Liverpools manager, Jürgen Klopp, er lykkelig og lettet over at være sluppet med skrækken mod Villarreal i Champions League-semifinalen tirsdag aften.
Ifølge Uefa.com siger tyskeren efter sejren på 3-2, at Liverpools trænerstab i pausen var rådvilde omkring, hvad de skulle gøre for at vende Villarreals føring på 2-0.
– Jeg sagde til mine assistenter, at de skulle finde et eksempel på noget, vi gjorde rigtigt i første halvleg, som vi så kunne vise til spillerne. Men de sagde bare “beklager, der er ikke noget”.
– Så jeg sagde til spillerne, at de var nødt til at finde mere plads, at vi havde brug for at være mere fleksible, og at de skulle stoppe med at gøre det nemt for dem (Villarreal, red.) at mandsopdække os, siger tyskeren.
Klopp har desuden ikke andet end rosende ord til overs for Villarreal og holdets spanske træner, Unai Emery.
– Sikke et utroligt stadion. Sikke et utroligt stykke arbejde, Unai har lavet her. De spillede utrolig godt, men vi fortjente det her.
– I pausen troede hele verden, at resultatet var mere på vej mod 3-0 end 2-1, men vi er her stadig. Da jeg så, hvordan vi bevægede os i anden halvleg, vidste jeg, at vi kunne vende det, siger han.
Hos Villarreal er cheftræner Unai Emery stolt af sine spilleres indsats mod Liverpool.
Men han er samtidig skuffet over, at det spanske mandskab ikke fik mere med fra kampen. Særligt fordi holdet var forberedt på et muligt Liverpool-comeback.
– Den første del af kampen forløb, præcis som vi havde planlagt og talt om i vores mest optimistiske scenarier. Men i sidste ende havde vi brug for lidt mere.
– I pausen talte vi endda om, hvordan vi skulle håndtere det, hvis Liverpool på en eller anden måde kom tilbage på 2-2, siger spanieren ifølge Uefa.com.
Emery mener, at fraværet af Villarreals hollandske stjerne Arnaut Danjuma og udskiftningen af den småskadede Gerard Moreno i anden halvleg blev afgørende for resultatet.
– Med Danjuma utilgængelig og så også uden Gerard mistede vi en masse. Vi havde ikke den nødvendige kapacitet til at komme tilbage.
– Men selv om vi ikke helt var i stand til at tage det sidste skridt til finalen, skal vi fortsætte ned ad den vej, vi er på, siger han.
Liverpool skal i Champions League-finalen op imod enten Real Madrid eller Manchester City.
Det er tredje gang på fem år, at Liverpool og Jürgen Klopp er i finalen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
INTERVIEW
