for deres modstandere. Og for den aserbajdsjanske regering.
FK Qarabag er et propaganderedskab for landets regering, hvilket du kan læse mere om her. Teksten blev bragt første gang i Tipsbladet fredag den 11. august 2017.
Regeringens hold skal tage sidste skridt mod FC København
I 2014 tabte de til Red Bull Salzburg og Peter Ankersen.
I 2015 led man et snævert samlet nederlag til Celtic, og for et år siden var det Viktoria Plzeňs tur til at slå FK Qarabag ud af tredje runde i Champions League på en udligning fem minutter før tid på Tofiq Bahramov Stadium i Aserbajdsjans hovedstad Baku.
Det er ved første øjekast en trist historik, FK Qarabag har i Champions League. Men i år klarede man sig forbi tredje runde ved at slå Sheriff Tiraspol fra Moldova, og FC Københavns modstander i playoff-runden i Champions League er bestemt ikke uden europæisk erfaring.
For Twente, Young Boys og IFK Göteborg tabte til FK Qarabag i den sidste playoff-runde til Europa League, efter det aserbajdsjanske holds nederlag i CL-kvalen, og derfor har FK Qarabag 18 gruppespils-kampe på tre år bag sig.
Red Bull Salzburg, Twente, Anderlecht, AS Monaco, Saint-Étienne og PAOK er taget fra Aserbajdsjan med ét eller nul point i de tre seneste år, og københavnerne kan forvente, at der igen er omkring 30.000 tilskuere på hjemmebanen, ikke mindst når hele Aserbajdsjans hold denne gang kun er to kampe fra et Champions League-gruppespil.
Hele Aserbajdsjans hold er nok en tilsnigelse.
Neftchi Baku og Inter Baku dominerede ligaen, mens FK Qarabag bogstavelig talt spillede i ingenmandsland.
Qarabag hørte hjemme i Nagorno-Karabagh, en provins i den vestlige del af landet, som fra 1991 til 1994 var centrum for en borgerkrig mellem regeringen og væbnede grupper med udspring i det armenske flertal i regionen og støtte fra nabolandet og rivalen Armenien.
Holdets hjemmebane blev ødelagt i krigen, og i knapt 20 år spillede man i Baku og andre steder i landet, adskillige hundrede km fra hjembyen Agdam.
I dag spiller holdet i Baku, og undervejs har man en meget magtfuld allieret; Aserbajdsjans regering.
Aserbajdsjan havde et spektakulært trøjesponsorat i Atlético Madrid, afholder et årligt Formel1-løb i Baku og arrangerede i 2015 European Games. Men i FK Qarabag har regeringen et sportsprojekt, der skal give legitimitet i hjemlandet, hvor regeringen fængsler politiske modstandere, journalister og ikke overholder basale menneskerettigheder og demokratiske spilleregler.
En af Aserbajdsjans store virksomheder, fødevareselskabet Azersun, sponsorer klubben, og har siden fået følgeskab af blandt andre datterselskaber til Azersun. Det giver FK Qarabag det største spillerbudget i landet.
For regeringen er navnet og klubbens profil i Europa en påmindelse om konflikten med Armenien om Nargorno-Karabakh, der i dag de facto er en selvstændig republik med støtte fra Armenien.
”Det vil ikke være forkert at beskrive klubben som et propaganda-projekt for regeringen,” siger Manuel Veth, der er redaktør på sportsmediet Futbolgrad og kender af østeuropæisk fodbold.
Så hvad kan Aserbajdsjans rigeste klub over to kampe mod FC København?
Der var ikke megen spræl i holdet, da man i begyndelsen af juli tabte 1-5 til Brøndby IF, men i kvalifikationen kørte man over georgiske Samtredia og slog et Sheriff Tiraspol-hold pakket med udlændinge.
”Jeg tror, det bliver to tætte opgør mod Qarabag. Jeg spillede mod dem for tre år siden med Salzburg, hvor vi tabte 2-1 dernede. Ganske vist var vi en mand i undertal i 80 minutter, men der så vi, at de har spillere, der kan gøre ondt på os. Men hvis vi er 100 procent fokuserede, og alle spiller op til sit bedste, så har vi gode muligheder for at gå videre. De er et lidt typisk asiatisk hold, som er et godt hjemmehold med en god stemning på stadion, men mere begrænsede på udebane,” sagde FCK's Peter Ankersen efter lodtrækningen.
Qarabag har spillet rekrutteret fra ligaerne i Tyrkiet, Cypern, Israel, Ukraine, Polen, Saudi Arabien og har Albaniens EM-spiller Ansi Agolli. Men den dygtige kantspiller Dani Quintana, uddannet i Valencia og med en fortid i spanske sekundaklubber og den polske liga, fik comeback i weekenden efter et halvt års skadespause og løb ind i en ny skade.
Der venter københavnerne et hold, der i niveau ligger omkring Zilina og Vardar, tilsat en stærk hjemmebane i Baku. Som FC København spiller for tiden, kan det blive rigeligt svært for Ståle Solbakkens hold at blive de første i Danmark, der kommer i gruppespillet to år i streg.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

FC København henter ny topboss

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg