Fransk indenrigsminister kritiserer PSG

Et stort rullebanner med skriften "Free Palestine" kunne ses på tribunen til PSG's Champions League-kamp.



Det var uacceptabelt, at Paris Saint-Germains fans i forbindelse med holdets hjemmekamp onsdag i Champions League rullede et stort banner ud med teksten “Free Palestine” (befri Palæstina, red.) på den ene endetribune

Det siger Frankrigs indenrigsminister, Bruno Retailleau, til den franske radiostation Sud Radio. Han kan heller ikke udelukke, at PSG vil blive sanktioneret for hændelsen.

– Jeg udelukker ikke noget. Jeg vil afkræve en forklaring fra PSG, siger ministeren.

Tifoen, der bestod af et stort rullebanner, kom fra PSG’s aktive fans, der holder til på den ene endetribune af Parc des Princes. I bunden stod der også “Krig på banen, men fred i verden”.

– Paris Saint-Germain minder om, at Parc des Princes er og skal vedblive et sted for fællesskab omkring passionen for fodbold og modsætter sig kraftigt enhver form for politisk budskab på stadion, lyder det fra klubben i en udtalelse.

Tifoen kommer forud for, at det franske landshold i næste uge tager imod Israel i et Nations League-opgør på Stade de France i Paris.

Yonathan Arfi, der er præsident for Rådet for Jødiske Institutioner i Frankrig (Crif), kalder banneret for skandaløst.

Han påpeger, at der blandt andet var en “maskeret palæstinensisk kriger” på banneret samt “et kort, hvor staten Israel ikke længere eksisterer”.

– Det er ikke et budskab om fred, men en opfordring til had, siger Arfi ifølge AFP.

Hvis banneret skal medføre en straf, vil den umiddelbart ikke komme fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

For Uefa meddelte senere torsdag, at man ikke har tænkt sig at gøre noget.

En talsmand fra Uefa siger, at banneret “ikke betragtes som provokerende eller fornærmende i dette specifikke tilfælde”.

Uefa forbyder ikke alle former for politiske budskaber på fodboldstadion, men kun dem der er provokerende eller nedsættende såsom racistiske eller homofobiske bannere eller tilråb.

/ritzau/





Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vender tilbage til skærmen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Uventet skifte?

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Premier League-dansker skal have ny manager

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Jagter tidligere AGF’er

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Overraskende skifte lurer

Fatter intet af Brøndby-bombe