Frustreret Falk: Det var helt håbløst

FC København fik en sløj indledning på onsdagens Champions League-kvalifikationskamp, og Rasmus Falk var alt andet end tilfreds med indsatsen.



FC Københavns offensiv sprudlede onsdag aften, da de danske mestre mødte islandske Breidablik i anden runde af Champions League-kvalifikationen. 

Til gengæld sejlede den københavnske defensiv, og efter 28 minutter blev William Clem så pillet ud af Jacob Neestrup. I pausen blev Rasmus Falk spurgt, om Clem blev 'symbolet' på FC Københavns forandring, hvor man vendte 0-1 til 4-1 på under 10 minutter. 

Den udlægning var Rasmus Falk helt uenig i, omend FCK-stjernen var slemt skuffet over indsatsen.

– Det har ikke noget med William Clem at gøre. Hele holdet var elendige. Den første halve time var elendig. Det var helt håbløst, det vi rendte og lavede. Det havde ikke kun noget med Clem at gøre, så den må I ikke give ham. Men det er rigtigt, at det så godt ud igen i det sidste kvarter. Men der er stadig for lang afstand mellem kæderne, sagde Rasmus Falk til Viaplay. 

Efter 6-3-sejren blev Rasmus Falk interviewet igen, og her blev midtbaneprofilen spurgt, om han følte, at FC København havde været i kontrol hele vejen igennem. 

– Nej, det gør jeg ikke. Det gør jeg ikke. Starten på kampen er håbløs, og i anden halvleg er der også for mange perioder, hvor organisationen ikke er god nok. Det er en mærkelig fodboldkamp, må man sige, lød det fra Falk.

– Det er rigtig mange ting, vi kan kigge på og sige, at det er for langt fra minimumsgrænsen. Så det er nok det, der er mest fokus på efter sådan en kamp her, på trods af, at vi scorer seks mål. 

FC København tager lørdag klokken 16 imod Randers FC i Superligaen, hvorefter de tjekkiske mestre fra Sparta Prag kommer på besøg i Parken på tirsdag klokken 20.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub åbner op for handler

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

Køb, køb, køb!

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

LIVE: FCK smider sejren

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Viborg FF – OB

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FC København – Lyngby BK

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

AGF – Brøndby IF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med