Efter målshow: Haaland havde særligt ønske

Pep Guardiola sparede Erling Haaland, da nordmanden havde scoret fem mål, men Haaland var mere målsulten.



Erling Haaland tangerede med sine fem mål mod RB Leipzig tirsdag rekorden for flest mål scoret af en spiller i en Champions League-kamp.

Det sidste af de fem mål scorede han efter bare 57 minutters spil, så der var mere end en halv time til at jagte endnu en scoring, som ville gøre ham endnu mere historisk.

Men Manchester City-træner Pep Guardiola valgte efter 63 minutter at skifte sin norske målmaskine ud til stående ovationer fra hele stadion for at spare ham.

Stod det til Haaland, var han dog blevet på banen.

– Jeg sagde til ham (Guardiola, red.), at jeg gerne ville score et dobbelt hattrick, men hvad kan jeg gøre, lyder det fra Haaland ifølge BBC efter kampen.

Ingen af Haalands fem træffere vil gå over i historien blandt de flotteste scoringer. Men der var så mange af dem i kampen, at City-angriberen efterfølgende ikke kunne skelne dem fra hinanden.

– Det er lidt sløret i mit hoved. Jeg kan huske, at jeg skød, men ikke at jeg tænkte, siger den 22-årige målmager.

– Min superkraft er at score mål. Skal jeg være ærlig? Ved mange af målene i dag tænkte jeg ikke. Jeg prøvede bare at sparke den i mål. Meget handler bare om at være hurtig i tanke og sparke den hen, hvor målmanden ikke står.

Mens han må dele rekorden for flest mål i en CL-kamp med Lionel Messi og Luiz Adriano, sikrede han sig med de fem mål en legendarisk klubrekord i City.

Haaland er nu oppe på 39 mål i sæsonen på tværs af alle turneringer. Det er mere end nogen anden City-spiller i historien i én sæson.

Tommy Johnson havde indtil tirsdag rekorden med 38 mål. Den rekord stod fra 1929 og frem til Haalands målfest mod Leipzig.

Med 11 Premier League-kampe, minimum to Champions League-kvartfinaler og en kvartfinale i FA Cuppen taler alt for, at Haaland kommer til at udbygge rekorden.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Det var en af de værste dage

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Liverpool – Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Frygter Christian Eriksen-problem