Den spanske storklub Real Madrid afværgede onsdag aften en potentiel skuffelse, da holdet i den tætte gruppe B sikrede sig avancement til forårets knockoutkampe i Champions League.
Det skete med en 2-0-sejr på hjemmebane over Borussia Mönchengladbach.
Samtidig spillede Inter og Shakhtar uafgjort, og det betyder i sidste ende, at det er Gladbach, der følger med Real til ottendedelsfinalerne. Shakhtar bliver treer og ryger i Europa League, mens Inter er helt ude på sidstepladsen.
Alle fire hold i gruppen havde mulighed for at gå videre før sidste spillerunde.
Real Madrid, der har vundet fire af de seneste syv udgaver af Champions League, kom godt fra start i onsdagens skæbnekamp.
Efter knap ti minutter steg Karim Benzema til vejrs i Gladbach-feltet og headede hjemmeholdet på sejrskurs. Efter godt en halv times spil var den franske angriber igen på spil, da han gjorde det til 2-0.
Real Madrid var uden blandt andre skadede Eden Hazard i startopstillingen.
I stedet var de unge brasilianere Rodrygo og Vinicius Júnior valgt som de to kanter ved siden af Benzema. Men som så mange gange før var det altså rutinerede Benzema, der blev kampafgørende for hovedstadsklubben.
Hans to mål i første halvleg viste sig at være nok, da der ikke blev scoret mere efter pausen. Dermed går Real videre som etter i gruppen, mens Gladbach – trods nederlaget – går videre som toer.
Gruppens andet opgør mellem Shakhtar og Inter endte 0-0.
Dermed ender Inter som den store taber af gruppens sidste spillerunde, da italienerne end ikke avancerede til Europa Leagues knockoutkampe.
Den danske landsholdsprofil Christian Eriksen blev skiftet ind for Inter cirka fem minutter før tid. Trods det sene indhop var Eriksen faktisk tæt på at bidrage til en altafgørende scoring kort før tid.
Danskeren sendte et perfekt hjørnespark ind i Shakhtar-feltet, og her headede Alexis Sanchez mod mål. Hovedstødet så ud til at være på vej ind i kassen, inden det blev blokeret af Inters egen Romelu Lukaku.
Inter pressede på i de døende sekunder, men bolden ville ikke ind, og dermed var den italienske skuffelse en realitet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
OPTAKT
Panama – England
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
MEDIE
