FCM’s to muligheder i CL: Der er kæmpestor forskel

Der er kæmpestor forskel på de to hold, FC Midtjylland kan trække, når der onsdag er lodtrækning til anden runde af Champions League-kvalifikationen.



Onsdag klokken 12.00 trækkes der lod til anden runde i Champions League-kvalifikationen, og her er FC Midtjylland at finde i bowlen i den såkaldte league path. 

Og her er der ikke så mange forskellige scenarier i spil for Bo Henriksen og kompagni. Således ligger det fast, at FC Midtjylland trækker enten cypriotiske AEK Larnaca eller tyrkiske Fenerbahce. 

Og der er ingen tvivl om, hvem FC Midtjylland vil have de bedste chancer imod. Sådan lyder det fra Troels Bager Thøgersen, chefredaktør på Tipsbladet Print. De danske vicemestre skal således håbe på at trække AEK Larnaca. 

– Det er et okay hold, men det er ikke et hold, der skræmmer Midtjylland. Det er et hold, man næsten bør kunne slå. Den anden modstander, Fenerbahce, er bare af en helt anden kaliber. Det er den tidligere brasilianske landsholdsanfører ved VM-slutrunden, Luiz Gustavo, som Fenerbahce blandt andet har. 

– Og selvom det her ikke er noget suverænt Fenerbahce-hold, som bestemt ikke er i nærheden af deres bedste niveau, så er der bare kæmpestor forskel på at trække Fenerbahce eller AEK Larnaca. 

Fenerbahce sluttede i sidste sæson på andenpladsen i den tyrkiske liga, hvor Andreas Cornelius og Trabzonspor løb med guldet. Hvis FC Midtjylland går videre til tredje kvalifikationsrunde, så venter der potentielt meget svære modstandere, hvilket du kan læse meget mere om HER.

Hør hele analysen i afspilleren øverst i denne artikel. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Vejle-profil

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister

Tottenham henter Liverpool-profil

Kæmper om det samme trænerjob

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Manchester United afbryder forhandlingerne

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Uventet skifte?