Manchester (Tipsbladet): Rasmus Falk, Lukas Lerager, Diogo Goncalves og Viktor Claesson er på skadeslisten for FC København.
Det betyder, at yngre og mere uprøvede kræfter skal træde i karakter i braget mod Manchester City. En af dem bliver William Clem, der efter en lang skadespause får sin første startplads i den turnering, som han for alvor brød igennem i for halvandet år siden.
Mod Sevilla i Champions League-gruppespillet fik han sin internationale ilddåb, hvilket han klarede til bravur. Derfor betyder verdens største klubturnering også noget ekstra for den unge midtbanemotor.
Det fortæller han til Tipsbladet og øvrige medier på tirsdagens pressemøde på Etihad Stadium.
– Turneringen betyder meget for de fleste spillere. Det er verdens største klubturnering, så på den måde, går alle og kæmper og drømmer om at spille i den. Der er også rigtig mange dygtige spillere, som aldrig nogensinde får lov til at spille i Champions League. Det er en kæmpeturnering, men det er selvfølgelig også en speciel turnering for mig, fordi det gik rigtig stærkt for mig i lige den periode.

Meget vand er siden løbet under åen, hvor William Clem i efteråret fik et tilbageslag i sin udvikling på grund af en skade. Valget af ham til opgøret mod Manchester City betyder dog ikke, at man vil forsøge at genskabe gennembruddet fra for to år siden.
Det har han allerede bevist rigeligt for at få ifølge Jacob Neestrup.
– William blev skubbet ud over den største rampe, der nogensinde er set i dansk fodbold i nyere tid nede i Sevilla. William er en god spiller, der kan bidrage til FCK's forår på den korte bane og skal også bidrage på den lange bane. Der er en god mulighed for at få ham til at bidrage i morgen og få sat hans kompetencer i spil. Der er også mulighed for at lægge flere ting på hans spil i morgen, så han kan tage yderligere et skridt op.
I opgøret får William Clem en nøglerolle i at være anker foran FC Københavns forsvar, og her vil han skulle dæmme op for nogle af verdens største stjerner.
Det tager den unge mand dog ganske roligt.
– Der er ikke nogen specifikke spillere (jeg skal lukke ned for, red.). De er rimelig stærke over hele linjen, men det er vi klar til. Men som udgangspunkt er der ikke nogen, der skal mandsopdækkes, siger William Clem, der erkender, at morgendagens modstander bliver en hård nød at knække.
– Det er svært. Det ved vi, at det er. Men vi skal stå sammen og forsvare os som en enhed, som vi også har gjort i nogle kampe i starten af sæsonen. Vi har stået godt sammen og haft hinanden. Så det handler om at forsvare os godt og stå sammen som hold.
Onsdag klokken 21.00 fløjtes returopgøret mellem Manchester City og FC København i gang, og Tipsbladet er selvfølgelig på plads for at dække det hele. 3-1 fører hjemmeholdet efter klubbernes første møde i Parken.
Foto: IMAGO.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’