Katastrofalt: Ung fan stukket ihjel før CL-kamp

En 22-årig mand er død, og otte personer er blevet såret efter et sammenstød mellem fodboldfans i Athen.



Opgøret mellem AEK Athen og Dinamo Zagreb i Champions League-kvalifikationen fik mandag aften en tragisk optakt og blev tirsdag formiddag som resultat heraf udsat.

En 22-årig fan af det græske hjemmehold mistede således livet, og flere andre blev såret efter et voldeligt sammenstød omkring Agia Sophia Stadium i udkanten af Athen.

Det meddeler politiet ifølge nyhedsbureauet AFP.

– En alvorlig situation opstod uden for stadion i Nea Filadelfeia. En ung græsk mand blev stukket ihjel, og seks andre sårede personer er på hospitalet, lød det i første omgang fra politiet.

Politiet tilføjede, at 83 personer blev anholdt for deres involvering i det voldelige sammenstød.

Siden blev tallene dog justeret til 96 anholdte og mindst otte sårede – heraf tre grækere og fem kroater. Blandt de sårede er ifølge tv-stationen ERT en mindreårig, der blev ramt i hovedet med en sten, skriver AFP.

FC København møder tirsdag tjekkiske Sparta Prag i Champions League-kvalifikationen. Den samlede taber af det møde, der afgøres endeligt i Prag i næste uge, går videre til Europa Leagues playoffrunde.

Her venter i så fald den samlede taber af opgøret mellem netop AEK Athen og Dinamo Zagreb.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) meddeler, at den planlagte returkamp mellem Dinamo og AEK i Zagreb afvikles som planlagt i næste uge tirsdag 15. august. Forbundet håber derefter at afvikle mødet i Athen fredag 18. eller lørdag 19. august.

Samtidigt fordømmer Uefa balladen og udtrykker dyb medfølelse med offerets familie.

– Vold har ikke nogen plads i vores sport, og vi forventer, at de ansvarlige for denne forfærdelige hændelse bliver arresteret og stillet til regnskab hurtigst muligt, skriver Uefa.

Allerede inden mandagens tragiske hændelse var det slået fast, at begge opgør af frygt for ballade skulle afvikles uden udebanefans på stadion, men det forhindrede altså ikke Dinamo-fans i at rejse til Athen.

Det er ikke første gang, at græsk fodbold oplever ballade i forbindelse med fodboldkampe.

Som et resultat af problemerne er maksimumstraffen for involvering i fanvold i Grækenland sat op fra seks måneder til fem år.

I februar 2022 mistede en 19-årig mand livet i Thessaloniki efter et sammenstød mellem fans af lokalrivalerne Aris og Paok.

Syv tiltalte blev kendt skyldige i drabet og idømt livsvarigt fængsel. Fem andre fik minimum 19 års fængsel for deres medvirken.

Tre personer har mistet livet i Thessaloniki som følge af fodboldvold i løbet af de seneste tre år.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!