Rasmus Højlund lavede et stort skifte til Manchester United i sommerens transfervindue. Her er han dog kommet til en klub, hvor han har haft svært ved at få scoret mål, men holdet gør det heller ikke nemt for ham.
Det fortæller Danmarks landstræner Kasper Hjulmand om i et interview med Viaplay.
– Der er altid en indsats bag alle de minutter, han spiller. Jeg synes, at han lider under som rendyrket angriber, at der kommer meget få bolde til ham inde i feltet, som han skal afslutte på.
– Jeg synes, at lige præcis den del af spillet, har han udviklet ekstremt meget det sidste års tid. Den måde, han bevæger sig på i feltet og den måde, han afslutter på inde i feltet. Men jeg synes, at det er få gange, at han er blevet sat op, så han skal kæmpe meget for boldene.
I den forbindelse peger den danske landstræner på, at Højlund kommer til at skulle kæmpe meget for at holde fast i boldene. Dog bemærkes det, at han gør meget i holdets indsats. Også sit presspil.
Det er nu Hjulmands håb, at Højlund kommer til at operere mere som angriber, så kan ikke skal være med over det hele, men mere skal være en afslutter. Og så er han sikker på, at Rasmus Højlund bliver en succes i Manchester United. Men det kommer ikke af sig selv.
– Det er meget afgørende, at holdet bliver godt. Der er jo ingen enkeltspillere, der kan løfte noget hold. Det er altid holdet, der skal fungere før den enkelte spiller ser godt ud. Det er det, der er mange, der misforstår en gang i mellem. 'Vi scorer ikke nok mål, vi skal have en ny angriber'. Nej, det er mere at få holdet til at fungere. Det er opgaven for United nu, siger Hjulmand.
Senest har Hjulmand også været ude og slå fast, at han aldrig har sagt, at landsholdet skal spille smukt. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT