Jacob Neestrup forklarer omdiskuteret udskiftning

FC København-træneren forklarer, hvorfor man valgte at udskifte Kevin Diks godt et kvarter før tid mod Bayern München.



Tipsbladet i Parken. 

Udskiftninger kan ændre kampe. Se bare FC Københavns kamp mod Bayern München tirsdag aften.

I 75 minutter havde “løverne” stort set lukket fuldstændig ned for Bayern Münchens angreb, ikke mindst takket være en storspillende Kevin Diks. Men så blev hollænderen skiftet ud til fordel for 20-årige Valdemar Lund, der endte med at være direkte involveret i Bayern Münchens sejrsmål nogle minutter senere.

Efter kampen sætter Jacob Neestrup ord på udskiftningen.

– Kevin spiller jo en fremragende kamp, men han var færdig. Hans lyske var færdig, så han bad om at komme ud. Ellers havde jeg selvfølgelig ikke skiftet en af vores bedste spillere ud, siger FC København-træneren og tilføjer:

– Vi regner med, at Kevin er klar igen på søndag, og der må jeg bare sige, at vi ikke er klar til at tage en fibersprængning i Kevins lyske. Vi var glade for, at han holdt i 75 minutter, det var langt mere end forventet, og det skifte var, som det skulle være. Men han var meget, meget vigtig for os.

Til TV3+ efter kampen forklarede Jacob Neestrup også, hvad der gik galt ved 1-2-målet.

– Jeg ser det på de taktiske billeder, vi har, hvor vi kan se hele banen, der synes jeg, at bagkæden pumper for langsomt, fordi Kane når lige at komme ud af offside – og det er verdens nemmeste job og den regel, vi har. Når keeperen har bolden på fødderne, så skal vi bare stå på midterlinjen. Og så skal vi ikke engang snakke om den fejl bagefter.

– Men det er jo klart, at det er forskellen på national og international fodbold i den her situation. Der opfatter Müller, som har 15-16 års top-erfaring, den opfatter han lige lidt hurtigere, lød det fra Neestrup.

Med tirsdagens resultat står FC København med ét point efter to kampe i Champions Leagues gruppespil.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Spanien – Belgien

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

OB henter finsk landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Uventet transferdrejning

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Superligaen er knækket