Pep Guardiola tager Manchester Citys nederlag på 0-2 hjemme i Champions League mod Kasper Hjulmands Bayer Leverkusen på sin kappe.
City-manageren lavede ti ændringer i startopstillingen i forhold til lørdagens ligakamp mod Newcastle, og det var en tand for meget, erkender spanieren.
– Der var for mange ændringer, men i en lang sæson med kampe hver tredje dag skal alle i truppen i spil. Men når man kigger på resultatet, var det måske for meget.
– Det er første gang i mit liv, at jeg gør det, men det var for meget, må jeg indse, siger Pep Guardiola på det efterfølgende pressemøde ifølge Reuters.
Med ti point for fem kampe ligger Manchester City stadig lunt i svinget til en plads i top-8, der giver direkte avancement til Champions Leagues ottendedelsfinaler.
Placeringen var medvirkende til, at Guardiola sparede en lang række profiler, herunder topscorer Erling Haaland.
– Holdet har trænet godt, og der er god stemning, så ud fra min intuition og mavefornemmelse tænkte jeg, “lad os gøre det, det er Champions League på hjemmebane, og vi er i en god position”.
– Nu kommer der en masse kampe i træk mod Leeds, Fulham, Sunderland og Real Madrid (inden for 12 dage, red.), og intet menneske kan klare det program, og Erling kan heller ikke spille 95 minutter hver gang, forklarer Guardiola.
Nu venter tre kampe i træk i Premier League, hvor City ligger nummer tre med syv point op til det suveræne førerhold, Arsenal.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
