FCMs vej til CL-gruppespillet: Her er modstanderne

FC Midtjylland starter allerede i anden runde af Champions League-kvalifikationen, og der er kun to hold, man kan møde.



Fenerbahce eller AEK Larnaca?

Det er spørgsmålet for FC Midtjylland, når det senere på sommeren bliver trukket lod til 2. runde af Champions League-kvalifikationen.

Mens FC København er sikret et euruopæisk gruppespil, er FCM det ikke, og de danske sølvvindere får også noget sværere ved at komme i gruppespillet.

Vi ser her nærmere på FCM’s lange vej til CL-gruppespillet og de to andre europæiske turneringer, som man også kan komme i. Danskerne starter som nævnt i CL-kvalifikationen i den del, der hedder League Path. Som man i øvrigt også gjorde det sidste år.

2. runde af Champions League-kvalifikationen:

FC Midtjylland indtræder som et af fire hold i 2. runde af Champions League-kvalifikationen. Og her er danskerne seedet, og det vil sige, at man ikke kan møde Dynamo Kiev. I stedet er det enten Fenerbahce fra Tyrkiet eller AEK Larnaca fra Cypern, man skal møde over to kampe om en plads i 3. runde af Champions League-kvalifikationen, og der er nok ingen tvivl om, at mange i Herning og Ikast håber på at få det cypriotiske mandskab.

Vinder man her, går man videre til 3. runde af Champions League-kvalifikationens League Path. Og hvad der er sindssygt vigtigt er, at man så som minimum vil være sikker på et Europa League-gruppespil, som man i øvrigt så det i denne sæson, hvor FCM slog Celtic i 2. runde af CL-kvalifikationen.

Taber man, ryger man i Europa League-kvalifikationen. Europa League- og Conference League-vejen gennemgår vi nederst i denne artikel.

3. runde af Champions League-kvalifikationen:

Slår man Fenerbahce eller AEK Larnaca ud af anden runde, venter nogle på papiret sværere modstandere, for FCM vil ikke være seedet i 3. runde af Champions League-kvalifikationen.

Her vil de potentielle modstandere være den stærke klub Benfica, de tabende Europa League-finalister fra Rangers FC, som FCM tabte til for et par år siden, samt PSV Eindhoven fra Holland, som FCM også fik klø af sidste år. Også Dynamo Kiev er en mulig modstander, hvis holdet går videre fra 2. runde. Går Kiev ikke videre, er Monaco det sidste mandskab, FCM kan møde.

At komme til denne runde er vigtigt, fordi det sikrer et Europa League-gruppespil, hvis man taber i denne runde.

Playoffrunden i Champions League:

Skulle FC Midtjylland gå videre til den afgørende runde i Champions League-kvalifikationen, venter ikke nye potentielle modstandere, men derimod de hold, som er gået videre fra 3. runde af Champions League-kvalifikationens League Path. Altså potentielle hold som Benfica, PSV og Rangers.

Her vil man i øvrigt få et økonomisk boost, for går man videre til gruppespillet, venter op mod 200 millioner kroner, mens et nederlag i den afgørende runde kaster 37,5 millioner kroner af sig som plaster på såret, ligesom man kommer i Europa League-gruppespillet.

3. runde af Europa League-kvalifikationen:

FC Midtjylland er kun med i denne runde, hvis man taber i 2. runde af Champions League-kvalifikationen, da man ved at gå videre i CL som minimum vil være sikret et EL-gruppespil.

Men nederlag i 2. runde af CL-kvalifikationen betyder, at man skal gennem EL-kvalifikationen. Her vil modstanderen i 3. runde være enten FK Partizan fra Serbien eller FC Slovacko fra Tjekkiet.

Går man videre, vil modstanderen være af meget svær karakter, da FC Midtjylland i så fald vil være seedet i nederste seedningslag. Ryger man ud, vil man overgå til Conference League-kvalifikationen, som du kan læse mere om nederst i denne artikel.

Playoffrunden i Europa League-kvalifikationen:

Her vil det være langt, langt sværere modstandere, der venter. FCM vil være i nederste seedningslag og vil trække et af følgende hold:

Gent fra Belgien, Austria Wien fra Østrig, Hearts FC fra Skotland eller Dnipro fra Ukraine.

Det kan også blive den tyrkiske pokalvinder, som blev Sivasspor eller den cypriotiske pokalvinder, Omonia Nicosia eller Ethnikos Achna.

Playoffrunden i Conference League-kvalifikationen:

I denne runde vil FC Midtjylland være seedet, hvis man formår at komme hertil. Det betyder, at det er lidt blandet, hvad man kan møde. Det er endnu for tidligt at sige, hvem der går videre fra de fofrskellige runder, men holder klubberne deres seeding, kan det blive svære kampe mod OGC Nice, Royal Antwerp eller Anderlecht, der venter. Det kan også blive lidt nemmere med hold som CSKA Sofia, Suduva Marijampole eller Flora Talinn.

Sejr sender holdet i Conference League-gruppespillet, mens nederlag betyder, at man er færdig i Europa for denne gang.





Fremhæver bænket dansker




AVIS

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Fik opkald fra Frank: ‘Det gør ondt’

Henter storklub Christian Eriksen?

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Coopers gamle chef: Her er han ‘second to none’

Tottenhams største genistreg

Her er Brøndbys modstander i pokalturneringen

Stjerne slagtes: ‘Værste transfer i 20 år’



TOPNYHED

15-årig kom på banen for FC København

‘En utilgivelig dansk lussing’

Afslører stor tro på AGF

Nu er Danmark IKKE favoritter

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse



NYHEDER

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

‘FCK vil ikke bytte med én eneste Brøndby-spiller’

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

Dårligere end Laudrup: Her er Birks pointsnit

Afslører: Bød på FC København-angriber

Giver forklaring onsdag



God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Afviser store klubber for at tage til Brøndby

Wow! Brøndby lander stort trænernavn

Vanvittig kamp af U21-landsholdet!

Dybt imponeret over dansk stjerne

Gravesen i kæmpe hyldest: ‘Et enormt skridt’

BOMBE – Brøndby fyrer Frederik Birk

Deler nyt om Christian Eriksen

Tilbage i Premier League

I svime over dansker efter vild debut

Tidligere Superliga-stjerne er gratis om lidt 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Afsløring: Belgisk klub spørger på Jakob Jessen

Afsløring: Vejle Boldklub tester kæmpetalent af

Vingegaard elsker et godt glas vin

Klar besked i nat: ‘Snæversynet’

Mads Emil Madsen får uofficiel FCK-debut

Manchester City og Premier League indgår forlig

Afsløring: Harder tjener styrtende i Leipzig

Brøndbys nye træner er tidligere verdensmester

‘Dråben der fik bægeret til at flyde over’

Vingegaard åben for særlig aftale

Utilfreds Vingegaard sender opfordring

Igen og igen og: Vuelta-etape ødelagt på ny

Danmark i vanvidskamp: ‘Det er stærkt’

Afviste bud på stjerne

Nedtur for Vingegaard

‘Hader at snakke om mig selv’

Blæst bagover af Victor Froholdt

Medier raser – dumper ALLE svenskere

Thuram sænker vikingeskib i Paris

‘Det er en forløsning’

Kræver Jon Dahl Tomasson fyret

Kæmpemæssig svensk fiasko