Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Jacob Neestrup tog utraditionelle midler i brug i pausen af opgøret mellem FC København og Napoli. Det fortæller han til Tipsbladet og øvrige medier i Parken.



PARKEN (Tipsbladet): FC København havde ryggen mod muren i tirsdagens opgør mod Napoli i Champions Leauge.

Jacob Neestrups tropper kunne gå til pause nede 0-1 og en mand i undertal, da Thomas Delaney så rødt for en hård tackling på Stanislav Lobotka.

Derfor følte han sig nødsaget til at rulle et overraskende og motiverende es ud af ærmet.

– Først og fremmest finder vi to gamle billeder frem. Et stilbillede af FC København mod Manchester United nede 0-2. Hvordan føles den situation for dem, der var med? Den var ikke helt god, men fodbold kan ændre sig hurtigt. Det var den kamp et eksempel på. Et derby på hjemmebane, hvor vi spiller 10 mod 11, to tacklinger på midtbanen og Elyounoussi løber ned og scorer et af de smukkeste mål, jeg har set i min tid som cheftræner i Parken.

Jacob Neestrup referer til tidligere kampe, hvor tingene har set håbløse ud, men alligevel er lykkedes.

– Det var for at give os lidt tro på det og for at vise, at vi har stået i svære situationer før. Så længe man er disciplineret og holder kampen i live, kan der opstå ting og sager. Men det handlede nok om, at bevare troen på tingene, hvis nu der skulle være nogen, som ikke troede på det, siger Andreas Cornelius og tilføjer:

– Det var et fornuftigt kneb at bruge, synes jeg. Det handler om at komme ind med den rette mentalitet og tro på tingene, for så kan man nå langt, siger angriberen, der bed mærke i, at der var forskellige klip i videokassen.

Andreas Cornelius, der startede kampen ved siden af unge Viktor Dadason, gav også sit syn på 1-1-opgøret mod Napoli.

– Jeg synes, det var okay. Jeg synes ikke helt, vi er gode nok 11 mod 11, og gør ikke helt det, vi gerne ville. Der er lidt for mange fejl. Så synes jeg, vi gør det klogt 10 mod 11, selvom det er svært. Der skal man bare prøve at holde kampen i live og håbe på, der opstår et eller andet. Vi havde blandt andet en efter et hjørnespark, og så får vi et straffespark, som var det, vi håbede på, siger Cornelius.

Jordan Larsson eksekverede straffesparket, der i første omgang blev reddet, men riposten faldt lige for fødderne af svenskeren, som nemt kunne prikke kuglen i mål.

– Jeg rammer den helt skævt. Jeg ville lægge den op i krogen som mod Kairat, men sådan blev det ikke. Det sker nogle gange, og så skal man være lidt heldig, siger Jordan Larsson, der først gik sent op til straffesparkspletten for at eksekvere det.

Birger Meling og Marcos Lopez stod nemlig til at starte med ved bolden.

– Sådan har det også været før, at den, som reelt skal sparke, venter med at gå frem, og så er det nogle andre, som tager bolden i første omgang. På den måde skal man ikke stå der så længe, inden man skal sparke. Det er noget, vi gør, og jeg tror også, mange andre gør det.

Nu er FC København oppe på otte point i Champions League, men skal formentlig have en sejr mod FC Barcelona i næste uge for at gå videre.







LIVE

TransferLIVE: Vil hente Bodø/Glimt-dansker

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp

Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen

Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’

Viborg FF – AGF

Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag



LIVE

Superliga-LIVE: Kan få lyndebut

FC København vil hente tidligere stjerne

Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen

Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Køb ham, FCK!

Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange

Michael Carrick med klart signal til Chido Obi

Dansker i rekordtransfer

Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger

Vaklende FC Midtjylland spiller sig videre

Tre storklubber jagter Bruno Fernandes

‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’

FC Nordsjælland smadrer Valur

Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner

FC København tæt på Abubaker Walusimbi

Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’

Medie: Topklub tæt på Dominik Kotarski

Reagerer på skrækmelding: Jeg har skrevet til ham

Farzam: De er dark horse til mesterskabet

Dansk stopper skifter til Atalanta

Manchester United forbereder ‘chokbud’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B

Afsløring: FC København enig om Thapelo Maseko