– Ikke set lignende i dansk fodbold i nyere tid

Jacob Neestrup har ikke brug for at skyde en af sine spillere længere ud over rampen, da han allerede har fået sin ilddåb på den allerstørste scene.



Manchester (Tipsbladet): Rasmus Falk, Lukas Lerager, Diogo Goncalves og Viktor Claesson er på skadeslisten for FC København.

Det betyder, at yngre og mere uprøvede kræfter skal træde i karakter i braget mod Manchester City. En af dem bliver William Clem, der efter en lang skadespause får sin første startplads i den turnering, som han for alvor brød igennem i for halvandet år siden.

Mod Sevilla i Champions League-gruppespillet fik han sin internationale ilddåb, hvilket han klarede til bravur. Derfor betyder verdens største klubturnering også noget ekstra for den unge midtbanemotor.

Det fortæller han til Tipsbladet og øvrige medier på tirsdagens pressemøde på Etihad Stadium.

– Turneringen betyder meget for de fleste spillere. Det er verdens største klubturnering, så på den måde, går alle og kæmper og drømmer om at spille i den. Der er også rigtig mange dygtige spillere, som aldrig nogensinde får lov til at spille i Champions League. Det er en kæmpeturnering, men det er selvfølgelig også en speciel turnering for mig, fordi det gik rigtig stærkt for mig i lige den periode.

236430

Meget vand er siden løbet under åen, hvor William Clem i efteråret fik et tilbageslag i sin udvikling på grund af en skade. Valget af ham til opgøret mod Manchester City betyder dog ikke, at man vil forsøge at genskabe gennembruddet fra for to år siden.

Det har han allerede bevist rigeligt for at få ifølge Jacob Neestrup.

– William blev skubbet ud over den største rampe, der nogensinde er set i dansk fodbold i nyere tid nede i Sevilla. William er en god spiller, der kan bidrage til FCK's forår på den korte bane og skal også bidrage på den lange bane. Der er en god mulighed for at få ham til at bidrage i morgen og få sat hans kompetencer i spil. Der er også mulighed for at lægge flere ting på hans spil i morgen, så han kan tage yderligere et skridt op.

I opgøret får William Clem en nøglerolle i at være anker foran FC Københavns forsvar, og her vil han skulle dæmme op for nogle af verdens største stjerner.

Det tager den unge mand dog ganske roligt.

– Der er ikke nogen specifikke spillere (jeg skal lukke ned for, red.). De er rimelig stærke over hele linjen, men det er vi klar til. Men som udgangspunkt er der ikke nogen, der skal mandsopdækkes, siger William Clem, der erkender, at morgendagens modstander bliver en hård nød at knække.

– Det er svært. Det ved vi, at det er. Men vi skal stå sammen og forsvare os som en enhed, som vi også har gjort i nogle kampe i starten af sæsonen. Vi har stået godt sammen og haft hinanden. Så det handler om at forsvare os godt og stå sammen som hold.

Onsdag klokken 21.00 fløjtes returopgøret mellem Manchester City og FC København i gang, og Tipsbladet er selvfølgelig på plads for at dække det hele. 3-1 fører hjemmeholdet efter klubbernes første møde i Parken.

Foto: IMAGO.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Jeg tror de vinder Superligaen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Silkeborg IF – Viborg FF

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Han er på vej væk fra AGF

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Officielt: Karim Benzema skifter klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Tottenham boykotter Viaplay

“De havde det bedste transfervindue”

AGF – OB

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Tæt på en falliterklæring, FCK

Stor mystik om Patrick Pentz

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

– Hvorfor opdagede de ikke ham?