Lazio har i denne sæson haft det svært i Serie A, hvor man har haft svært ved at følge op på sidste sæsons andenplads. I øjeblikket er Rom-holdet på nede på ottendepladsen, men i Europa har de klaret sig anderledes godt.
De gik videre til ottendedelsfinalerne, hvor de skal møde Bayern München fra FC Københavns gruppe. Ifølge Lazio-danskeren Gustav Isaksen er det en stor mundfuld, men den kan de godt klare. Særligt på hjemmebanen, hvor de lægger ud, fortæller han til TV Midtvest.
– Bayern er altid blandt favoritterne til at vinde Champions League. Men vi er Lazio, og hjemme på Stadio Olimpico er vi svære at slå, siger han og fortsætter:
– Så jeg tror helt klart på, at vi kan vinde over Bayern München. Jeg tror altid på, at vi kan vinde, uanset hvem vores modstander er, lyder det fra Gustav Isaksen.
Når han ser tilbage på karrieren, så er der desuden ikke noget, der kan komme op på siden af den opgave, som han nu skal ud på. Han nævner dog, at han har været i Champions League med FC Midtjylland, men nu handler det om at komme i kvartfinalen, og så er det endda mod selveste Bayern.
Isaksen skiftede i begyndelsen af sæsonen til den italienske hovedstadsklub efter en sæson med FCM, hvor han både blev topscorer i Superligaen, men også havde en kamp i Herning, hvor de slog netop Lazio med 5-1, hvor han storspillede.
I denne sæson har han relativt hurtigt vænnet sig til spillet i Italien, og han har alleredet spillet 24 kampe for klubben, hvor det er blevet til tre assister og en enkelt scoring.
Kampen mellem Lazio og Bayern spilles onsdag klokken 21. Læs mere om den her.
LIVE
LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper