LONDON (Tipsbladet): Tirsdag aften er der kæmpebrag i Nordlondon.
Tottenham og FC København brager sammen i Champions League. To danske trænere, to mandskaber i en formsvag periode og på jagt efter et positivt resultatet.
Thomas Franks Tottenham er på forhånd kæmpefavoritter, men det er også et mandskab, hvor tingene ikke spiller optimalt.
Det fik hele verden at se, da Micky van der Ven og Djed Spence ignorerede deres danske træner og gik lige forbi ham, da Tottenham lørdag tabte til Chelsea.
LÆS MERE: Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
Ifølge Jay Harris, Tottenham-korrespondent hos The Athletic, er historien ikke uden betydning.
– Det var en kæmpe historie, og rigtig mange var bekymrede over deres reaktion. Det kunne tydes i retning af, at der bliver udvist manglende respekt overfor Thomas Frank. Vi er stadig tidligt på sæsonen, men det var stadig bekymrende at se to spillere på den måde.
– Thomas Frank afslørede på pressemødet mandag, at Micky van der Ven og Djed Spence undskyldte hver især. De var gået op på hans kontor søndag og undskyldte for situationen. Lige nu ser det ud til, at der er blevet lagt låg på, og det er blevet behandlet, siger han i et interview med Tipsbladet.
Meget af mandagens Tottenham-pressemøde omhandlede netop situationen med Micky van der Ven og Djed Spence.

Angrebsproblemer i Tottenham
Til trods for de svingende præstationer på det seneste ser Jay Harris dog perspektiver i Thomas Frank som træner for Tottenham.
– Han har gjort det udemærket indtil nu. Fansene kunne godt lide at se, at han fik styr på defensiven i de første kampe. Da Tottenham spillede uafgjort mod PSG og vandt over Manchester City, følte mange fans sig komfortable, men de ønskede også at se mere udbytte fra angriberne.
– Det har vist sig, at Tottenham ikke er gode til at skabe chancer via åbent spil, og de er afhængige af dødbolde. Det gør fansene frustrerede, og nogle fans – hvilket efter min mening ikke er fair – har allerede besluttet, at Thomas Frank ikke får Tottenham til at spille underholdende fodbold.
Med i ligningen om angrebsproblemerne skal det nævnes, at Dejan Kulusevski, James Maddison og Dominic Solanke sidder ude med skader.
– Jeg føler, at problemerne med at skabe chancer og det faktum, at Tottenham kun har vundet en gang på hjemmebane, har gjort, at der mangler den der samhørighed mellem Frank og fansene. Der mangler den der storsejr eller et magisk øjeblik, som forener alle, siger Jay Harris.
Lykkes Frank i Tottenham?
0 Votes
Skal tilliden blive ved med at være der til danskeren, kommer det til at kræve sejre – og sådan en skal man ifølge Jay Harris have tirsdag aften mod FC København.
– Der er pres på Tottenham i forhold til en sejr, da de – med al respekt – har bedre spillere og flere ressourcer. Men de har ikke nogen god historik på hjemmebane, så det er vigtigt ikke bare at vinde, men at vinde komfortabelt med en masse energi og intensitet.
Opgøret mellem Tottenham og FC København fløjtes i gang klokken 21.00 – hjemmeholdet har fem point efter tre runder, mens FC København er noteret for et enkelt.
Tipsbladet er til stede for at dække kampen – vi uddeler karakterer og laver reaktioner efter slutfløjt.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften