Ikke imponeret: FCK er et begrænset hold

Går man og tror, at de engelske medier skriver op og ned om FC Københavns præstation mod Manchester United, så tager man fejl. To spillere får næsten al opmærksomheden, og englænderne er ikke særlig imponeret over den engelske storklub.



Det var lige ved og næsten for FC København tirsdag aften, da man var et brændt straffespark på kampens sidste skud fra at få et enkelt point med hjem fra Old Trafford.

Var det lykkedes, havde der ikke været tvivl om, at det ville skrive sig ind blandt de større danske præstationer i fodboldeuropa. Men Larssons straffespark blev pillet af udskældte Andre Onana, og så kunne hjemmeholdet juble, selv om man ikke ligefrem leverede nogen stor præstation.

Tidligere i anden halvleg var det også udskældte Harry Maguire, som pandede Christian Eriksens præcise indlæg i kassen, og dermed fik Manchester United to usandsynlige helte på en aften, hvor de sagde farvel til deres måske største i form af Sir Bobby Charlton.

Den afdøde legende og de to udskældte Manchester United-spillere i Maguire og Onana, er da også dem, som de engelske medier vender blikket mod, når de skal fortælle om kampen, for det danske mandskab fylder ikke særlig meget dagen derpå. 

Daily Mail var ikke ligefrem imponeret over Manchester-klubben. 

– Det var en beskeden, ikke overbevisende sejr, men den gav i det mindste United deres første point i europæisk konkurrence i denne sæson. Det ville have fået Charlton til at smile, hvis han havde siddet på den plads, hvor der var lagt en krans til ham. Og på denne nat af alle nætter var det nok.

Samme medie spørger, om Alejandro Garnacho egentlig var Manchester Uniteds sande helt, da han ødelagde straffesparkspletten, før Jordan Larsson brændte sit forsøg. 

ESPN afsætter heller ikke meget spalteplads til de forsvarende danske mestre, som nu er sidst i gruppen efter to nederlag i træk.

– Det var Charlton, som var den første til at kalde Old Trafford for Drømmens Teater, og det var ganske passende på denne af alle aftener, skriver de, inden de går videre og roser de to United-helte. Faktisk får Christian Eriksen også anerkendelse med på vejen.

– Det (straffesparksredningen, red.) var et af de her øjeblikke, som Uniteds fans på Old Trafford nok vil huske til evig tid. Men når jublen aftager, vil der stilles spørgsmål ved, hvorfor United havde brug for et mål fra en midtstopper og en strafferedning for at slå FC København. Særligt første halvleg var dårlig, og det var først da Christian Eriksen kom ind på midtbanen, at hjemmeholdet begyndte at få en smule kontrol, skriver de.

FC Københavns udefans dominerede lydbilledet på Old Trafford, og de får anerkendende klap med på vejen fra The Independent, der godt bemærkede deres hyldest til Sir Bobby Charlton. 

– Det besejrede København-mandskab leverede en mindeværdig og respektabel indsats, som fik United til at arbejde, og dét der sidste brændte straffespark af Jordan Larsson… Før kampen og gennem hele kampen gentog de sangen fra Stretford End ved at synge "Der er kun én Bobby Charlton." Det fik resten af Old Trafford til at klappe. Det skal erkendes, at det ikke var det, som dominerede hele billedet. Det her var primært endnu en dårlig indsats mod et begrænset hold, selv om det var deres tredje sejr i træk, skriver deres skribent. 

Med sejren går Manchester United forbi FC København i gruppen, og dermed venter der en spændende mulighed for hævn for det danske mandskab, når netop Manchester Untied kommer forbi Parken i næste spillerunde om et par uger.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller til lægetjek

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Mere aktivitet på vej i FC København

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Rekordtransfer?

Hemmelig samtale med storklub

Chokskifte?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Kontramelding om transfer

– Det er meget svært for Nørgaard

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Store ord om Roony Bardghji

Stor profil skifter til FC København

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Brøndby-transfer glippet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Dyr dansk bomber til Everton?

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK