Nu forklarer Pep Guardiola kollaps

Manchester City var på vej mod at tanke tiltrængt selvtillid i Champions League. Men det endte i skuffelse.



Manchester City befinder sig i øjeblikket i klubbens måske sværeste periode, siden Pep Guardiola i 2016 overtog trænerposten.

Tirsdag endte, hvad der lignede en god City-aften, med at udvikle sig til endnu en stor skuffelse. En føring på 3-0 på hjemmebane over Feyenoord i Champions League blev i slutfasen således vendt til 3-3.

City er dermed uden sejr i seks kampe i træk.

– Vi lukker mange mål ind, fordi vi ikke er stabile.

– Vi har tabt mange kampe på det seneste. Vi er skrøbelige, og vi havde selvfølgelig brug for en sejr, siger Guardiola.

Han tilføjer:

– Det handler ikke om, at folk ikke løber eller ikke er dedikerede. Men i fodbold skal man være til stede i de rigtige øjeblikke for at kunne klare sig.

De forsvarende engelske mestre var i tirsdagens kamp ellers tæt på at tanke lidt tiltrængt selvtillid, da de tilsyneladende var på vej mod en sikker sejr.

– Kampen gik godt (ved 3-0, red.) i forhold til at få noget selvtillid. Vi spillede godt, men så snart, der bare skete lidt, fik vi problemer, siger Guardiola.

Inden tirsdagens kamp havde City tabt fem kampe i træk på tværs af alle turneringer. Snart venter endnu en stor udfordring, når Guardiola og co. søndag skal på besøg hos topholdet Liverpool i Premier League.

– Nu skal vi slappe af en dag eller to, vi skal have renset hovederne mentalt og begynde at tænke på den næste kamp, siger Guardiola.

Mens aftenen endte i skuffelse for City, så tillader Feyenoords danske træner, Brian Priske, sig for en gangs skyld at glæde sig over et enkelt point.

– Jeg tror, at hvis man er fra Feyenoord, så var det en fantastisk aften.

– Normalt fejrer vi ikke en uafgjort, men den her føles alligevel lidt særligt, lyder det efter kampen fra den danske træner.

/ritzau/






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Manchester United afbryder forhandlingerne

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool præsenterer succestræner

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Jess Thorup fyret

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Kasper Hjulmand fyret

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’