Man siger, at træerne ikke vokser ind i himlen. Det virker ikke desto mindre til at være tilfældet i Klaksvik.
Først slog man de ungarske mestre fra Ferencvaros ud af Champions League kvalifikationen ved at vinde 3-0 på udebane. Så slog man de svenske mestre fra BK Häcken ud i straffesparkskonkurrence. Og i går var det de norske mestre fra Molde FK, der stod for skud.
Det færøske sensationshold var bagud 0-1, men leverede et flot comeback, og vandt dermed det første opgør mod nordmændende med 2-1.
Begge mål blev sat ind af Árni Frederiksberg, som også scorede to gange mod både Ferencvaros og Häcken. Tipsbladet har talt med den 31-årige kantspiller, som til daglig er adminstrerende direktør for virksomheden Kjølbro Heilsøla, der blandt andet sælger frysepizzaer.
– Det kan godt være svært, at kombinere arbejdet med fodboldkarrieren, men man prøver, så godt man kan. Arbejdet er fra kl 8-16 og træningen er typisk fra kl 17-20. Når træningen er færdig, må man svare på de mails, man ikke nåede på arbejdet.
Hovedpersonen selv har da også måtte knibe sig selv i armen på det seneste. Målene, han har scoret mod Ferencvaros, Häcken og Molde, havde han aldrig turde drømme om.
– Det har været en surrealistisk oplevelse. Det er faktisk svært at sætte ord på. Man tænker bare, "hvordan er det muligt"
Árni Frederiksberg står trods sin imponerende målform kun noteret for elleve landskampe, hvoraf kun to af dem har været som starter. Og det kan han takke Lars Olsen for, der var færøsk landstræner fra 2011 til 2019. Men selvom den danske cheftræner ikke brugte Frederiksberg, så bærer den frysepizzasælgende målsluger ikke nag.
– Jeg havde et godt forhold til Lars Olsen. Der var bare bedre spillere på Færøerne på min position i den tid. Der var en spiller, der hed Sølvi Vatnhamar, der spillede min plads, og han blev ved med at gøre det godt.
Spillere kan se frem til "gulerod"
Klaksviks imponerende præstationer i Europa har da også kastet nogle mønter af sig. Men de skal ikke bruges på at hente nye dyre forstærkninger. I stedet skal de investeres i klubbens egne spillere, hvis man spørger formand i klubben, Tummas Lervig.
– Vi vil investere pengene i klubben og på vores egne spillere. Vi er ikke en klub, der køber dyre spillere ind. Vores spillere har alle jobs ved siden af fodboldkarrieren, men der kommer nogle bonusser til dem, nu hvor vi er kommet så langt i turneringen. Det er deres gulerod.
Og selvom Klaksvik har taget fodboldeuropa med storm, så har man ikke modtaget henvendelser på nogen af sine spillere.
– Vi har ikke modtaget henvendelser endnu, og vi forventer, at vores spillere bliver i klubben efter transfervinduet, fortæller Tummas Lervig til Tipsbladet.
KI Klaksvik spiller returopgør mod Molde på tirsdag i næste uge. Går de videre mod Molde, venter vinderen af Galatasaray og Ljubljana. De tyrkiske mestre vandt det første opgør med 3-0.
LIVE
LIVE: SL-klub får medhold: Gult kort annulleret
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Jubler over ny Brøndby-chef
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Benhård Brian Riemer-melding
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
MEDIE
Nu dukker første historie op
CUSTOM
Brighton – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Liverpool vender dobbeltopgøret