Forundret Laudrup: Noget er galt

Michael Laudrup var forundret over flere af de kontroversielle VAR-kendelser fra onsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester United.



Manchester United har haft en svær sæson indtil videre, og onsdag løb Rasmus Højlund og kompagni ind i en ny nedtur i Parken, hvor FC København på højdramatisk vis vandt 4-3. 

På pressemødet efter slutfløjtet rasede Erik ten Hag over det røde kort til Marcus Rashford, for ifølge hollænderen kom situationen til at se meget værre ud i langsom gengivelse. Ten Hag rasede også FC Københavns scoringer i første halvleg. 

– Ingen af målene skulle have været godkendt. Det første er offside, og det andet (straffesparket, red.) er en meget tynd og pinlig beslutning, lød det, ifølge Manchester Uniteds hjemmeside, fra Erik ten Hag. 

I Viaplay-studiet kunne Michael Laudrup godt forstå, at Erik ten Hag var utilfreds. 

– Udvisningen vendte selvfølgelig kampen, men der er ingen, der siger, at FCK skulle score to mål så hurtigt efter det røde kort. Og så må jeg give ham ret i det, han siger med straffesparket. Både det røde kort og de to straffespark.

– Med de to straffespark… hvor pokker skal de gøre af armene? Det røde kort har vi også været inde på. Der var ingen her på stadion, der kunne se det, eller appellerede eller ville have noget. Altså, hverken spillere, tilskuere, os eller nogen som helst. Men der sidder åbenbart en et sted i en vogn, der syntes, at nu skulle dommeren lige kigge efter, lød det fra Michael Laudrup. 

Den danske legende blev herefter spurgt, om der snart bør gøres noget ved VAR-konceptet, der har været bredt udskældt i den seneste tid. 

– Vi er jo tilbage i den der diskussion med spillets ånd. Jeg synes bare, at der når ligesom er ingen, der brokker sig over noget som helst, og der så lige pludselig er et VAR-tjek på et rødt kort, mens alle står og siger 'hvad var det for et?', så synes jeg, at der et eller andet sted er noget galt, lød svaret fra Michael Laudrup. 

En anden dansk landsholdslegende, Peter Schmeichel, var efter onsdagens drama i Parken også frustreret over VAR-kendelserne i opgøret. Det kan du læse om HER

Se hele klippet med Michael Laudrup i afspilleren over artiklen. 





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kæmper om det samme trænerjob

Afslører dansk toptræners millionløn

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Tottenham henter Liverpool-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

De jagter Henrik Meister

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Uventet skifte?

De lurer på Vejle-profil

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE