Forundret Laudrup: Noget er galt

Michael Laudrup var forundret over flere af de kontroversielle VAR-kendelser fra onsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester United.



Manchester United har haft en svær sæson indtil videre, og onsdag løb Rasmus Højlund og kompagni ind i en ny nedtur i Parken, hvor FC København på højdramatisk vis vandt 4-3. 

På pressemødet efter slutfløjtet rasede Erik ten Hag over det røde kort til Marcus Rashford, for ifølge hollænderen kom situationen til at se meget værre ud i langsom gengivelse. Ten Hag rasede også FC Københavns scoringer i første halvleg. 

– Ingen af målene skulle have været godkendt. Det første er offside, og det andet (straffesparket, red.) er en meget tynd og pinlig beslutning, lød det, ifølge Manchester Uniteds hjemmeside, fra Erik ten Hag. 

I Viaplay-studiet kunne Michael Laudrup godt forstå, at Erik ten Hag var utilfreds. 

– Udvisningen vendte selvfølgelig kampen, men der er ingen, der siger, at FCK skulle score to mål så hurtigt efter det røde kort. Og så må jeg give ham ret i det, han siger med straffesparket. Både det røde kort og de to straffespark.

– Med de to straffespark… hvor pokker skal de gøre af armene? Det røde kort har vi også været inde på. Der var ingen her på stadion, der kunne se det, eller appellerede eller ville have noget. Altså, hverken spillere, tilskuere, os eller nogen som helst. Men der sidder åbenbart en et sted i en vogn, der syntes, at nu skulle dommeren lige kigge efter, lød det fra Michael Laudrup. 

Den danske legende blev herefter spurgt, om der snart bør gøres noget ved VAR-konceptet, der har været bredt udskældt i den seneste tid. 

– Vi er jo tilbage i den der diskussion med spillets ånd. Jeg synes bare, at der når ligesom er ingen, der brokker sig over noget som helst, og der så lige pludselig er et VAR-tjek på et rødt kort, mens alle står og siger 'hvad var det for et?', så synes jeg, at der et eller andet sted er noget galt, lød svaret fra Michael Laudrup. 

En anden dansk landsholdslegende, Peter Schmeichel, var efter onsdagens drama i Parken også frustreret over VAR-kendelserne i opgøret. Det kan du læse om HER

Se hele klippet med Michael Laudrup i afspilleren over artiklen. 





Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

– De skal skille sig af med ham!

Det var fuldstændig galimatias!

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

– Det er fuldkommen meningsløst

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Steve Cooper varsler store ændringer

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Voldsom Franculino-spådom

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Klubboss i angreb på FCK

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

AaB-talent prøver sig af i Italien

Thomas Frank afviser at tale om det

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen