FCM vinder suverænt i CL-kval

I anden runde af kvalifikationen til Champions League vandt FC Midtjylland første kamp 3-0 mod Santa Coloma.



De danske mestre fra FC Midtjylland kom tirsdag aften sikkert fra land i anden runde af kvalifikationen til Champions League.

Mod miniputten Santa Coloma fra Andorra på udebane vandt FCM ubesværet 3-0 på mål af Franculino, Ousmane Diao og Aral Simsir.

Returopgøret spilles 31. juli i Herning. Går FCM som forventet videre til tredje og næstsidste kvalifikationsrunde venter vinderen af kampen mellem ungarske Ferencvaros og The New Saints fra Wales. Ferencvaros vandt tirsdag det første opgør med 5-0 på hjemmebane.

I sidste sæsons Conference League-kvalifikation fik FCM sig lidt af et chok, da midtjyderne måtte ud i forlænget spilletid for at slå upåagtede Progres Niederkorn fra Luxembourg ud.

Tirsdag aften på Andorras nationalstadion mod endnu en på papiret langt dårligere modstander var der også kun skiftet tre spillere i startopstillingen hos FCM i forhold til superligapremieren mod AGF fredag, hvor det blev 1-1.

Santa Coloma havde tydeligt en plan om at satse på omstillinger, hvilket var medvirkende til, at FCM hurtigt fik kontrol over kampen. Og efter blot 12 minutter stod der 1-0 til gæsterne.

Angrebstalentet Franculino forsøgte sig med et saksespark efter et hjørnespark, men det akrobatiske forsøg manglede kraft og blev reddet af målmanden. Herefter fulgte tre store FCM-chancer på de efterfølgende returbolde, hvor bolden blandt røg på overliggeren efter et skub fra et FCM-lår. Til sidst endte bolden igen hos Franculino, der tæt på mål endelig fik sparket føringsmålet ind.

Efter knap en halv times spil kom de danske mestre også foran 2-0 i kølvandet på endnu en dødbold.

Et langt indkast blev bugseret væk i Santa Colomba-feltet, hvorefter venstre back Victor Bak to gange brugte hovedet til at skubbe bolden forbi to modstandere. Fra baglinjen i højre side af feltet lagde han fladt bolden ind til forsvarsspiller Ousmane Diao, der var blevet fremme og sikkert sparkede bolden i mål til sin første scoring for FCM.

FCM var dog ikke færdige med at score mål i anden halvleg. Her kom kantspiller Aral Simsir på tavlen efter 63 minutter med et flot mål. Efter et lille træk ind i banen lagde han bolden i en blød bue over i det lange hjørne uden chance for målmanden.

Mod slutningen af kampen havde midtjyderne flere fine muligheder for yderligere mål, mens også Santa Coloma havde chancer, men det blev ved 3-0.

/ritzau/



Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Dansk landsholdsspiller vende hjem

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

FC København-profil ude med sygdom

– Brøndby er chanceløse

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Frank reddet i døende sekunder

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Afvist

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Han vil være i store problemer