Forundret Laudrup: Noget er galt

Michael Laudrup var forundret over flere af de kontroversielle VAR-kendelser fra onsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester United.



Manchester United har haft en svær sæson indtil videre, og onsdag løb Rasmus Højlund og kompagni ind i en ny nedtur i Parken, hvor FC København på højdramatisk vis vandt 4-3. 

På pressemødet efter slutfløjtet rasede Erik ten Hag over det røde kort til Marcus Rashford, for ifølge hollænderen kom situationen til at se meget værre ud i langsom gengivelse. Ten Hag rasede også FC Københavns scoringer i første halvleg. 

– Ingen af målene skulle have været godkendt. Det første er offside, og det andet (straffesparket, red.) er en meget tynd og pinlig beslutning, lød det, ifølge Manchester Uniteds hjemmeside, fra Erik ten Hag. 

I Viaplay-studiet kunne Michael Laudrup godt forstå, at Erik ten Hag var utilfreds. 

– Udvisningen vendte selvfølgelig kampen, men der er ingen, der siger, at FCK skulle score to mål så hurtigt efter det røde kort. Og så må jeg give ham ret i det, han siger med straffesparket. Både det røde kort og de to straffespark.

– Med de to straffespark… hvor pokker skal de gøre af armene? Det røde kort har vi også været inde på. Der var ingen her på stadion, der kunne se det, eller appellerede eller ville have noget. Altså, hverken spillere, tilskuere, os eller nogen som helst. Men der sidder åbenbart en et sted i en vogn, der syntes, at nu skulle dommeren lige kigge efter, lød det fra Michael Laudrup. 

Den danske legende blev herefter spurgt, om der snart bør gøres noget ved VAR-konceptet, der har været bredt udskældt i den seneste tid. 

– Vi er jo tilbage i den der diskussion med spillets ånd. Jeg synes bare, at der når ligesom er ingen, der brokker sig over noget som helst, og der så lige pludselig er et VAR-tjek på et rødt kort, mens alle står og siger 'hvad var det for et?', så synes jeg, at der et eller andet sted er noget galt, lød svaret fra Michael Laudrup. 

En anden dansk landsholdslegende, Peter Schmeichel, var efter onsdagens drama i Parken også frustreret over VAR-kendelserne i opgøret. Det kan du læse om HER

Se hele klippet med Michael Laudrup i afspilleren over artiklen. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Dolberg sat til salg

Tysk VM-chok

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medier sender ham hjem til AGF

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann