Brøndby-lejren: Gør klar til angreb i returen

Niels Frederiksen vil spille mere offensivt i returkampen mod Salzburg, når coronaramte profiler er tilbage.



Det bliver med en mere offensiv tilgang, at Brøndby skal forsøge at vende 1-2 til samlet sejr over Red Bull Salzburg i næste uges returkamp i den afgørende kvalifikationsrunde til Champions League-gruppespillet.

Det siger Niels Frederiksen, efter at hans mandskab tirsdag tabte 1-2 i Salzburg efter at have stået dybt på banen og været under pres i næsten hele kampen.

Det udmøntede sig i en skudstatistik, der viste 29-2 i hjemmeholdets favør.

– Der er ingen tvivl om, at vi kommer til at skabe noget mere i returkampen. Hvis man kigger på Salzburgs kampe, er der meget stor forskel på, om de spiller hjemme og ude, og vi kommer også til at spille i en helt anden kulisse med vores fans i ryggen.

– Vi kommer også til at spille anderledes i returkampen. Vi greb den første kamp lidt simpelt an, og nogen vil måske sige på en primitiv måde, men også en klog og fornuftig måde. Vi kommer til at gribe det anderledes an på hjemmebane, ingen tvivl om det.

– Jeg tror, det bliver en meget mere lige kamp på Brøndby Stadion om en uge, siger Niels Frederiksen på et pressemøde.

Han hæfter sig også ved, at han igen får lidt flere valgmuligheder, når han skal sætte sin startopstilling og vælge reserver på bænken til næste uges returkamp.

Her vil coronaramte Thomas Mikkelsen, Sigurd Rosted, Tobias Børkeeiet, Christian Cappis, Josip Radosevic og Mathias Greve være til rådighed.

– Som udgangspunkt forventer jeg, at alle, der har været ude med coronavirus, vil være til rådighed til returkampen, siger Niels Frederiksen, der samtidig roste de otte egenudviklede spillere, som Brøndby af både lyst og nød benyttede undervejs i tirsdagens kamp.

Brøndby tog føringen allerede i det fjerde minut ved Mikael Uhre, men derfra var det et langt Salzburg-pres, der kulminerede med sejrsmålet ved indgangen til tillægstiden i anden halvleg.

En bitter, men fortjent afslutning på kampen, erkender Niels Frederiksen.

– Jeg så et Brøndby-hold på banen, der gav alt, hvad de havde. Spillerne stod sammen og kæmpede det, man på populært dansk kalder røven ud af bukserne. Holdet fulgte den taktiske plan til punkt og prikke, og vi var ekstremt tæt på at skabe et kæmpe resultat hernede.

– Vi håbede som minimum, at vi ville gøre returkampen om en uge åben, og det har vi i den grad gjort. Selvfølgelig er vi rigtig ærgerlige over, at de fik det sene mål til sidst, men vi var pressede, og det var fair nok, siger han.

Salzburgs cheftræner, den tidligere Brøndby-assistent Matthias Jaissle, er lettet over, at hans mandskab til sidst fik et noget bedre udgangspunkt, end 1-1 havde været.

– Det var som forventet en meget intensiv og vanskelig kamp.

– Det var selvfølgelig en stor fordel for Brøndby at få det tidlige mål, og de stod langt nede og dækkede deres eget mål godt. Det var svært for os at komme igennem, men vi blev bedre og bedre, og i anden halvleg dominerede vi kampen, siger Jaissle.

Der returkamp på Brøndby Stadion onsdag i næste uge.

/ritzau/





Randers – FC København



EKSKLUSIVT

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark 


Bo Henriksen i kæmpe triumf

Vilde Jens Stage runder milepæl



OB-forspring skrumper til et point

Det bliver make or break, og det bliver vildt!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner

Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus



RYGTEBØRSEN

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil


Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom



EKSKLUSIVT

Daniel Agger rejser til England


I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley


Dario-Osorio FCM FC-Midtjylland Superligaen FCK FC-Koebenhavn EKSKLUSIVT

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel


– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter



Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!


MEDIE

Jess Thorup færdig?


Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’