Kæmpe dag i FCK: Skræmmende – jeg har glemt kampen

FC København spillede sig i 2010 videre i Champions League med en sejr over Panathinaikos. Klubbens tidligere spillere har fuldstændig glemt opgøret.



Vikingur Reykjavik er i gang med en historisk flot kampagne i Europa, hvor man har mulighed for at slå selveste Panathinaikos ud af Conference League.

Første opgør på Island endte med en sejr på 2-1 til hjemmeholdet, og torsdag aften skal det sidste slag stå i Grækenland.

Intet er endnu afgjort, men Vikingur Reykjavik og dennes cheftræner, den tidligere FC København-stopper Sölvi Ottesen, håber selvsagt på at krige et videre avancement i hus.

Og netop Sölvi Ottesen blev af journalister forud for opgøret forholdt sin historik med Panathinaikos, som han har slået i 2010 som FCK-spiller.

– Jeg kiggede lidt på kampen og var meget overrasket, da jeg fandt ud af, at jeg selv kom på banen i minut 77. Det skræmmer mig lidt, at jeg ikke kan huske det. Jeg har kun spillet tre Champions League-kampe, så det er lidt skræmmende, at jeg ikke kan huske den her, siger han ifølge Fótbolti.net.

FC København vandt tilmed opgøret med 3-1, hvilket ultimativt var med til at sikre dem videre avancement i Champions League for første gang i klubbens historie – i knockout-fasen røg man ud til Chelsea.

Sölvi Ottesen, 41 år, siger senere med et glimt i øjet, at forglemmelsen nok skyldes alle de hovedstødsdueller, han har været i i løbet af fodboldkarrieren.

Og netop de mange luftdueller var hvor, trænerkarrieren startede. Han fik nemlig ansvaret for dødbolde som assistenttræner for Vikingur Reykjavik og det islandske landshold.

I januar blev han så forfremmet til Vikingur Reykjaviks cheftræner, da hans forgænger Arnar Gunnlaugsson takkede ja til jobbet som landstræner for Island.

Tipsbladet har i øvrigt talt med Sölvi Ottesen om trænergerningen og hvordan, han blev fyret på direkte tv fra sit virke som dødboldstræner for Island – det er der en sjov historie bag, som kan læses nedenfor.

Læs mere: God lir – FCK-helt fyret på direkte tv

Vikingur Reykjavik skal i aften klokken 21.00 kæmpe for deres videre skæbne i Europa. Her fløjtes opgøret mod Panathinaikos i gang.







LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

FCK-boss roser varm bomber

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby henter keeper – her er planen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Får afvist bud på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lurer på varm VM-profil

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

De lurer på Kjærgaard

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub