Frustreret Falk: Det var helt håbløst

FC København fik en sløj indledning på onsdagens Champions League-kvalifikationskamp, og Rasmus Falk var alt andet end tilfreds med indsatsen.



FC Københavns offensiv sprudlede onsdag aften, da de danske mestre mødte islandske Breidablik i anden runde af Champions League-kvalifikationen. 

Til gengæld sejlede den københavnske defensiv, og efter 28 minutter blev William Clem så pillet ud af Jacob Neestrup. I pausen blev Rasmus Falk spurgt, om Clem blev 'symbolet' på FC Københavns forandring, hvor man vendte 0-1 til 4-1 på under 10 minutter. 

Den udlægning var Rasmus Falk helt uenig i, omend FCK-stjernen var slemt skuffet over indsatsen.

– Det har ikke noget med William Clem at gøre. Hele holdet var elendige. Den første halve time var elendig. Det var helt håbløst, det vi rendte og lavede. Det havde ikke kun noget med Clem at gøre, så den må I ikke give ham. Men det er rigtigt, at det så godt ud igen i det sidste kvarter. Men der er stadig for lang afstand mellem kæderne, sagde Rasmus Falk til Viaplay. 

Efter 6-3-sejren blev Rasmus Falk interviewet igen, og her blev midtbaneprofilen spurgt, om han følte, at FC København havde været i kontrol hele vejen igennem. 

– Nej, det gør jeg ikke. Det gør jeg ikke. Starten på kampen er håbløs, og i anden halvleg er der også for mange perioder, hvor organisationen ikke er god nok. Det er en mærkelig fodboldkamp, må man sige, lød det fra Falk.

– Det er rigtig mange ting, vi kan kigge på og sige, at det er for langt fra minimumsgrænsen. Så det er nok det, der er mest fokus på efter sådan en kamp her, på trods af, at vi scorer seks mål. 

FC København tager lørdag klokken 16 imod Randers FC i Superligaen, hvorefter de tjekkiske mestre fra Sparta Prag kommer på besøg i Parken på tirsdag klokken 20.





Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

‘Han ryger 100 procent!’

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Elfenbenskysten – Norge