Manchester City-manager Pep Guardiola skal tilbage til 2011 for at finde sin seneste Champions League-triumf. Catalaneren har siden været i et hav af semifinaler med Bayern München og nu Manchester City, ligesom det blev til en finale i 2021.
Ved pressemødet forud for returopgøret i Champions League mod Real Madrid blev han spurgt til, hvordan hans eftermæle ville være, hvis han igen skulle ryge ud. Det havde han et klart svar til, skriver Sky Sports.
– Mit eftermæle er allerede exceptionelt. Jeg har været her mange gange før, siger han foran en grinende presse, hvorefter han fortsætter:
– Vi er ikke dumme og ved, hvor vigtig kampen er. Det er måske en af de vigtigste kampe. Det kan vi ikke benægte. For turneringen, for modstanderen, for mange ting, lyder det fra Guardiola.
Derudover fortæller han, at han har sagt til sine City-spillere, at det er en stor mulighed for dem, og at de skal nyde øjeblikket.
– Vi er utroligt heldige at være her. Det er op til os, det afhænger af os. Vi behøver ikke at gøre noget ekstraordinært. Vi skal bare være os selv og vinde én kamp for at nå finalen. Vi vil give og gøre alt. Jeg har en utrolig følelse om holdet. Uanset hvad der sker, tak så meget til dem for at bringe mig og City-fansene her igen, fastslår Pep Guardiola.
Pep Guardiola har været i Manchester City siden 2016, hvor det siden er blevet til blandt andet fire mesterskaber med den engelske storklub.
Han har dog også udsigt til at en af hans soldater vil videre til sommer. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op