Nu forklarer Pep Guardiola kollaps

Manchester City var på vej mod at tanke tiltrængt selvtillid i Champions League. Men det endte i skuffelse.



Manchester City befinder sig i øjeblikket i klubbens måske sværeste periode, siden Pep Guardiola i 2016 overtog trænerposten.

Tirsdag endte, hvad der lignede en god City-aften, med at udvikle sig til endnu en stor skuffelse. En føring på 3-0 på hjemmebane over Feyenoord i Champions League blev i slutfasen således vendt til 3-3.

City er dermed uden sejr i seks kampe i træk.

– Vi lukker mange mål ind, fordi vi ikke er stabile.

– Vi har tabt mange kampe på det seneste. Vi er skrøbelige, og vi havde selvfølgelig brug for en sejr, siger Guardiola.

Han tilføjer:

– Det handler ikke om, at folk ikke løber eller ikke er dedikerede. Men i fodbold skal man være til stede i de rigtige øjeblikke for at kunne klare sig.

De forsvarende engelske mestre var i tirsdagens kamp ellers tæt på at tanke lidt tiltrængt selvtillid, da de tilsyneladende var på vej mod en sikker sejr.

– Kampen gik godt (ved 3-0, red.) i forhold til at få noget selvtillid. Vi spillede godt, men så snart, der bare skete lidt, fik vi problemer, siger Guardiola.

Inden tirsdagens kamp havde City tabt fem kampe i træk på tværs af alle turneringer. Snart venter endnu en stor udfordring, når Guardiola og co. søndag skal på besøg hos topholdet Liverpool i Premier League.

– Nu skal vi slappe af en dag eller to, vi skal have renset hovederne mentalt og begynde at tænke på den næste kamp, siger Guardiola.

Mens aftenen endte i skuffelse for City, så tillader Feyenoords danske træner, Brian Priske, sig for en gangs skyld at glæde sig over et enkelt point.

– Jeg tror, at hvis man er fra Feyenoord, så var det en fantastisk aften.

– Normalt fejrer vi ikke en uafgjort, men den her føles alligevel lidt særligt, lyder det efter kampen fra den danske træner.

/ritzau/





Afsløring: Målmaskine færdig i AaB




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Klar besked om AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Transfer på vej: AGF vil score millioner



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen