Frustreret Falk: Det var helt håbløst

FC København fik en sløj indledning på onsdagens Champions League-kvalifikationskamp, og Rasmus Falk var alt andet end tilfreds med indsatsen.



FC Københavns offensiv sprudlede onsdag aften, da de danske mestre mødte islandske Breidablik i anden runde af Champions League-kvalifikationen. 

Til gengæld sejlede den københavnske defensiv, og efter 28 minutter blev William Clem så pillet ud af Jacob Neestrup. I pausen blev Rasmus Falk spurgt, om Clem blev 'symbolet' på FC Københavns forandring, hvor man vendte 0-1 til 4-1 på under 10 minutter. 

Den udlægning var Rasmus Falk helt uenig i, omend FCK-stjernen var slemt skuffet over indsatsen.

– Det har ikke noget med William Clem at gøre. Hele holdet var elendige. Den første halve time var elendig. Det var helt håbløst, det vi rendte og lavede. Det havde ikke kun noget med Clem at gøre, så den må I ikke give ham. Men det er rigtigt, at det så godt ud igen i det sidste kvarter. Men der er stadig for lang afstand mellem kæderne, sagde Rasmus Falk til Viaplay. 

Efter 6-3-sejren blev Rasmus Falk interviewet igen, og her blev midtbaneprofilen spurgt, om han følte, at FC København havde været i kontrol hele vejen igennem. 

– Nej, det gør jeg ikke. Det gør jeg ikke. Starten på kampen er håbløs, og i anden halvleg er der også for mange perioder, hvor organisationen ikke er god nok. Det er en mærkelig fodboldkamp, må man sige, lød det fra Falk.

– Det er rigtig mange ting, vi kan kigge på og sige, at det er for langt fra minimumsgrænsen. Så det er nok det, der er mest fokus på efter sådan en kamp her, på trods af, at vi scorer seks mål. 

FC København tager lørdag klokken 16 imod Randers FC i Superligaen, hvorefter de tjekkiske mestre fra Sparta Prag kommer på besøg i Parken på tirsdag klokken 20.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Sætter klar målsætning

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Har budt en milliard

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Han er ny landstræner for Italien

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Diant Ramaj skal videre

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt