– Jeg ville have bedt Ronaldo om at sætte sig ned

Efter udskiftningen mod Young Boys stod Cristiano Ronaldo på sidelinien og dirigerede med Manchester United-spillerne. Ifølge Rio Ferdinand burde Ole Gunnar Solskjær dog have bedt portugiseren om at sætte sig ned.



Cristiano Ronaldo blev afløst af Jesse Lingard i det 72. minut af tirsdagens Champions League-kamp mellem Young Boys og Manchester United, men portugiseren valgte ikke at læne sig tilbage på udskiftningsbænken, da han blev taget ud.

Cristiano Ronaldo var i stedet aktiv på sidelinien, hvor portugiseren stod ved siden af Ole Gunnar Solskjær og råbte og dirigerede med sine nye holdkammerater. 

Ifølge Cristiano Ronaldos tidligere holdkammerat, Rio Ferdinand, burde superstjernen dog ikke stå ved siden Solskjær. 

– Hvis det var mig, der var cheftræner, så havde jeg bedt ham om at sætte sig ned, hvis jeg skal være ærlig, lød det således, ifølge BT Sport, fra Rio Ferdinand. 

Svær at stoppe
I studiet pegede den tidligere Liverpool-angriber Peter Crouch dog på, at det er svært at sætte en superstjerne som Cristiano Ronaldo på plads. 

– Hvis jeg også sad på bænken, så havde jeg bedt ham om at sætte sig ned. Men det er Cristiano, vi lader ham gøre det, lød det således fra Crouch. 

Tager Ronaldo i forsvar
Ifølge Rio Ferdinand var det dog ikke for at spille smart, at Cristiano Ronaldo stod og dirigerede med sine nye holdkammerater. 

– Jeg kan se for mig, at når det er Cristiano, så vil folk sige: ‘Åh, det er spil for galleriet.’ Nej, han er bare en passioneret fyr. Han ønsker at vinde, han er desperat efter at vinde, og han kan ikke holde det inde, lyder det således fra Ferdinand.

– Hvis det betyder, at han er nødt til at rejse sig og stå ved siden af træneren og råbe instruktioner, så må det være sådan. Når det er en med hans omdømme og status, hvordan kan man så argumentere imod det?

Efter Manchester Uniteds nedtur i Bern har der været eksperter, der har argumenteret for en fyring af Ole Gunnar Solskjær. Læs mere om det her





Viktor Gyökeres LIVE

TransferLIVE: Gyokeres millimeter fra skifte


Kæmpe drama: Slår han ham?

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Jess Thorup til jobsamtale

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Åbner for overraskende aftale med Lars Friis

Kæmpetilbud til Marcus Rashford


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Christian Nørgaard afviste storklub

Alt om AGF: Har det været penge ud af vinduet?

Forlod FCK: Jeg var utilpas

Lössl om FCK-handler: Vildt spændende



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Rio Ferdinand raser over Arsenal-fans

Afslører: Derfor afviste jeg Viborg

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

– Nørgaard er meget, meget undervurderet

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Flyvende dansker klar til The Open

I svime over dansker: ‘Har hele pakken’

Liverpool mindes Jota i første testkamp

Vildt! Dansker får annulleret fire mål



Barcelona deler billede af Roony

Bekræfter Yussuf Poulsen-skifte

Afsløring: OB sælger Don Deedson Louicius til MLS

Har FC København skudt papegøjen?

FCK vinder over HSV i vild fest


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Dansk tennisspiller i kæmpe triumf

Solgt til Premier League – FCM har fundet afløser

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Kan ikke udelukke Morten Frendrup-handel

Så lang kontrakt får Yussuf Poulsen i HSV



Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Vejle teaser for kæmpetransfer

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Målfattigt i Uppsala

Jannik Sinner støder Carlos Alcaraz af tronen

Stryger Larsen overrasket: Havde ingen idé

Afsløring: PSV lurer på Bøving – Nice stadig med

Jesper Fredberg lander stort job

Fremhæver dansker efter kæmpe handel

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende



Tror på aftale med Pelle Mattsson

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Afviser Viborg