Opgøret mellem AEK Athen og Dinamo Zagreb i Champions League-kvalifikationen fik mandag aften en tragisk optakt og blev tirsdag formiddag som resultat heraf udsat.
En 22-årig fan af det græske hjemmehold mistede således livet, og flere andre blev såret efter et voldeligt sammenstød omkring Agia Sophia Stadium i udkanten af Athen.
Det meddeler politiet ifølge nyhedsbureauet AFP.
– En alvorlig situation opstod uden for stadion i Nea Filadelfeia. En ung græsk mand blev stukket ihjel, og seks andre sårede personer er på hospitalet, lød det i første omgang fra politiet.
Politiet tilføjede, at 83 personer blev anholdt for deres involvering i det voldelige sammenstød.
Siden blev tallene dog justeret til 96 anholdte og mindst otte sårede – heraf tre grækere og fem kroater. Blandt de sårede er ifølge tv-stationen ERT en mindreårig, der blev ramt i hovedet med en sten, skriver AFP.
FC København møder tirsdag tjekkiske Sparta Prag i Champions League-kvalifikationen. Den samlede taber af det møde, der afgøres endeligt i Prag i næste uge, går videre til Europa Leagues playoffrunde.
Her venter i så fald den samlede taber af opgøret mellem netop AEK Athen og Dinamo Zagreb.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) meddeler, at den planlagte returkamp mellem Dinamo og AEK i Zagreb afvikles som planlagt i næste uge tirsdag 15. august. Forbundet håber derefter at afvikle mødet i Athen fredag 18. eller lørdag 19. august.
Samtidigt fordømmer Uefa balladen og udtrykker dyb medfølelse med offerets familie.
– Vold har ikke nogen plads i vores sport, og vi forventer, at de ansvarlige for denne forfærdelige hændelse bliver arresteret og stillet til regnskab hurtigst muligt, skriver Uefa.
Allerede inden mandagens tragiske hændelse var det slået fast, at begge opgør af frygt for ballade skulle afvikles uden udebanefans på stadion, men det forhindrede altså ikke Dinamo-fans i at rejse til Athen.
Det er ikke første gang, at græsk fodbold oplever ballade i forbindelse med fodboldkampe.
Som et resultat af problemerne er maksimumstraffen for involvering i fanvold i Grækenland sat op fra seks måneder til fem år.
I februar 2022 mistede en 19-årig mand livet i Thessaloniki efter et sammenstød mellem fans af lokalrivalerne Aris og Paok.
Syv tiltalte blev kendt skyldige i drabet og idømt livsvarigt fængsel. Fem andre fik minimum 19 års fængsel for deres medvirken.
Tre personer har mistet livet i Thessaloniki som følge af fodboldvold i løbet af de seneste tre år.
/ritzau/AFP
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED