,

Godt nyt

F.C. Københavns mexicanske højre back, Rodrigo Huescas, udgik af kampen mod Qarabag den 1. oktober i Champions League. Nu er han endelig blevet opereret.



Rodrigo Huescas er nu endelig blevet opereret efter en hård skade, som holder ham ude resten af sæsonen. Huescas blev opereret af lægen Morten Boesen og er nu startet med sin genoptræning. 

Det oplyser FC København på sin hjemmeside.

Den 22-årige mexicaner kom til F.C. København i juli 2024 og har kontrakt indtil 2029 – han var fast mand i holdopstillingen sidste sæson, dermed er det et stort tab for cheftræner Jacob Neestrup, at man er uden den dygtige back resten af denne sæson. 

Foruden at være en profil for FCK, repræsenterer han også det mexicanske landshold, som tilmed afholder VM i 2026, hvor Rodrigo Huescas formentlig havde været udtaget, hvis han havde været fit til at spille. Det er han nok næppe.

At højrebacken blev skadet, var et stort tab for F.C. København, og Jacob Neestrup har da også tilkendegivet, at det er ærgerligt for holdet, at man er uden Huescas.

– Vi er virkelig kede af det på Rodrigos vegne. Det kræver en stærk mentalitet at komme tilbage fra dette, og det skal vi hjælpe ham med.

– Det er åbenlyst, at vi som hold, kommer til at mangle hans kvaliteter på banen, men jeg kan samtidig love, at alle i og omkring F.C. København vil gøre alt for at bringe Rodrigo stærkt tilbage, så vi igen får glæde af hans spil på banen, siger Jacob Neestrup til FC Københavns hjemmeside.

Rodrigo Huescas nåede 10 Superliga-kampe i denne sæson og lavede fire oplæg, inden han altså blev skadet i Champions League-kampen mod Qarabag.

Herunder kan du se Rodrigo Huescas i forbindelse med operationen.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle