FCM’s to muligheder i CL: Der er kæmpestor forskel

Der er kæmpestor forskel på de to hold, FC Midtjylland kan trække, når der onsdag er lodtrækning til anden runde af Champions League-kvalifikationen.



Onsdag klokken 12.00 trækkes der lod til anden runde i Champions League-kvalifikationen, og her er FC Midtjylland at finde i bowlen i den såkaldte league path. 

Og her er der ikke så mange forskellige scenarier i spil for Bo Henriksen og kompagni. Således ligger det fast, at FC Midtjylland trækker enten cypriotiske AEK Larnaca eller tyrkiske Fenerbahce. 

Og der er ingen tvivl om, hvem FC Midtjylland vil have de bedste chancer imod. Sådan lyder det fra Troels Bager Thøgersen, chefredaktør på Tipsbladet Print. De danske vicemestre skal således håbe på at trække AEK Larnaca. 

– Det er et okay hold, men det er ikke et hold, der skræmmer Midtjylland. Det er et hold, man næsten bør kunne slå. Den anden modstander, Fenerbahce, er bare af en helt anden kaliber. Det er den tidligere brasilianske landsholdsanfører ved VM-slutrunden, Luiz Gustavo, som Fenerbahce blandt andet har. 

– Og selvom det her ikke er noget suverænt Fenerbahce-hold, som bestemt ikke er i nærheden af deres bedste niveau, så er der bare kæmpestor forskel på at trække Fenerbahce eller AEK Larnaca. 

Fenerbahce sluttede i sidste sæson på andenpladsen i den tyrkiske liga, hvor Andreas Cornelius og Trabzonspor løb med guldet. Hvis FC Midtjylland går videre til tredje kvalifikationsrunde, så venter der potentielt meget svære modstandere, hvilket du kan læse meget mere om HER.

Hør hele analysen i afspilleren øverst i denne artikel. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

AaB dæmper superligaforventninger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Norge – Frankrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Afslører: FCK ringede aldrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Senegal – Irak

De er enige med Mathias Jensen

Kap Verde – Saudi-Arabien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Egypten – Iran