Tipsbladet i Parken.
Udskiftninger kan ændre kampe. Se bare FC Københavns kamp mod Bayern München tirsdag aften.
I 75 minutter havde “løverne” stort set lukket fuldstændig ned for Bayern Münchens angreb, ikke mindst takket være en storspillende Kevin Diks. Men så blev hollænderen skiftet ud til fordel for 20-årige Valdemar Lund, der endte med at være direkte involveret i Bayern Münchens sejrsmål nogle minutter senere.
Efter kampen sætter Jacob Neestrup ord på udskiftningen.
– Kevin spiller jo en fremragende kamp, men han var færdig. Hans lyske var færdig, så han bad om at komme ud. Ellers havde jeg selvfølgelig ikke skiftet en af vores bedste spillere ud, siger FC København-træneren og tilføjer:
– Vi regner med, at Kevin er klar igen på søndag, og der må jeg bare sige, at vi ikke er klar til at tage en fibersprængning i Kevins lyske. Vi var glade for, at han holdt i 75 minutter, det var langt mere end forventet, og det skifte var, som det skulle være. Men han var meget, meget vigtig for os.
Til TV3+ efter kampen forklarede Jacob Neestrup også, hvad der gik galt ved 1-2-målet.
– Jeg ser det på de taktiske billeder, vi har, hvor vi kan se hele banen, der synes jeg, at bagkæden pumper for langsomt, fordi Kane når lige at komme ud af offside – og det er verdens nemmeste job og den regel, vi har. Når keeperen har bolden på fødderne, så skal vi bare stå på midterlinjen. Og så skal vi ikke engang snakke om den fejl bagefter.
– Men det er jo klart, at det er forskellen på national og international fodbold i den her situation. Der opfatter Müller, som har 15-16 års top-erfaring, den opfatter han lige lidt hurtigere, lød det fra Neestrup.
Med tirsdagens resultat står FC København med ét point efter to kampe i Champions Leagues gruppespil.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
AGF køber ham
Ny kontrakt før VM-åbner
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT
Sverige – Tunesien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Curacao
OPTAKT