Det var lige ved og næsten for FC København tirsdag aften, da man var et brændt straffespark på kampens sidste skud fra at få et enkelt point med hjem fra Old Trafford.
Var det lykkedes, havde der ikke været tvivl om, at det ville skrive sig ind blandt de større danske præstationer i fodboldeuropa. Men Larssons straffespark blev pillet af udskældte Andre Onana, og så kunne hjemmeholdet juble, selv om man ikke ligefrem leverede nogen stor præstation.
Tidligere i anden halvleg var det også udskældte Harry Maguire, som pandede Christian Eriksens præcise indlæg i kassen, og dermed fik Manchester United to usandsynlige helte på en aften, hvor de sagde farvel til deres måske største i form af Sir Bobby Charlton.
Den afdøde legende og de to udskældte Manchester United-spillere i Maguire og Onana, er da også dem, som de engelske medier vender blikket mod, når de skal fortælle om kampen, for det danske mandskab fylder ikke særlig meget dagen derpå.
Daily Mail var ikke ligefrem imponeret over Manchester-klubben.
– Det var en beskeden, ikke overbevisende sejr, men den gav i det mindste United deres første point i europæisk konkurrence i denne sæson. Det ville have fået Charlton til at smile, hvis han havde siddet på den plads, hvor der var lagt en krans til ham. Og på denne nat af alle nætter var det nok.
Samme medie spørger, om Alejandro Garnacho egentlig var Manchester Uniteds sande helt, da han ødelagde straffesparkspletten, før Jordan Larsson brændte sit forsøg.
ESPN afsætter heller ikke meget spalteplads til de forsvarende danske mestre, som nu er sidst i gruppen efter to nederlag i træk.
– Det var Charlton, som var den første til at kalde Old Trafford for Drømmens Teater, og det var ganske passende på denne af alle aftener, skriver de, inden de går videre og roser de to United-helte. Faktisk får Christian Eriksen også anerkendelse med på vejen.
– Det (straffesparksredningen, red.) var et af de her øjeblikke, som Uniteds fans på Old Trafford nok vil huske til evig tid. Men når jublen aftager, vil der stilles spørgsmål ved, hvorfor United havde brug for et mål fra en midtstopper og en strafferedning for at slå FC København. Særligt første halvleg var dårlig, og det var først da Christian Eriksen kom ind på midtbanen, at hjemmeholdet begyndte at få en smule kontrol, skriver de.
FC Københavns udefans dominerede lydbilledet på Old Trafford, og de får anerkendende klap med på vejen fra The Independent, der godt bemærkede deres hyldest til Sir Bobby Charlton.
– Det besejrede København-mandskab leverede en mindeværdig og respektabel indsats, som fik United til at arbejde, og dét der sidste brændte straffespark af Jordan Larsson… Før kampen og gennem hele kampen gentog de sangen fra Stretford End ved at synge "Der er kun én Bobby Charlton." Det fik resten af Old Trafford til at klappe. Det skal erkendes, at det ikke var det, som dominerede hele billedet. Det her var primært endnu en dårlig indsats mod et begrænset hold, selv om det var deres tredje sejr i træk, skriver deres skribent.
Med sejren går Manchester United forbi FC København i gruppen, og dermed venter der en spændende mulighed for hævn for det danske mandskab, når netop Manchester Untied kommer forbi Parken i næste spillerunde om et par uger.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Sænker prisen mod Midtjylland
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
David Nielsen har sagt op
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Vil have ham væk fra FC København
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
FC København skriver kontrakt med juvel
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
HELT VILDT