FCM’s to muligheder i CL: Der er kæmpestor forskel

Der er kæmpestor forskel på de to hold, FC Midtjylland kan trække, når der onsdag er lodtrækning til anden runde af Champions League-kvalifikationen.



Onsdag klokken 12.00 trækkes der lod til anden runde i Champions League-kvalifikationen, og her er FC Midtjylland at finde i bowlen i den såkaldte league path. 

Og her er der ikke så mange forskellige scenarier i spil for Bo Henriksen og kompagni. Således ligger det fast, at FC Midtjylland trækker enten cypriotiske AEK Larnaca eller tyrkiske Fenerbahce. 

Og der er ingen tvivl om, hvem FC Midtjylland vil have de bedste chancer imod. Sådan lyder det fra Troels Bager Thøgersen, chefredaktør på Tipsbladet Print. De danske vicemestre skal således håbe på at trække AEK Larnaca. 

– Det er et okay hold, men det er ikke et hold, der skræmmer Midtjylland. Det er et hold, man næsten bør kunne slå. Den anden modstander, Fenerbahce, er bare af en helt anden kaliber. Det er den tidligere brasilianske landsholdsanfører ved VM-slutrunden, Luiz Gustavo, som Fenerbahce blandt andet har. 

– Og selvom det her ikke er noget suverænt Fenerbahce-hold, som bestemt ikke er i nærheden af deres bedste niveau, så er der bare kæmpestor forskel på at trække Fenerbahce eller AEK Larnaca. 

Fenerbahce sluttede i sidste sæson på andenpladsen i den tyrkiske liga, hvor Andreas Cornelius og Trabzonspor løb med guldet. Hvis FC Midtjylland går videre til tredje kvalifikationsrunde, så venter der potentielt meget svære modstandere, hvilket du kan læse meget mere om HER.

Hør hele analysen i afspilleren øverst i denne artikel. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






TransferLIVE: Køber ny profil for 410 millioner




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Marokko – Haiti

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Lufter vild Ronaldo-teori

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FC Barcelona køber VM-angriber

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Åbner op for sommertransfer

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

VM-vækkeuret: Ronaldo svarer – England skuffer

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’