Karim Benzema sender Real Madrid videre – Inter er færdige i CL

Alle fire hold kunne gå videre, da gruppe B med Inter, Gladbach, Real Madrid og Shakhtar skulle afgøres.



Den spanske storklub Real Madrid afværgede onsdag aften en potentiel skuffelse, da holdet i den tætte gruppe B sikrede sig avancement til forårets knockoutkampe i Champions League.

Det skete med en 2-0-sejr på hjemmebane over Borussia Mönchengladbach.

Samtidig spillede Inter og Shakhtar uafgjort, og det betyder i sidste ende, at det er Gladbach, der følger med Real til ottendedelsfinalerne. Shakhtar bliver treer og ryger i Europa League, mens Inter er helt ude på sidstepladsen.

Alle fire hold i gruppen havde mulighed for at gå videre før sidste spillerunde.

Real Madrid, der har vundet fire af de seneste syv udgaver af Champions League, kom godt fra start i onsdagens skæbnekamp.

Efter knap ti minutter steg Karim Benzema til vejrs i Gladbach-feltet og headede hjemmeholdet på sejrskurs. Efter godt en halv times spil var den franske angriber igen på spil, da han gjorde det til 2-0.

Real Madrid var uden blandt andre skadede Eden Hazard i startopstillingen.

I stedet var de unge brasilianere Rodrygo og Vinicius Júnior valgt som de to kanter ved siden af Benzema. Men som så mange gange før var det altså rutinerede Benzema, der blev kampafgørende for hovedstadsklubben.

Hans to mål i første halvleg viste sig at være nok, da der ikke blev scoret mere efter pausen. Dermed går Real videre som etter i gruppen, mens Gladbach – trods nederlaget – går videre som toer.

Gruppens andet opgør mellem Shakhtar og Inter endte 0-0.

Dermed ender Inter som den store taber af gruppens sidste spillerunde, da italienerne end ikke avancerede til Europa Leagues knockoutkampe.

Den danske landsholdsprofil Christian Eriksen blev skiftet ind for Inter cirka fem minutter før tid. Trods det sene indhop var Eriksen faktisk tæt på at bidrage til en altafgørende scoring kort før tid.

Danskeren sendte et perfekt hjørnespark ind i Shakhtar-feltet, og her headede Alexis Sanchez mod mål. Hovedstødet så ud til at være på vej ind i kassen, inden det blev blokeret af Inters egen Romelu Lukaku.

Inter pressede på i de døende sekunder, men bolden ville ikke ind, og dermed var den italienske skuffelse en realitet.

/ritzau/






Revser danske stjerner: Ubegribeligt!




LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Uventet skifte?

Vildt transferrygte skydes ned

Der er al mulig grund til bekymring

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Medie: FC København jagter Michael Parker

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner