Guardiola: Mit eftermæle er allerede exceptionelt

Pep Guardiola er ikke nervøs for, at hans eftermæle vil blive ødelagt, hvis Manchester City ryger ud af Champions League i semifinalen mod Real Madrid.



Manchester City-manager Pep Guardiola skal tilbage til 2011 for at finde sin seneste Champions League-triumf. Catalaneren har siden været i et hav af semifinaler med Bayern München og nu Manchester City, ligesom det blev til en finale i 2021.

Ved pressemødet forud for returopgøret i Champions League mod Real Madrid blev han spurgt til, hvordan hans eftermæle ville være, hvis han igen skulle ryge ud. Det havde han et klart svar til, skriver Sky Sports.

– Mit eftermæle er allerede exceptionelt. Jeg har været her mange gange før, siger han foran en grinende presse, hvorefter han fortsætter:

– Vi er ikke dumme og ved, hvor vigtig kampen er. Det er måske en af de vigtigste kampe. Det kan vi ikke benægte. For turneringen, for modstanderen, for mange ting, lyder det fra Guardiola.

Derudover fortæller han, at han har sagt til sine City-spillere, at det er en stor mulighed for dem, og at de skal nyde øjeblikket.

– Vi er utroligt heldige at være her. Det er op til os, det afhænger af os. Vi behøver ikke at gøre noget ekstraordinært. Vi skal bare være os selv og vinde én kamp for at nå finalen. Vi vil give og gøre alt. Jeg har en utrolig følelse om holdet. Uanset hvad der sker, tak så meget til dem for at bringe mig og City-fansene her igen, fastslår Pep Guardiola.

Pep Guardiola har været i Manchester City siden 2016, hvor det siden er blevet til blandt andet fire mesterskaber med den engelske storklub.

Han har dog også udsigt til at en af hans soldater vil videre til sommer. Læs mere om det her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund får kæmpe frikøbsklausul