Guardiola: Mit eftermæle er allerede exceptionelt

Pep Guardiola er ikke nervøs for, at hans eftermæle vil blive ødelagt, hvis Manchester City ryger ud af Champions League i semifinalen mod Real Madrid.



Manchester City-manager Pep Guardiola skal tilbage til 2011 for at finde sin seneste Champions League-triumf. Catalaneren har siden været i et hav af semifinaler med Bayern München og nu Manchester City, ligesom det blev til en finale i 2021.

Ved pressemødet forud for returopgøret i Champions League mod Real Madrid blev han spurgt til, hvordan hans eftermæle ville være, hvis han igen skulle ryge ud. Det havde han et klart svar til, skriver Sky Sports.

– Mit eftermæle er allerede exceptionelt. Jeg har været her mange gange før, siger han foran en grinende presse, hvorefter han fortsætter:

– Vi er ikke dumme og ved, hvor vigtig kampen er. Det er måske en af de vigtigste kampe. Det kan vi ikke benægte. For turneringen, for modstanderen, for mange ting, lyder det fra Guardiola.

Derudover fortæller han, at han har sagt til sine City-spillere, at det er en stor mulighed for dem, og at de skal nyde øjeblikket.

– Vi er utroligt heldige at være her. Det er op til os, det afhænger af os. Vi behøver ikke at gøre noget ekstraordinært. Vi skal bare være os selv og vinde én kamp for at nå finalen. Vi vil give og gøre alt. Jeg har en utrolig følelse om holdet. Uanset hvad der sker, tak så meget til dem for at bringe mig og City-fansene her igen, fastslår Pep Guardiola.

Pep Guardiola har været i Manchester City siden 2016, hvor det siden er blevet til blandt andet fire mesterskaber med den engelske storklub.

Han har dog også udsigt til at en af hans soldater vil videre til sommer. Læs mere om det her.





Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Stjerner gav klar besked til Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

De overvejer Christian Eriksen

FC Nordsjælland køber offensiv profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu