Den spanske storklub Real Madrid afværgede onsdag aften en potentiel skuffelse, da holdet i den tætte gruppe B sikrede sig avancement til forårets knockoutkampe i Champions League.
Det skete med en 2-0-sejr på hjemmebane over Borussia Mönchengladbach.
Samtidig spillede Inter og Shakhtar uafgjort, og det betyder i sidste ende, at det er Gladbach, der følger med Real til ottendedelsfinalerne. Shakhtar bliver treer og ryger i Europa League, mens Inter er helt ude på sidstepladsen.
Alle fire hold i gruppen havde mulighed for at gå videre før sidste spillerunde.
Real Madrid, der har vundet fire af de seneste syv udgaver af Champions League, kom godt fra start i onsdagens skæbnekamp.
Efter knap ti minutter steg Karim Benzema til vejrs i Gladbach-feltet og headede hjemmeholdet på sejrskurs. Efter godt en halv times spil var den franske angriber igen på spil, da han gjorde det til 2-0.
Real Madrid var uden blandt andre skadede Eden Hazard i startopstillingen.
I stedet var de unge brasilianere Rodrygo og Vinicius Júnior valgt som de to kanter ved siden af Benzema. Men som så mange gange før var det altså rutinerede Benzema, der blev kampafgørende for hovedstadsklubben.
Hans to mål i første halvleg viste sig at være nok, da der ikke blev scoret mere efter pausen. Dermed går Real videre som etter i gruppen, mens Gladbach – trods nederlaget – går videre som toer.
Gruppens andet opgør mellem Shakhtar og Inter endte 0-0.
Dermed ender Inter som den store taber af gruppens sidste spillerunde, da italienerne end ikke avancerede til Europa Leagues knockoutkampe.
Den danske landsholdsprofil Christian Eriksen blev skiftet ind for Inter cirka fem minutter før tid. Trods det sene indhop var Eriksen faktisk tæt på at bidrage til en altafgørende scoring kort før tid.
Danskeren sendte et perfekt hjørnespark ind i Shakhtar-feltet, og her headede Alexis Sanchez mod mål. Hovedstødet så ud til at være på vej ind i kassen, inden det blev blokeret af Inters egen Romelu Lukaku.
Inter pressede på i de døende sekunder, men bolden ville ikke ind, og dermed var den italienske skuffelse en realitet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
NYHEDER
