Rasmus Højlund lavede et stort skifte til Manchester United i sommerens transfervindue. Her er han dog kommet til en klub, hvor han har haft svært ved at få scoret mål, men holdet gør det heller ikke nemt for ham.
Det fortæller Danmarks landstræner Kasper Hjulmand om i et interview med Viaplay.
– Der er altid en indsats bag alle de minutter, han spiller. Jeg synes, at han lider under som rendyrket angriber, at der kommer meget få bolde til ham inde i feltet, som han skal afslutte på.
– Jeg synes, at lige præcis den del af spillet, har han udviklet ekstremt meget det sidste års tid. Den måde, han bevæger sig på i feltet og den måde, han afslutter på inde i feltet. Men jeg synes, at det er få gange, at han er blevet sat op, så han skal kæmpe meget for boldene.
I den forbindelse peger den danske landstræner på, at Højlund kommer til at skulle kæmpe meget for at holde fast i boldene. Dog bemærkes det, at han gør meget i holdets indsats. Også sit presspil.
Det er nu Hjulmands håb, at Højlund kommer til at operere mere som angriber, så kan ikke skal være med over det hele, men mere skal være en afslutter. Og så er han sikker på, at Rasmus Højlund bliver en succes i Manchester United. Men det kommer ikke af sig selv.
– Det er meget afgørende, at holdet bliver godt. Der er jo ingen enkeltspillere, der kan løfte noget hold. Det er altid holdet, der skal fungere før den enkelte spiller ser godt ud. Det er det, der er mange, der misforstår en gang i mellem. 'Vi scorer ikke nok mål, vi skal have en ny angriber'. Nej, det er mere at få holdet til at fungere. Det er opgaven for United nu, siger Hjulmand.
Senest har Hjulmand også været ude og slå fast, at han aldrig har sagt, at landsholdet skal spille smukt. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER