Haaland-show: Dortmund tager første stik i Sevilla

Dortmund står med det bedste udgangspunkt til returopgøret mod Sevilla i Champions Leagues ottendedelsfinale.



I Dortmunds angreb huserer en brandfarlig nordmand med smag for Champions League-fodbold.

Onsdag aften scorede 20-årige Erling Haaland sit mål nummer 17 og 18 i sin 13. kamp i turneringen, da Dortmund på udebane mødte Sevilla i Champions League-ottendedelsfinalen.

Det var stærkt medvirkende til, at Dortmund trak sig ud af kampen med en sejr på 3-2, efter at Suso sendte Sevilla på 1-0 efter et lille kvarter.

Erling Haaland scorede Dortmunds føringsmål til 2-1 og 3-1, efter at Mahmoud Dahoud havde banket udligningen i kassen.

Sevillas Luuk de Jong sørgede til sidst for, at der er spænding inden returopgøret, som skal spilles 9. marts.

Det så ellers godt ud for de spanske værter, da Suso efter 14 minutter snød hele Dortmund-defensiven med en sparkefinte. Han lagde bolden til rette for sin højrefod og høvlede læderet i nettet via Mats Hummels’ hårspidser.

Dortmund skulle dog ikke bruge lang tid på at indlede sit comeback.

Efter 19 minutter fik Mahmoud Dahoud masser af plads midt på Sevillas banehalvdel. Midtbanespilleren drev bolden på tværs af banen, inden han stoppede op, vendte rundt og sparkede bolden i mål langt udefra.

Og så meldte Erling Haaland sig ind i kampen.

Otte minutter efter udligningen driblede han frem ad banen i høj fart, slap bolden til Jadon Sancho. Englænderen tippede kuglen videre til nordmanden, som var løbet ind foran mål, hvor han nærmest tacklede den i nettet.

To minutter før pausefløjt var han på spil igen. Denne gang fik han hjælp af sin erfarne anfører Marco Reus.

I en omstilling løb Haaland i dybden til højre for Reus, og da han fik bolden, sendte han den fladt og sikkert i kassen.

I anden halvleg trak Dortmund sig tilbage på banen, og Sevilla havde ikke meget at skyde med. Der skulle et frispark til, før spanierne nærmede sig en scoring.

Netop indskiftede Oscar Rodriguez fik chancen på frisparket efter 74 minutter, men måtte se sin ellers slagkraftige afslutning drøne på stolpen.

Seks minutter før tid lykkedes det Sevilla at give sig selv en livline.

Luuk de Jong dukkede op bagest i feltet og sendte kuglen i mål med indersiden.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

De køber ham for 740 mio.

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dårligt nyt for Isaksen

Portugal – Kroatien

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Belgien – Senegal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF