Forundret Laudrup: Noget er galt

Michael Laudrup var forundret over flere af de kontroversielle VAR-kendelser fra onsdagens Champions League-brag mellem FC København og Manchester United.



Manchester United har haft en svær sæson indtil videre, og onsdag løb Rasmus Højlund og kompagni ind i en ny nedtur i Parken, hvor FC København på højdramatisk vis vandt 4-3. 

På pressemødet efter slutfløjtet rasede Erik ten Hag over det røde kort til Marcus Rashford, for ifølge hollænderen kom situationen til at se meget værre ud i langsom gengivelse. Ten Hag rasede også FC Københavns scoringer i første halvleg. 

– Ingen af målene skulle have været godkendt. Det første er offside, og det andet (straffesparket, red.) er en meget tynd og pinlig beslutning, lød det, ifølge Manchester Uniteds hjemmeside, fra Erik ten Hag. 

I Viaplay-studiet kunne Michael Laudrup godt forstå, at Erik ten Hag var utilfreds. 

– Udvisningen vendte selvfølgelig kampen, men der er ingen, der siger, at FCK skulle score to mål så hurtigt efter det røde kort. Og så må jeg give ham ret i det, han siger med straffesparket. Både det røde kort og de to straffespark.

– Med de to straffespark… hvor pokker skal de gøre af armene? Det røde kort har vi også været inde på. Der var ingen her på stadion, der kunne se det, eller appellerede eller ville have noget. Altså, hverken spillere, tilskuere, os eller nogen som helst. Men der sidder åbenbart en et sted i en vogn, der syntes, at nu skulle dommeren lige kigge efter, lød det fra Michael Laudrup. 

Den danske legende blev herefter spurgt, om der snart bør gøres noget ved VAR-konceptet, der har været bredt udskældt i den seneste tid. 

– Vi er jo tilbage i den der diskussion med spillets ånd. Jeg synes bare, at der når ligesom er ingen, der brokker sig over noget som helst, og der så lige pludselig er et VAR-tjek på et rødt kort, mens alle står og siger 'hvad var det for et?', så synes jeg, at der et eller andet sted er noget galt, lød svaret fra Michael Laudrup. 

En anden dansk landsholdslegende, Peter Schmeichel, var efter onsdagens drama i Parken også frustreret over VAR-kendelserne i opgøret. Det kan du læse om HER

Se hele klippet med Michael Laudrup i afspilleren over artiklen. 



Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Han er fuldstændig vanvittig

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Åge Hareide er død

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Han er IKKE i spil

Stort Yussuf Poulsen-chok

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Medier i svime: Den bedste!

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpe brag venter fredag

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Dansker færdig i Ajax?

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

‘En af sæsonens bedste transfers’

Her er AGF’s transferplaner