FCM’s to muligheder i CL: Der er kæmpestor forskel

Der er kæmpestor forskel på de to hold, FC Midtjylland kan trække, når der onsdag er lodtrækning til anden runde af Champions League-kvalifikationen.



Onsdag klokken 12.00 trækkes der lod til anden runde i Champions League-kvalifikationen, og her er FC Midtjylland at finde i bowlen i den såkaldte league path. 

Og her er der ikke så mange forskellige scenarier i spil for Bo Henriksen og kompagni. Således ligger det fast, at FC Midtjylland trækker enten cypriotiske AEK Larnaca eller tyrkiske Fenerbahce. 

Og der er ingen tvivl om, hvem FC Midtjylland vil have de bedste chancer imod. Sådan lyder det fra Troels Bager Thøgersen, chefredaktør på Tipsbladet Print. De danske vicemestre skal således håbe på at trække AEK Larnaca. 

– Det er et okay hold, men det er ikke et hold, der skræmmer Midtjylland. Det er et hold, man næsten bør kunne slå. Den anden modstander, Fenerbahce, er bare af en helt anden kaliber. Det er den tidligere brasilianske landsholdsanfører ved VM-slutrunden, Luiz Gustavo, som Fenerbahce blandt andet har. 

– Og selvom det her ikke er noget suverænt Fenerbahce-hold, som bestemt ikke er i nærheden af deres bedste niveau, så er der bare kæmpestor forskel på at trække Fenerbahce eller AEK Larnaca. 

Fenerbahce sluttede i sidste sæson på andenpladsen i den tyrkiske liga, hvor Andreas Cornelius og Trabzonspor løb med guldet. Hvis FC Midtjylland går videre til tredje kvalifikationsrunde, så venter der potentielt meget svære modstandere, hvilket du kan læse meget mere om HER.

Hør hele analysen i afspilleren øverst i denne artikel. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

“Du er en fucking maskine!”



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere