Nu forklarer Pep Guardiola kollaps

Manchester City var på vej mod at tanke tiltrængt selvtillid i Champions League. Men det endte i skuffelse.



Manchester City befinder sig i øjeblikket i klubbens måske sværeste periode, siden Pep Guardiola i 2016 overtog trænerposten.

Tirsdag endte, hvad der lignede en god City-aften, med at udvikle sig til endnu en stor skuffelse. En føring på 3-0 på hjemmebane over Feyenoord i Champions League blev i slutfasen således vendt til 3-3.

City er dermed uden sejr i seks kampe i træk.

– Vi lukker mange mål ind, fordi vi ikke er stabile.

– Vi har tabt mange kampe på det seneste. Vi er skrøbelige, og vi havde selvfølgelig brug for en sejr, siger Guardiola.

Han tilføjer:

– Det handler ikke om, at folk ikke løber eller ikke er dedikerede. Men i fodbold skal man være til stede i de rigtige øjeblikke for at kunne klare sig.

De forsvarende engelske mestre var i tirsdagens kamp ellers tæt på at tanke lidt tiltrængt selvtillid, da de tilsyneladende var på vej mod en sikker sejr.

– Kampen gik godt (ved 3-0, red.) i forhold til at få noget selvtillid. Vi spillede godt, men så snart, der bare skete lidt, fik vi problemer, siger Guardiola.

Inden tirsdagens kamp havde City tabt fem kampe i træk på tværs af alle turneringer. Snart venter endnu en stor udfordring, når Guardiola og co. søndag skal på besøg hos topholdet Liverpool i Premier League.

– Nu skal vi slappe af en dag eller to, vi skal have renset hovederne mentalt og begynde at tænke på den næste kamp, siger Guardiola.

Mens aftenen endte i skuffelse for City, så tillader Feyenoords danske træner, Brian Priske, sig for en gangs skyld at glæde sig over et enkelt point.

– Jeg tror, at hvis man er fra Feyenoord, så var det en fantastisk aften.

– Normalt fejrer vi ikke en uafgjort, men den her føles alligevel lidt særligt, lyder det efter kampen fra den danske træner.

/ritzau/





Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde

Franco Baresi er død



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

‘En trøstepræmie af en turnering’

De vil have Jelert

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Er de også færdige i OB?

Hvor er I vilde, AGF!

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle