Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Cheftræner Álvaro Arbeloa afviser Kylian Mbappés udlægning af franskmandens rolle i Real Madrids angreb.



Kylian Mbappé blev mødt af pibekoncert, da han torsdag blev sendt på banen i Real Madrids 2-0-sejr over Real Oviedo – en kamp, hvor han efter eget udsagn følte sig nedprioriteret i angrebet.

Den franske stjerne blev først skiftet ind i det 69. minut af opgøret.

Han var tilbage efter en lårskade, der har holdt ham ude i næsten tre uger, og cheftræner Álvaro Arbeloa valgte at starte med Vinícius Júnior, Franco Mastantuono og Gonzalo García i offensiven.

Mbappé sagde dog selv, at han føler sig helt frisk, og at det i højere grad handlede om trænerens prioriteringer i offensiven.

– Jeg har det virkelig godt, på 100 procent. Jeg spillede ikke, fordi træneren fortalte mig, at jeg for ham er den fjerde angriber i truppen, bag Mastantuono, Vinícius og Gonzalo, sagde Mbappé til pressen efter kampen ifølge AFP.

Angriberen leverede sent i kampen en assist til Jude Bellingham, der også blev skiftet ind, på Real Madrids andet mål.

– Jeg accepterer det (at sidde på bænken, red.), og jeg spiller den tid, jeg får, tilføjede han.

Klubbens fans har i de seneste uger kritiseret Mbappé, der er klubbens topscorer, for manglende indsats. Blandt andet har de været utilfredse med, at han rejste på ferie til Sardinien under sin skadespause.

Da han blev skiftet ind mod Real Oviedo, lød der pibekoncert fra tilskuerne på Santiago Bernabéu.

– Det, at jeg ikke har været i Madrid… jeg havde klubbens tilladelse, sagde han.

– Jeg forstår ikke, hvad folk siger, men jeg må acceptere det.

Arbeloa afviste efter kampen, at han skulle have sagt til Mbappé, at han er rykket ned i angrebshierarkiet.

– Måske har han ikke forstået mig rigtigt. Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige til det, sagde den spanske cheftræner ifølge AFP.

– For mig er det meget klart, at en spiller, der for fire dage siden ikke engang kunne komme på bænken til en kamp, ikke bør starte i dag – især fordi det ikke er en finale eller en kamp om liv eller død.

– Derudover har vi en kamp på søndag, hvor han helt sikkert bliver førstevalg i angrebet, som jeg også har sagt til ham, tilføjede Arbeloa efter kampen.

Han sagde samtidig, at han godt kan forstå, at Mbappé, som i denne sæson har scoret 41 mål i 42 kampe på tværs af alle turneringer, ikke var tilfreds.

– Jeg kan sagtens forstå, at Kylian Mbappé ikke er glad i dag over ikke at spille, men det er en beslutning baseret på omstændighederne, og jeg ville ikke tage nogen risiko, tilføjede han.

Real Madrid har haft en skuffende sæson, hvor Arbeloa overtog cheftrænerjobbet fra Xabi Alonso i januar.

Efter at Barcelona sikrede det spanske mesterskab, må hovedstadsklubben for andet år i træk undvære et stort trofæ.





– Han har en “grim” side




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Donald Trump bekræfter

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det er ufatteligt imponerende’

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Brøndby tæt på ny forstærkning