Rasmus Højlund lavede et stort skifte til Manchester United i sommerens transfervindue. Her er han dog kommet til en klub, hvor han har haft svært ved at få scoret mål, men holdet gør det heller ikke nemt for ham.
Det fortæller Danmarks landstræner Kasper Hjulmand om i et interview med Viaplay.
– Der er altid en indsats bag alle de minutter, han spiller. Jeg synes, at han lider under som rendyrket angriber, at der kommer meget få bolde til ham inde i feltet, som han skal afslutte på.
– Jeg synes, at lige præcis den del af spillet, har han udviklet ekstremt meget det sidste års tid. Den måde, han bevæger sig på i feltet og den måde, han afslutter på inde i feltet. Men jeg synes, at det er få gange, at han er blevet sat op, så han skal kæmpe meget for boldene.
I den forbindelse peger den danske landstræner på, at Højlund kommer til at skulle kæmpe meget for at holde fast i boldene. Dog bemærkes det, at han gør meget i holdets indsats. Også sit presspil.
Det er nu Hjulmands håb, at Højlund kommer til at operere mere som angriber, så kan ikke skal være med over det hele, men mere skal være en afslutter. Og så er han sikker på, at Rasmus Højlund bliver en succes i Manchester United. Men det kommer ikke af sig selv.
– Det er meget afgørende, at holdet bliver godt. Der er jo ingen enkeltspillere, der kan løfte noget hold. Det er altid holdet, der skal fungere før den enkelte spiller ser godt ud. Det er det, der er mange, der misforstår en gang i mellem. 'Vi scorer ikke nok mål, vi skal have en ny angriber'. Nej, det er mere at få holdet til at fungere. Det er opgaven for United nu, siger Hjulmand.
Senest har Hjulmand også været ude og slå fast, at han aldrig har sagt, at landsholdet skal spille smukt. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
USA – Belgien
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir