Katastrofalt: Ung fan stukket ihjel før CL-kamp

En 22-årig mand er død, og otte personer er blevet såret efter et sammenstød mellem fodboldfans i Athen.



Opgøret mellem AEK Athen og Dinamo Zagreb i Champions League-kvalifikationen fik mandag aften en tragisk optakt og blev tirsdag formiddag som resultat heraf udsat.

En 22-årig fan af det græske hjemmehold mistede således livet, og flere andre blev såret efter et voldeligt sammenstød omkring Agia Sophia Stadium i udkanten af Athen.

Det meddeler politiet ifølge nyhedsbureauet AFP.

– En alvorlig situation opstod uden for stadion i Nea Filadelfeia. En ung græsk mand blev stukket ihjel, og seks andre sårede personer er på hospitalet, lød det i første omgang fra politiet.

Politiet tilføjede, at 83 personer blev anholdt for deres involvering i det voldelige sammenstød.

Siden blev tallene dog justeret til 96 anholdte og mindst otte sårede – heraf tre grækere og fem kroater. Blandt de sårede er ifølge tv-stationen ERT en mindreårig, der blev ramt i hovedet med en sten, skriver AFP.

FC København møder tirsdag tjekkiske Sparta Prag i Champions League-kvalifikationen. Den samlede taber af det møde, der afgøres endeligt i Prag i næste uge, går videre til Europa Leagues playoffrunde.

Her venter i så fald den samlede taber af opgøret mellem netop AEK Athen og Dinamo Zagreb.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) meddeler, at den planlagte returkamp mellem Dinamo og AEK i Zagreb afvikles som planlagt i næste uge tirsdag 15. august. Forbundet håber derefter at afvikle mødet i Athen fredag 18. eller lørdag 19. august.

Samtidigt fordømmer Uefa balladen og udtrykker dyb medfølelse med offerets familie.

– Vold har ikke nogen plads i vores sport, og vi forventer, at de ansvarlige for denne forfærdelige hændelse bliver arresteret og stillet til regnskab hurtigst muligt, skriver Uefa.

Allerede inden mandagens tragiske hændelse var det slået fast, at begge opgør af frygt for ballade skulle afvikles uden udebanefans på stadion, men det forhindrede altså ikke Dinamo-fans i at rejse til Athen.

Det er ikke første gang, at græsk fodbold oplever ballade i forbindelse med fodboldkampe.

Som et resultat af problemerne er maksimumstraffen for involvering i fanvold i Grækenland sat op fra seks måneder til fem år.

I februar 2022 mistede en 19-årig mand livet i Thessaloniki efter et sammenstød mellem fans af lokalrivalerne Aris og Paok.

Syv tiltalte blev kendt skyldige i drabet og idømt livsvarigt fængsel. Fem andre fik minimum 19 års fængsel for deres medvirken.

Tre personer har mistet livet i Thessaloniki som følge af fodboldvold i løbet af de seneste tre år.

/ritzau/AFP





‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Spændende transfermelding om Maxsø

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Donald Trump bekræfter

‘Det var verdens undergang’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen