Den tidligere Liverpool-anfører, Jamie Carragher, har været i strid modvind siden har i weekenden spyttede efter en bil med en far og denne datter – som følge af drillerier oven på Liverpools nederlag til Manchester United.
En video af optrinnet dokumenterede Carraghers spytteri, hvilket indtil videre har kostet ham jobbet for resten af sæson som fodbold-ekspert hos giganten Sky Sports i England.
Jamie Carragher har i denne Champions League-sæson også haft job hos TV3 Sport som ekspert. Her valgte Tv-stationen i første omgang at pille ham af dækningen af tirsdagens opgør mellem Manchester United og Sevilla, men TV3 Sport vælger i modsætning til Sky Sports at forsætte samarbejdet med Carragher sæsonen ud.
-Jeg har netop talt med Jamie Carragher, som også over for mig har beklaget sin opførsel i weekenden. Der skal ikke herske nogen tvivl om, at han inderligt fortryder episoden og at han er rystet over sin egen opførsel.
-Jamie har undskyldt over for den pårørende familie, som han også er i dialog med, da de nu også står i en ærgerlig situation, hvor de bliver blandt andet bliver chikaneret på de sociale medier. Det er en rigtigt træls historie, men når det er sagt, så mener jeg ikke, at en enkelt fejltagelse skal have så alvorlige konsekvenser, at vi ikke længere kan have Jamie Carragher med på holdet. Derfor er han tilbage på fodboldbanen for TV3, når der spilles kvartfinaler i starten af april. Hvilke kampe, han vil være til stede ved, beslutter vi fredag, når vi kender lodtrækningen, siger Peter Nørrelund, der er CEO i MTG Sport.
Han forklarer yderligere, hvorfor MTG/ TV3 Sport vælger den modsatte beslutning i forhold til Sky Sports.
-Hvad Sky Sports gør, er jo deres helt egen sag, og jeg kan forestille mig, de sidder med nogle meget tunge overvejelser i forhold til hele denne her sag. Men der er bare en gradforskel, når det kommer til at arbejde for en skandinavisk broadcaster og så for en engelsk. Og når det så ovenikøbet er Englands to største klubber, der er involveret, så er det klart, der er store følelser på spil.
-Jeg må bare sige, at Jamie Carragher i min optik har håndteret en meget svær situation på den rette vis. Han er ikke kommet med en masse søforklaringer, men har lagt sig fladt ned og har undskyldt overfor alle involverede. Det er menneskeligt at fejle, og jeg mener altså ikke, det skal have den konsekvens, vi ikke længere kan samarbejde med ham, siger Peter Nørrelund.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
