Nu forklarer Pep Guardiola kollaps

Manchester City var på vej mod at tanke tiltrængt selvtillid i Champions League. Men det endte i skuffelse.



Manchester City befinder sig i øjeblikket i klubbens måske sværeste periode, siden Pep Guardiola i 2016 overtog trænerposten.

Tirsdag endte, hvad der lignede en god City-aften, med at udvikle sig til endnu en stor skuffelse. En føring på 3-0 på hjemmebane over Feyenoord i Champions League blev i slutfasen således vendt til 3-3.

City er dermed uden sejr i seks kampe i træk.

– Vi lukker mange mål ind, fordi vi ikke er stabile.

– Vi har tabt mange kampe på det seneste. Vi er skrøbelige, og vi havde selvfølgelig brug for en sejr, siger Guardiola.

Han tilføjer:

– Det handler ikke om, at folk ikke løber eller ikke er dedikerede. Men i fodbold skal man være til stede i de rigtige øjeblikke for at kunne klare sig.

De forsvarende engelske mestre var i tirsdagens kamp ellers tæt på at tanke lidt tiltrængt selvtillid, da de tilsyneladende var på vej mod en sikker sejr.

– Kampen gik godt (ved 3-0, red.) i forhold til at få noget selvtillid. Vi spillede godt, men så snart, der bare skete lidt, fik vi problemer, siger Guardiola.

Inden tirsdagens kamp havde City tabt fem kampe i træk på tværs af alle turneringer. Snart venter endnu en stor udfordring, når Guardiola og co. søndag skal på besøg hos topholdet Liverpool i Premier League.

– Nu skal vi slappe af en dag eller to, vi skal have renset hovederne mentalt og begynde at tænke på den næste kamp, siger Guardiola.

Mens aftenen endte i skuffelse for City, så tillader Feyenoords danske træner, Brian Priske, sig for en gangs skyld at glæde sig over et enkelt point.

– Jeg tror, at hvis man er fra Feyenoord, så var det en fantastisk aften.

– Normalt fejrer vi ikke en uafgjort, men den her føles alligevel lidt særligt, lyder det efter kampen fra den danske træner.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Norge – Senegal

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Uruguay – Kap Verde

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet