Tipsbladet på Frederiksberg
Det er David mod Goliat, når Allianz Arena onsdag aften blænder op for Bayern München mod FC København i Champions League-gruppespillet.
For den tyske storklub er skræmmende – ja nærmest frygtindgydende, når de spiller i et europæisk gruppespil. Statistikkerne taler deres eget sprog: FC København skal møde en historisk klub, som aldrig taber.
I gruppespillet har Bayern München vundet 17 kampe i træk, er ubesejret i de seneste 38 gruppespilskampe og de har hentet 85 ud af de seneste 87 på hjemmebane i turneringen, hvilket tæller 29 kampe. Ajax er det eneste hold, der siden 2013 er rejst hjem fra Allianz med et point. Det er en gruppespilsstatistik, der vil noget.
Da Tipsbladet tropper op på FC Københavns træningsanlæg tirsdag formiddag, så kan man hurtigt mærke på FCK-spillerne, at respekten er stor for Bayern München, selv om Lukas Lerager afviser, at den imponerende statistik er noget, man som spiller tænker på.
– Nej, men det er da en meget god statistik. Ej, jeg tror, at jeg hørte det, efter vi havde spillet mod dem hjemme, at de ikke havde tabt i så mange kampe. Så de er selvfølgelig rigtig stærke, og de ved, hvordan man gør det i Champions League. Men sådan nogle statistikker er også til for at blive brudt, så forhåbentlig kan vi lave noget sjovt dernede.
Det er deciderede verdensstjerner, som FC København skal lukke ned for onsdag aften. Foto: Getty Images.
Han afviser, det er en fordel for FC København, at den tyske modstander allerede er videre til knockoutfasen efter fire sejre i fire kampe.
– Ikke hvis jeg kender tyskere rigtigt, så er de meget ligeglade med sådan noget der. De kører altid på, så det tror jeg ikke, vi kan bruge til særlig meget, slår han fast.
Det sidder heller ikke i hovedet på unge Elias Jelert, at morgendagens modstander stort set aldrig taber.
– De har selvfølgelig den streak, som de ikke har lyst til at ødelægge. Jeg tror også, den er vigtig for dem. Hvis vi tager point dernede, begynder det at se godt ud. Vi er godt klar over, hvor meget det betyder, og nu har vi efterhånden spillet nogle ret vigtigt kampe, så vi ved godt, hvad det kræver.
Har det i baghovedet
Point kan FC København ellers rigtig godt bruge, for så vil man stå med rigtig gode kort frem mod den sidste gruppekamp, som er hjemme imod Galatasaray i midten af december. Her kan FCK spille sig videre til knockoutfasen.
Det kan dog blive uden Lukas Lerager, hvis han får et gult kort mod Bayern München. Det vil i så fald være advarsel nummer tre i gruppespillet, hvilket altså udløser en karantæne.
Det er også noget, som FCK-krigeren er opmærksom på, erkender han.
– Selvfølgelig har jeg det i baghovedet. Det havde jeg også på Old Trafford og på hjemmebane mod United, så det er noget, jeg tænker over. Men det skal ikke påvirke mit spil så meget, at man løber og trækker sig, slår han fast.
FC København skal krydse fingre for at råde over Lukas Lerager til det sidste opgør, for han har været blandt holdets bedste spillere i gruppespillet. Han har været involveret i tre scoringer, hvilket må siges at være mere end godkendt.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Manchester United – Nottingham Forest
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
Raser: Det er latterligt!
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER