Et reddet straffespark og flere andre gode redninger gjorde FC Københavns målmand Kamil Grabara til en af banens bedste spillere mod Manchester City.
Polakken var i hvert fald med til at redde det ene point til FCK i den fjerde gruppekamp i Champions League.
For tredje kamp på stribe havde FCK-træner Jacob Neestrup bænket Mathew Ryan, der havde stået ti kampe i træk forinden.
Grabara var ude med en slem skade i ansigtet i flere måneder, og Neestrup har fulgt ham fra tætteste hold hele vejen.
– Kæmpe respekt for dem begge. De er meget forskellige. Men det man måske nogle gange glemmer, er, at Kamil er sin egen. Jeg ved godt, det kan være lidt offensivt en gang imellem, siger Neestrup.
Grabara sagde inden sit comeback, at han så sig selv som den klare førstemålmand, selv om Mathew Ryan på det tidspunkt stod stabilt for FCK i en længere periode.
Den slags udtalelser er der plads til hos FCK-træneren, som roser Grabara efter en hård tid.
– Kamil er topprofessionel. Han træner enestående, og han har arbejdet med sig selv. Han har støttet op om holdet i en svær periode, hvor han var ude af ligningen.
– Det har været topklasse. Hans træningsindsats og præstationer på træningsbanen har været på et ekstremt højt niveau.
– Jeg har aldrig nogensinde tvivlet på, at han ville gå ind og kunne stå for os igen, siger Neestrup.
FCK-holdkammeraterne stod også i kø for at hylde Grabara efter 0-0-kampen mod City. Mohamed Daramy kan godt mærke den hårde konkurrence i målet.
– Vi ved, det er to sindssygt gode målmænd. Det er op til Neestrup, hvem der står. De står begge godt. Kamil er jo tilbage for at få positionen som førstekeeper. Han stod igen godt mod City.
– Det er svært, når vi har to så supergode målmænd. Mathew var vigtig for os, da han kom ind på holdet. Det er ærgerligt, at der kun er en mand, der kan stå, siger Daramy.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bo Svensson tier
Chelsea fortsætter storindkøb
Her kan du se FC København mod Debrecen
TOPNYHED
Bo Svensson: ‘Robert kan ikke forvente de rammer’
NYHEDER
AGF-direktør: ‘Vi har indberettet det til UEFA’
TOPNYHED
Har hjemve: Tidligere FCK-talent rejst til Danmark
AVIS
Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Husk lige AGF, ikke?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog om svensk stortalent
EKSPERT
‘AGF har niveau til Conference League – ikke mere’
INTERVIEW
Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’
EKSKLUSIVT
Fremtidig Superliga-træner?
NYHEDER
Stig Tøfting revser AGF
NYHEDER
Træls melding om ny Superliga-transfer
MEDIE
Højbjerg vækker vrede i Marseille
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’
TIPSBLADET SPECIAL
VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’
TRANSFER
FCK-stjerne regner med at blive i klubben
TOPNYHED
Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku
TRANSFER
Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog
TOPNYHED
Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde
NYHEDER
Forfærdeligt nyt om Nicolai Vallys
Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger ungt talent
TRANSFER
Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark
TOPNYHED