– Jeg ville have bedt Ronaldo om at sætte sig ned

Efter udskiftningen mod Young Boys stod Cristiano Ronaldo på sidelinien og dirigerede med Manchester United-spillerne. Ifølge Rio Ferdinand burde Ole Gunnar Solskjær dog have bedt portugiseren om at sætte sig ned.



Cristiano Ronaldo blev afløst af Jesse Lingard i det 72. minut af tirsdagens Champions League-kamp mellem Young Boys og Manchester United, men portugiseren valgte ikke at læne sig tilbage på udskiftningsbænken, da han blev taget ud.

Cristiano Ronaldo var i stedet aktiv på sidelinien, hvor portugiseren stod ved siden af Ole Gunnar Solskjær og råbte og dirigerede med sine nye holdkammerater. 

Ifølge Cristiano Ronaldos tidligere holdkammerat, Rio Ferdinand, burde superstjernen dog ikke stå ved siden Solskjær. 

– Hvis det var mig, der var cheftræner, så havde jeg bedt ham om at sætte sig ned, hvis jeg skal være ærlig, lød det således, ifølge BT Sport, fra Rio Ferdinand. 

Svær at stoppe
I studiet pegede den tidligere Liverpool-angriber Peter Crouch dog på, at det er svært at sætte en superstjerne som Cristiano Ronaldo på plads. 

– Hvis jeg også sad på bænken, så havde jeg bedt ham om at sætte sig ned. Men det er Cristiano, vi lader ham gøre det, lød det således fra Crouch. 

Tager Ronaldo i forsvar
Ifølge Rio Ferdinand var det dog ikke for at spille smart, at Cristiano Ronaldo stod og dirigerede med sine nye holdkammerater. 

– Jeg kan se for mig, at når det er Cristiano, så vil folk sige: ‘Åh, det er spil for galleriet.’ Nej, han er bare en passioneret fyr. Han ønsker at vinde, han er desperat efter at vinde, og han kan ikke holde det inde, lyder det således fra Ferdinand.

– Hvis det betyder, at han er nødt til at rejse sig og stå ved siden af træneren og råbe instruktioner, så må det være sådan. Når det er en med hans omdømme og status, hvordan kan man så argumentere imod det?

Efter Manchester Uniteds nedtur i Bern har der været eksperter, der har argumenteret for en fyring af Ole Gunnar Solskjær. Læs mere om det her





Superliga-boss: Han skal slå transferrekord


Dramatisk triumf for Bo Henriksen

AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Går i kødet på Rasmus Højlund

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

– Cooper skyder på Schmedes

To trænere færdige i Superliga-klub

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Tottenham-stjerne truet med pistol

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

David Nielsen, den er til dig!

FC København-stjerne frifundet

OB – Silkeborg IF

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Et slag fra førstepladsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros