Isaksen før Bayern-opgør: Tror helt klart på sejr

Lazios danske offensivspiller Gustav Isaksen står overfor karrierens største kamp onsdag aften.



Lazio har i denne sæson haft det svært i Serie A, hvor man har haft svært ved at følge op på sidste sæsons andenplads. I øjeblikket er Rom-holdet på nede på ottendepladsen, men i Europa har de klaret sig anderledes godt.

De gik videre til ottendedelsfinalerne, hvor de skal møde Bayern München fra FC Københavns gruppe. Ifølge Lazio-danskeren Gustav Isaksen er det en stor mundfuld, men den kan de godt klare. Særligt på hjemmebanen, hvor de lægger ud, fortæller han til TV Midtvest.

– Bayern er altid blandt favoritterne til at vinde Champions League. Men vi er Lazio, og hjemme på Stadio Olimpico er vi svære at slå, siger han og fortsætter:

– Så jeg tror helt klart på, at vi kan vinde over Bayern München. Jeg tror altid på, at vi kan vinde, uanset hvem vores modstander er, lyder det fra Gustav Isaksen.

Når han ser tilbage på karrieren, så er der desuden ikke noget, der kan komme op på siden af den opgave, som han nu skal ud på. Han nævner dog, at han har været i Champions League med FC Midtjylland, men nu handler det om at komme i kvartfinalen, og så er det endda mod selveste Bayern.

Isaksen skiftede i begyndelsen af sæsonen til den italienske hovedstadsklub efter en sæson med FCM, hvor han både blev topscorer i Superligaen, men også havde en kamp i Herning, hvor de slog netop Lazio med 5-1, hvor han storspillede.

I denne sæson har han relativt hurtigt vænnet sig til spillet i Italien, og han har alleredet spillet 24 kampe for klubben, hvor det er blevet til tre assister og en enkelt scoring. 

Kampen mellem Lazio og Bayern spilles onsdag klokken 21. Læs mere om den her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

FC København – OB

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Leverkusen – Bayern

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’