Tipsbladet i Parken.
Spol tiden tilbage til september, og Elias Jelert var den helt store skurk i FC København, som havde smidt en 2-0-føring i Istanbul efter Jelerts urutinerede røde kort..
Spol så tiden frem til tirsdag aften og til det 37. minut af den afgørende Champions League-kamp mellem netop FC København og Galatasaray om en plads i knockoutfasen næste år. Her fik Elias Jelert en advarsel, og så kunne alarmklokkerne ellers ringe: Ville historien gentage sig?
Det gjorde den ikke, for Jelert havde lært af sin fejl. Efter kampen erkendte han dog i mixed zone, at den gamle episode sad i ham.
– Jeg skal ikke lyve. Jeg får lidt flashback, da jeg får det gule kort. Jeg ved ikke, om I kan se det, men i duellen efter trækker jeg mig fuldt. Jeg skulle ikke nyde godt af et rødt kort igen!
– Jeg vil ikke sige, jeg har trukket mig, men den var hele tiden i… jeg vil ikke engang sige baghovedet, for jeg tænkte godt over, at jeg ikke skal gentage det stunt igen, lyder fra en enormt glad og ikke mindst lettet back.
Han er ærlig igennem hele interviewet. Det nemme ville være, hvis han sagde, at han bare kom hurtigt over det, men Jelert lægger vægt på, at det her var noget, der fyldte i ham. Han formåede at holde sig mere tilbage, og det kan han selv, holdkammeraterne, Jacob Neestrup og resten af klubben nyde godt af.
Netop Neestrup fik han da også en sludder med i pausen.
– Han siger til mig i pausen, at jeg skal tænke over det, og jeg siger også, at jeg er hundrede procent klar over det.
Dengang i Istanbul blev der gået til Jelert. Også af holdkammeraterne efter kampen. Her var Lukas Lerager en af dem, som sagde nogle alvorsord. Denne gang var det Lerager, som fik to gule kort, men heldigvis for FC København fik det ingen konsekvenser. Jelert ville heller ikke smide ham under bussen efter kampen.
– Han var vidst lidt efter mig? Jeg skåner ham, lyder det med et grin fra den unge københavner.
Han kan nu se frem til en tiltrængt ferie, men inden da skal FC København-truppen ud og fejre milepælen. Det bliver dog ikke tirsdag, men først onsdag fortæller han.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED