Det var lige ved og næsten for FC København tirsdag aften, da man var et brændt straffespark på kampens sidste skud fra at få et enkelt point med hjem fra Old Trafford.
Var det lykkedes, havde der ikke været tvivl om, at det ville skrive sig ind blandt de større danske præstationer i fodboldeuropa. Men Larssons straffespark blev pillet af udskældte Andre Onana, og så kunne hjemmeholdet juble, selv om man ikke ligefrem leverede nogen stor præstation.
Tidligere i anden halvleg var det også udskældte Harry Maguire, som pandede Christian Eriksens præcise indlæg i kassen, og dermed fik Manchester United to usandsynlige helte på en aften, hvor de sagde farvel til deres måske største i form af Sir Bobby Charlton.
Den afdøde legende og de to udskældte Manchester United-spillere i Maguire og Onana, er da også dem, som de engelske medier vender blikket mod, når de skal fortælle om kampen, for det danske mandskab fylder ikke særlig meget dagen derpå.
Daily Mail var ikke ligefrem imponeret over Manchester-klubben.
– Det var en beskeden, ikke overbevisende sejr, men den gav i det mindste United deres første point i europæisk konkurrence i denne sæson. Det ville have fået Charlton til at smile, hvis han havde siddet på den plads, hvor der var lagt en krans til ham. Og på denne nat af alle nætter var det nok.
Samme medie spørger, om Alejandro Garnacho egentlig var Manchester Uniteds sande helt, da han ødelagde straffesparkspletten, før Jordan Larsson brændte sit forsøg.
ESPN afsætter heller ikke meget spalteplads til de forsvarende danske mestre, som nu er sidst i gruppen efter to nederlag i træk.
– Det var Charlton, som var den første til at kalde Old Trafford for Drømmens Teater, og det var ganske passende på denne af alle aftener, skriver de, inden de går videre og roser de to United-helte. Faktisk får Christian Eriksen også anerkendelse med på vejen.
– Det (straffesparksredningen, red.) var et af de her øjeblikke, som Uniteds fans på Old Trafford nok vil huske til evig tid. Men når jublen aftager, vil der stilles spørgsmål ved, hvorfor United havde brug for et mål fra en midtstopper og en strafferedning for at slå FC København. Særligt første halvleg var dårlig, og det var først da Christian Eriksen kom ind på midtbanen, at hjemmeholdet begyndte at få en smule kontrol, skriver de.
FC Københavns udefans dominerede lydbilledet på Old Trafford, og de får anerkendende klap med på vejen fra The Independent, der godt bemærkede deres hyldest til Sir Bobby Charlton.
– Det besejrede København-mandskab leverede en mindeværdig og respektabel indsats, som fik United til at arbejde, og dét der sidste brændte straffespark af Jordan Larsson… Før kampen og gennem hele kampen gentog de sangen fra Stretford End ved at synge "Der er kun én Bobby Charlton." Det fik resten af Old Trafford til at klappe. Det skal erkendes, at det ikke var det, som dominerede hele billedet. Det her var primært endnu en dårlig indsats mod et begrænset hold, selv om det var deres tredje sejr i træk, skriver deres skribent.
Med sejren går Manchester United forbi FC København i gruppen, og dermed venter der en spændende mulighed for hævn for det danske mandskab, når netop Manchester Untied kommer forbi Parken i næste spillerunde om et par uger.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Pinligt! Danmark brænder på stribe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Kæmpe stjerne besøger København
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Sverige skal til VM
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Rasmus Højlund har ikke set det før
Italien under massivt pres
Tottenham præsenterer ny træner
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER