Manchester City befinder sig i øjeblikket i klubbens måske sværeste periode, siden Pep Guardiola i 2016 overtog trænerposten.
Tirsdag endte, hvad der lignede en god City-aften, med at udvikle sig til endnu en stor skuffelse. En føring på 3-0 på hjemmebane over Feyenoord i Champions League blev i slutfasen således vendt til 3-3.
City er dermed uden sejr i seks kampe i træk.
– Vi lukker mange mål ind, fordi vi ikke er stabile.
– Vi har tabt mange kampe på det seneste. Vi er skrøbelige, og vi havde selvfølgelig brug for en sejr, siger Guardiola.
Han tilføjer:
– Det handler ikke om, at folk ikke løber eller ikke er dedikerede. Men i fodbold skal man være til stede i de rigtige øjeblikke for at kunne klare sig.
De forsvarende engelske mestre var i tirsdagens kamp ellers tæt på at tanke lidt tiltrængt selvtillid, da de tilsyneladende var på vej mod en sikker sejr.
– Kampen gik godt (ved 3-0, red.) i forhold til at få noget selvtillid. Vi spillede godt, men så snart, der bare skete lidt, fik vi problemer, siger Guardiola.
Inden tirsdagens kamp havde City tabt fem kampe i træk på tværs af alle turneringer. Snart venter endnu en stor udfordring, når Guardiola og co. søndag skal på besøg hos topholdet Liverpool i Premier League.
– Nu skal vi slappe af en dag eller to, vi skal have renset hovederne mentalt og begynde at tænke på den næste kamp, siger Guardiola.
Mens aftenen endte i skuffelse for City, så tillader Feyenoords danske træner, Brian Priske, sig for en gangs skyld at glæde sig over et enkelt point.
– Jeg tror, at hvis man er fra Feyenoord, så var det en fantastisk aften.
– Normalt fejrer vi ikke en uafgjort, men den her føles alligevel lidt særligt, lyder det efter kampen fra den danske træner.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
LIVE: FC København er videre i Conference League
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
NYHEDER