Kæk FCK-profil: Det er da en meget god statistik

FC København skal bestige noget af et bjerg i München, der nærmest aldrig taber i Champions League-gruppespillet.



Tipsbladet på Frederiksberg

Det er David mod Goliat, når Allianz Arena onsdag aften blænder op for Bayern München mod FC København i Champions League-gruppespillet.

For den tyske storklub er skræmmende – ja nærmest frygtindgydende, når de spiller i et europæisk gruppespil. Statistikkerne taler deres eget sprog: FC København skal møde en historisk klub, som aldrig taber. 

I gruppespillet har Bayern München vundet 17 kampe i træk, er ubesejret i de seneste 38 gruppespilskampe og de har hentet 85 ud af de seneste 87 på hjemmebane i turneringen, hvilket tæller 29 kampe. Ajax er det eneste hold, der siden 2013 er rejst hjem fra Allianz med et point. Det er en gruppespilsstatistik, der vil noget. 

Da Tipsbladet tropper op på FC Københavns træningsanlæg tirsdag formiddag, så kan man hurtigt mærke på FCK-spillerne, at respekten er stor for Bayern München, selv om Lukas Lerager afviser, at den imponerende statistik er noget, man som spiller tænker på.

– Nej, men det er da en meget god statistik. Ej, jeg tror, at jeg hørte det, efter vi havde spillet mod dem hjemme, at de ikke havde tabt i så mange kampe. Så de er selvfølgelig rigtig stærke, og de ved, hvordan man gør det i Champions League. Men sådan nogle statistikker er også til for at blive brudt, så forhåbentlig kan vi lave noget sjovt dernede.

Det er deciderede verdensstjerner, som FC København skal lukke ned for onsdag aften. Foto: Getty Images.

Han afviser, det er en fordel for FC København, at den tyske modstander allerede er videre til knockoutfasen efter fire sejre i fire kampe.

– Ikke hvis jeg kender tyskere rigtigt, så er de meget ligeglade med sådan noget der. De kører altid på, så det tror jeg ikke, vi kan bruge til særlig meget, slår han fast. 

Det sidder heller ikke i hovedet på unge Elias Jelert, at morgendagens modstander stort set aldrig taber.

– De har selvfølgelig den streak, som de ikke har lyst til at ødelægge. Jeg tror også, den er vigtig for dem. Hvis vi tager point dernede, begynder det at se godt ud. Vi er godt klar over, hvor meget det betyder, og nu har vi efterhånden spillet nogle ret vigtigt kampe, så vi ved godt, hvad det kræver.

Har det i baghovedet
Point kan FC København ellers rigtig godt bruge, for så vil man stå med rigtig gode kort frem mod den sidste gruppekamp, som er hjemme imod Galatasaray i midten af december. Her kan FCK spille sig videre til knockoutfasen. 

Det kan dog blive uden Lukas Lerager, hvis han får et gult kort mod Bayern München. Det vil i så fald være advarsel nummer tre i gruppespillet, hvilket altså udløser en karantæne.

Det er også noget, som FCK-krigeren er opmærksom på, erkender han.

– Selvfølgelig har jeg det i baghovedet. Det havde jeg også på Old Trafford og på hjemmebane mod United, så det er noget, jeg tænker over. Men det skal ikke påvirke mit spil så meget, at man løber og trækker sig, slår han fast. 

FC København skal krydse fingre for at råde over Lukas Lerager til det sidste opgør, for han har været blandt holdets bedste spillere i gruppespillet. Han har været involveret i tre scoringer, hvilket må siges at være mere end godkendt. 



Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Andreas Christensen i chokskifte?

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC Midtjylland kan score gode penge

FC København – Brøndby IF

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe nedtur for AaB

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Superliga-legende stråler som 41-årig

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

– Korthuset er væltet

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Brøndby-spiller afviser

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

– Den her sidder dybt i sjælen

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Viborg FF – Vejle Boldklub

I svime over German Onugkha

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Kongesæson – de køber Pep Biel

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas