Manchester (Tipsbladet): Rasmus Falk, Lukas Lerager, Diogo Goncalves og Viktor Claesson er på skadeslisten for FC København.
Det betyder, at yngre og mere uprøvede kræfter skal træde i karakter i braget mod Manchester City. En af dem bliver William Clem, der efter en lang skadespause får sin første startplads i den turnering, som han for alvor brød igennem i for halvandet år siden.
Mod Sevilla i Champions League-gruppespillet fik han sin internationale ilddåb, hvilket han klarede til bravur. Derfor betyder verdens største klubturnering også noget ekstra for den unge midtbanemotor.
Det fortæller han til Tipsbladet og øvrige medier på tirsdagens pressemøde på Etihad Stadium.
– Turneringen betyder meget for de fleste spillere. Det er verdens største klubturnering, så på den måde, går alle og kæmper og drømmer om at spille i den. Der er også rigtig mange dygtige spillere, som aldrig nogensinde får lov til at spille i Champions League. Det er en kæmpeturnering, men det er selvfølgelig også en speciel turnering for mig, fordi det gik rigtig stærkt for mig i lige den periode.

Meget vand er siden løbet under åen, hvor William Clem i efteråret fik et tilbageslag i sin udvikling på grund af en skade. Valget af ham til opgøret mod Manchester City betyder dog ikke, at man vil forsøge at genskabe gennembruddet fra for to år siden.
Det har han allerede bevist rigeligt for at få ifølge Jacob Neestrup.
– William blev skubbet ud over den største rampe, der nogensinde er set i dansk fodbold i nyere tid nede i Sevilla. William er en god spiller, der kan bidrage til FCK's forår på den korte bane og skal også bidrage på den lange bane. Der er en god mulighed for at få ham til at bidrage i morgen og få sat hans kompetencer i spil. Der er også mulighed for at lægge flere ting på hans spil i morgen, så han kan tage yderligere et skridt op.
I opgøret får William Clem en nøglerolle i at være anker foran FC Københavns forsvar, og her vil han skulle dæmme op for nogle af verdens største stjerner.
Det tager den unge mand dog ganske roligt.
– Der er ikke nogen specifikke spillere (jeg skal lukke ned for, red.). De er rimelig stærke over hele linjen, men det er vi klar til. Men som udgangspunkt er der ikke nogen, der skal mandsopdækkes, siger William Clem, der erkender, at morgendagens modstander bliver en hård nød at knække.
– Det er svært. Det ved vi, at det er. Men vi skal stå sammen og forsvare os som en enhed, som vi også har gjort i nogle kampe i starten af sæsonen. Vi har stået godt sammen og haft hinanden. Så det handler om at forsvare os godt og stå sammen som hold.
Onsdag klokken 21.00 fløjtes returopgøret mellem Manchester City og FC København i gang, og Tipsbladet er selvfølgelig på plads for at dække det hele. 3-1 fører hjemmeholdet efter klubbernes første møde i Parken.
Foto: IMAGO.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED