Manchester (Tipsbladet): Rasmus Falk, Lukas Lerager, Diogo Goncalves og Viktor Claesson er på skadeslisten for FC København.
Det betyder, at yngre og mere uprøvede kræfter skal træde i karakter i braget mod Manchester City. En af dem bliver William Clem, der efter en lang skadespause får sin første startplads i den turnering, som han for alvor brød igennem i for halvandet år siden.
Mod Sevilla i Champions League-gruppespillet fik han sin internationale ilddåb, hvilket han klarede til bravur. Derfor betyder verdens største klubturnering også noget ekstra for den unge midtbanemotor.
Det fortæller han til Tipsbladet og øvrige medier på tirsdagens pressemøde på Etihad Stadium.
– Turneringen betyder meget for de fleste spillere. Det er verdens største klubturnering, så på den måde, går alle og kæmper og drømmer om at spille i den. Der er også rigtig mange dygtige spillere, som aldrig nogensinde får lov til at spille i Champions League. Det er en kæmpeturnering, men det er selvfølgelig også en speciel turnering for mig, fordi det gik rigtig stærkt for mig i lige den periode.

Meget vand er siden løbet under åen, hvor William Clem i efteråret fik et tilbageslag i sin udvikling på grund af en skade. Valget af ham til opgøret mod Manchester City betyder dog ikke, at man vil forsøge at genskabe gennembruddet fra for to år siden.
Det har han allerede bevist rigeligt for at få ifølge Jacob Neestrup.
– William blev skubbet ud over den største rampe, der nogensinde er set i dansk fodbold i nyere tid nede i Sevilla. William er en god spiller, der kan bidrage til FCK's forår på den korte bane og skal også bidrage på den lange bane. Der er en god mulighed for at få ham til at bidrage i morgen og få sat hans kompetencer i spil. Der er også mulighed for at lægge flere ting på hans spil i morgen, så han kan tage yderligere et skridt op.
I opgøret får William Clem en nøglerolle i at være anker foran FC Københavns forsvar, og her vil han skulle dæmme op for nogle af verdens største stjerner.
Det tager den unge mand dog ganske roligt.
– Der er ikke nogen specifikke spillere (jeg skal lukke ned for, red.). De er rimelig stærke over hele linjen, men det er vi klar til. Men som udgangspunkt er der ikke nogen, der skal mandsopdækkes, siger William Clem, der erkender, at morgendagens modstander bliver en hård nød at knække.
– Det er svært. Det ved vi, at det er. Men vi skal stå sammen og forsvare os som en enhed, som vi også har gjort i nogle kampe i starten af sæsonen. Vi har stået godt sammen og haft hinanden. Så det handler om at forsvare os godt og stå sammen som hold.
Onsdag klokken 21.00 fløjtes returopgøret mellem Manchester City og FC København i gang, og Tipsbladet er selvfølgelig på plads for at dække det hele. 3-1 fører hjemmeholdet efter klubbernes første møde i Parken.
Foto: IMAGO.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Kevin Diks skriver historie
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN