Jamie Carragher fortsætter på TV3 Sport

På trods af den noget uheldige spytte-sag får Jamie Carragher lov til at fortsætte i jobbet som fodbold-ekspert hos TV3 Sport.



Den tidligere Liverpool-anfører, Jamie Carragher, har været i strid modvind siden har i weekenden spyttede efter en bil med en far og denne datter – som følge af drillerier oven på Liverpools nederlag til Manchester United.

En video af optrinnet dokumenterede Carraghers spytteri, hvilket indtil videre har kostet ham jobbet for resten af sæson som fodbold-ekspert hos giganten Sky Sports i England.

Jamie Carragher har i denne Champions League-sæson også haft job hos TV3 Sport som ekspert. Her valgte Tv-stationen i første omgang at pille ham af dækningen af tirsdagens opgør mellem Manchester United og Sevilla, men TV3 Sport vælger i modsætning til Sky Sports at forsætte samarbejdet med Carragher sæsonen ud.

-Jeg har netop talt med Jamie Carragher, som også over for mig har beklaget sin opførsel i weekenden. Der skal ikke herske nogen tvivl om, at han inderligt fortryder episoden og at han er rystet over sin egen opførsel.

-Jamie har undskyldt over for den pårørende familie, som han også er i dialog med, da de nu også står i en ærgerlig situation, hvor de bliver blandt andet bliver chikaneret på de sociale medier. Det er en rigtigt træls historie, men når det er sagt, så mener jeg ikke, at en enkelt fejltagelse skal have så alvorlige konsekvenser, at vi ikke længere kan have Jamie Carragher med på holdet. Derfor er han tilbage på fodboldbanen for TV3, når der spilles kvartfinaler i starten af april. Hvilke kampe, han vil være til stede ved, beslutter vi fredag, når vi kender lodtrækningen, siger Peter Nørrelund, der er CEO i MTG Sport.

Han forklarer yderligere, hvorfor MTG/ TV3 Sport vælger den modsatte beslutning i forhold til Sky Sports.
 
-Hvad Sky Sports gør, er jo deres helt egen sag, og jeg kan forestille mig, de sidder med nogle meget tunge overvejelser i forhold til hele denne her sag. Men der er bare en gradforskel, når det kommer til at arbejde for en skandinavisk broadcaster og så for en engelsk. Og når det så ovenikøbet er Englands to største klubber, der er involveret, så er det klart, der er store følelser på spil.

-Jeg må bare sige, at Jamie Carragher i min optik har håndteret en meget svær situation på den rette vis. Han er ikke kommet med en masse søforklaringer, men har lagt sig fladt ned og har undskyldt overfor alle involverede. Det er menneskeligt at fejle, og jeg mener altså ikke, det skal have den konsekvens, vi ikke længere kan samarbejde med ham, siger Peter Nørrelund. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –



Målfattigt lokalderby i Afrika

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Fælder dom over Højlund

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Knæopereret Neymar håber på VM

Dansker trukket ind i skandalesag

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

– Et frygteligt scenarie

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon