Fransk indenrigsminister kritiserer PSG

Et stort rullebanner med skriften "Free Palestine" kunne ses på tribunen til PSG's Champions League-kamp.



Det var uacceptabelt, at Paris Saint-Germains fans i forbindelse med holdets hjemmekamp onsdag i Champions League rullede et stort banner ud med teksten “Free Palestine” (befri Palæstina, red.) på den ene endetribune

Det siger Frankrigs indenrigsminister, Bruno Retailleau, til den franske radiostation Sud Radio. Han kan heller ikke udelukke, at PSG vil blive sanktioneret for hændelsen.

– Jeg udelukker ikke noget. Jeg vil afkræve en forklaring fra PSG, siger ministeren.

Tifoen, der bestod af et stort rullebanner, kom fra PSG’s aktive fans, der holder til på den ene endetribune af Parc des Princes. I bunden stod der også “Krig på banen, men fred i verden”.

– Paris Saint-Germain minder om, at Parc des Princes er og skal vedblive et sted for fællesskab omkring passionen for fodbold og modsætter sig kraftigt enhver form for politisk budskab på stadion, lyder det fra klubben i en udtalelse.

Tifoen kommer forud for, at det franske landshold i næste uge tager imod Israel i et Nations League-opgør på Stade de France i Paris.

Yonathan Arfi, der er præsident for Rådet for Jødiske Institutioner i Frankrig (Crif), kalder banneret for skandaløst.

Han påpeger, at der blandt andet var en “maskeret palæstinensisk kriger” på banneret samt “et kort, hvor staten Israel ikke længere eksisterer”.

– Det er ikke et budskab om fred, men en opfordring til had, siger Arfi ifølge AFP.

Hvis banneret skal medføre en straf, vil den umiddelbart ikke komme fra Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

For Uefa meddelte senere torsdag, at man ikke har tænkt sig at gøre noget.

En talsmand fra Uefa siger, at banneret “ikke betragtes som provokerende eller fornærmende i dette specifikke tilfælde”.

Uefa forbyder ikke alle former for politiske budskaber på fodboldstadion, men kun dem der er provokerende eller nedsættende såsom racistiske eller homofobiske bannere eller tilråb.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Usikker på Chido Obi-transfer

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-scoop: Hijackede transfer

USA – Bosnien-Hercegovina

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Schweiz – Algeriet

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Her er Jonas Winds nye klub

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Kolding køber stor profil

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Chelsea henter back til 375 mio.