Klopp raser om udskældt profil: Forbandet vrøvl

Kritikken af Liverpools nye midtbaneprofil Thiago er uberettiget, mener Jürgen Klopp, der tager sin sommersigning i forsvar.



Liverpool har haft en svær sæson, og særligt de seneste måneder har de engelske mestre haft problemer med at skabe resultater. 

Kritikken har i visse perioder særligt været rettet mod Thiago, der kom til fra Bayern München i sommer, og som har haft svært ved at sætte det aftryk, som man havde forventet.

Thiago kritiseres særligt for, at han for ofte trækker tempoet ud af Liverpools spil med bolden, der før hans ankomst var kendetegnet ved et højt tempo med mange direkte afleveringer frem i banen.

Men den kritik giver manager Jürgen Klopp ikke meget for, og tyskeren tager derfor også sin midtbanespiller i forsvar inden lørdagens lokalopgør mod Everton.

– Han kom til klubben sent i transfervinduet, så fik han corona, blev skadet og samtidig har han skulle vænne sig til et nyt hold – og et hold, der ikke ligefrem har været skånet for problemer, siger Klopp til Sky Sports og fortsætter:

– Vi har været nødt til at genopbygge holdet stort set hver tredje dag på grund af de mange skader, og det har været uheldigt for Thiago. Han har spillet nogle exceptionelle kampe og leveret nogle exceptionelle øjeblikke på banen. Det er bare blevet en offentlig opfattelse, at fordi Thiago spiller, så spiller vi ikke godt mere. 

– Det er simpelthen noget forbandet vrøvl, lad mig sige det på den måde! Det er helt forkert, lyder det fra Klopp.

Liverpool møder Everton klokken 18.30 lørdag på Anfield.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Sådan kommer Danmark til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden