Kæmpe dag i FCK: Skræmmende – jeg har glemt kampen

FC København spillede sig i 2010 videre i Champions League med en sejr over Panathinaikos. Klubbens tidligere spillere har fuldstændig glemt opgøret.



Vikingur Reykjavik er i gang med en historisk flot kampagne i Europa, hvor man har mulighed for at slå selveste Panathinaikos ud af Conference League.

Første opgør på Island endte med en sejr på 2-1 til hjemmeholdet, og torsdag aften skal det sidste slag stå i Grækenland.

Intet er endnu afgjort, men Vikingur Reykjavik og dennes cheftræner, den tidligere FC København-stopper Sölvi Ottesen, håber selvsagt på at krige et videre avancement i hus.

Og netop Sölvi Ottesen blev af journalister forud for opgøret forholdt sin historik med Panathinaikos, som han har slået i 2010 som FCK-spiller.

– Jeg kiggede lidt på kampen og var meget overrasket, da jeg fandt ud af, at jeg selv kom på banen i minut 77. Det skræmmer mig lidt, at jeg ikke kan huske det. Jeg har kun spillet tre Champions League-kampe, så det er lidt skræmmende, at jeg ikke kan huske den her, siger han ifølge Fótbolti.net.

FC København vandt tilmed opgøret med 3-1, hvilket ultimativt var med til at sikre dem videre avancement i Champions League for første gang i klubbens historie – i knockout-fasen røg man ud til Chelsea.

Sölvi Ottesen, 41 år, siger senere med et glimt i øjet, at forglemmelsen nok skyldes alle de hovedstødsdueller, han har været i i løbet af fodboldkarrieren.

Og netop de mange luftdueller var hvor, trænerkarrieren startede. Han fik nemlig ansvaret for dødbolde som assistenttræner for Vikingur Reykjavik og det islandske landshold.

I januar blev han så forfremmet til Vikingur Reykjaviks cheftræner, da hans forgænger Arnar Gunnlaugsson takkede ja til jobbet som landstræner for Island.

Tipsbladet har i øvrigt talt med Sölvi Ottesen om trænergerningen og hvordan, han blev fyret på direkte tv fra sit virke som dødboldstræner for Island – det er der en sjov historie bag, som kan læses nedenfor.

Læs mere: God lir – FCK-helt fyret på direkte tv

Vikingur Reykjavik skal i aften klokken 21.00 kæmpe for deres videre skæbne i Europa. Her fløjtes opgøret mod Panathinaikos i gang.





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’