Kæmpe dag i FCK: Skræmmende – jeg har glemt kampen

FC København spillede sig i 2010 videre i Champions League med en sejr over Panathinaikos. Klubbens tidligere spillere har fuldstændig glemt opgøret.



Vikingur Reykjavik er i gang med en historisk flot kampagne i Europa, hvor man har mulighed for at slå selveste Panathinaikos ud af Conference League.

Første opgør på Island endte med en sejr på 2-1 til hjemmeholdet, og torsdag aften skal det sidste slag stå i Grækenland.

Intet er endnu afgjort, men Vikingur Reykjavik og dennes cheftræner, den tidligere FC København-stopper Sölvi Ottesen, håber selvsagt på at krige et videre avancement i hus.

Og netop Sölvi Ottesen blev af journalister forud for opgøret forholdt sin historik med Panathinaikos, som han har slået i 2010 som FCK-spiller.

– Jeg kiggede lidt på kampen og var meget overrasket, da jeg fandt ud af, at jeg selv kom på banen i minut 77. Det skræmmer mig lidt, at jeg ikke kan huske det. Jeg har kun spillet tre Champions League-kampe, så det er lidt skræmmende, at jeg ikke kan huske den her, siger han ifølge Fótbolti.net.

FC København vandt tilmed opgøret med 3-1, hvilket ultimativt var med til at sikre dem videre avancement i Champions League for første gang i klubbens historie – i knockout-fasen røg man ud til Chelsea.

Sölvi Ottesen, 41 år, siger senere med et glimt i øjet, at forglemmelsen nok skyldes alle de hovedstødsdueller, han har været i i løbet af fodboldkarrieren.

Og netop de mange luftdueller var hvor, trænerkarrieren startede. Han fik nemlig ansvaret for dødbolde som assistenttræner for Vikingur Reykjavik og det islandske landshold.

I januar blev han så forfremmet til Vikingur Reykjaviks cheftræner, da hans forgænger Arnar Gunnlaugsson takkede ja til jobbet som landstræner for Island.

Tipsbladet har i øvrigt talt med Sölvi Ottesen om trænergerningen og hvordan, han blev fyret på direkte tv fra sit virke som dødboldstræner for Island – det er der en sjov historie bag, som kan læses nedenfor.

Læs mere: God lir – FCK-helt fyret på direkte tv

Vikingur Reykjavik skal i aften klokken 21.00 kæmpe for deres videre skæbne i Europa. Her fløjtes opgøret mod Panathinaikos i gang.



Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Italienske medier hylder ham

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Fælder hård Schmeichel-dom

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Fælder dom over Norwich-danskere

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Rangerer Eriksen over superstjerner

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

FC København misser denne midtbane-stjerne

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Salah blev helten for Egypten

Nartey blæser alt modstand til vægs

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Hold da op – den er helt gal

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale