Guardiola: Mit eftermæle er allerede exceptionelt

Pep Guardiola er ikke nervøs for, at hans eftermæle vil blive ødelagt, hvis Manchester City ryger ud af Champions League i semifinalen mod Real Madrid.



Manchester City-manager Pep Guardiola skal tilbage til 2011 for at finde sin seneste Champions League-triumf. Catalaneren har siden været i et hav af semifinaler med Bayern München og nu Manchester City, ligesom det blev til en finale i 2021.

Ved pressemødet forud for returopgøret i Champions League mod Real Madrid blev han spurgt til, hvordan hans eftermæle ville være, hvis han igen skulle ryge ud. Det havde han et klart svar til, skriver Sky Sports.

– Mit eftermæle er allerede exceptionelt. Jeg har været her mange gange før, siger han foran en grinende presse, hvorefter han fortsætter:

– Vi er ikke dumme og ved, hvor vigtig kampen er. Det er måske en af de vigtigste kampe. Det kan vi ikke benægte. For turneringen, for modstanderen, for mange ting, lyder det fra Guardiola.

Derudover fortæller han, at han har sagt til sine City-spillere, at det er en stor mulighed for dem, og at de skal nyde øjeblikket.

– Vi er utroligt heldige at være her. Det er op til os, det afhænger af os. Vi behøver ikke at gøre noget ekstraordinært. Vi skal bare være os selv og vinde én kamp for at nå finalen. Vi vil give og gøre alt. Jeg har en utrolig følelse om holdet. Uanset hvad der sker, tak så meget til dem for at bringe mig og City-fansene her igen, fastslår Pep Guardiola.

Pep Guardiola har været i Manchester City siden 2016, hvor det siden er blevet til blandt andet fire mesterskaber med den engelske storklub.

Han har dog også udsigt til at en af hans soldater vil videre til sommer. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-spiller åben for transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Køber Mads Bidstrup til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Jonas Lössl stopper karrieren

FCK-boss roser varm bomber

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Brasilien – Haiti

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Raser over Messi-situation: Skandaløst!