Hjulmand: Det lider Højlund under i United

Kasper Hjulmand har dog tro på, at Højlund bliver en succes i Manchester United.



Rasmus Højlund lavede et stort skifte til Manchester United i sommerens transfervindue. Her er han dog kommet til en klub, hvor han har haft svært ved at få scoret mål, men holdet gør det heller ikke nemt for ham.

Det fortæller Danmarks landstræner Kasper Hjulmand om i et interview med Viaplay.

– Der er altid en indsats bag alle de minutter, han spiller. Jeg synes, at han lider under som rendyrket angriber, at der kommer meget få bolde til ham inde i feltet, som han skal afslutte på.

– Jeg synes, at lige præcis den del af spillet, har han udviklet ekstremt meget det sidste års tid. Den måde, han bevæger sig på i feltet og den måde, han afslutter på inde i feltet. Men jeg synes, at det er få gange, at han er blevet sat op, så han skal kæmpe meget for boldene.

I den forbindelse peger den danske landstræner på, at Højlund kommer til at skulle kæmpe meget for at holde fast i boldene. Dog bemærkes det, at han gør meget i holdets indsats. Også sit presspil.

Det er nu Hjulmands håb, at Højlund kommer til at operere mere som angriber, så kan ikke skal være med over det hele, men mere skal være en afslutter. Og så er han sikker på, at Rasmus Højlund bliver en succes i Manchester United. Men det kommer ikke af sig selv. 

– Det er meget afgørende, at holdet bliver godt. Der er jo ingen enkeltspillere, der kan løfte noget hold. Det er altid holdet, der skal fungere før den enkelte spiller ser godt ud. Det er det, der er mange, der misforstår en gang i mellem. 'Vi scorer ikke nok mål, vi skal have en ny angriber'. Nej, det er mere at få holdet til at fungere. Det er opgaven for United nu, siger Hjulmand.

Senest har Hjulmand også været ude og slå fast, at han aldrig har sagt, at landsholdet skal spille smukt. Læs mere om det her.





Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forhandler med storklub

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

FC København kan få Jens Stage-millioner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FC Københavns vej i Europa

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til