Frustreret Falk: Det var helt håbløst

FC København fik en sløj indledning på onsdagens Champions League-kvalifikationskamp, og Rasmus Falk var alt andet end tilfreds med indsatsen.



FC Københavns offensiv sprudlede onsdag aften, da de danske mestre mødte islandske Breidablik i anden runde af Champions League-kvalifikationen. 

Til gengæld sejlede den københavnske defensiv, og efter 28 minutter blev William Clem så pillet ud af Jacob Neestrup. I pausen blev Rasmus Falk spurgt, om Clem blev 'symbolet' på FC Københavns forandring, hvor man vendte 0-1 til 4-1 på under 10 minutter. 

Den udlægning var Rasmus Falk helt uenig i, omend FCK-stjernen var slemt skuffet over indsatsen.

– Det har ikke noget med William Clem at gøre. Hele holdet var elendige. Den første halve time var elendig. Det var helt håbløst, det vi rendte og lavede. Det havde ikke kun noget med Clem at gøre, så den må I ikke give ham. Men det er rigtigt, at det så godt ud igen i det sidste kvarter. Men der er stadig for lang afstand mellem kæderne, sagde Rasmus Falk til Viaplay. 

Efter 6-3-sejren blev Rasmus Falk interviewet igen, og her blev midtbaneprofilen spurgt, om han følte, at FC København havde været i kontrol hele vejen igennem. 

– Nej, det gør jeg ikke. Det gør jeg ikke. Starten på kampen er håbløs, og i anden halvleg er der også for mange perioder, hvor organisationen ikke er god nok. Det er en mærkelig fodboldkamp, må man sige, lød det fra Falk.

– Det er rigtig mange ting, vi kan kigge på og sige, at det er for langt fra minimumsgrænsen. Så det er nok det, der er mest fokus på efter sådan en kamp her, på trods af, at vi scorer seks mål. 

FC København tager lørdag klokken 16 imod Randers FC i Superligaen, hvorefter de tjekkiske mestre fra Sparta Prag kommer på besøg i Parken på tirsdag klokken 20.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-boss åben for lejeaftaler

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forventer rekord i Superliga-klub

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler