Kun FC København har stoppet ham

FC København er den eneste klub, der har holdt Harry Kane fra at score eller assistere i Champions League, mens han har været i Bayern München.



Harry Kane var ustoppelig for Bayern München i Champions League tirsdag aften, og superstjernen sendte bolden i kassen hele fire gange i tyskernes 9-2-nedsabling af Dinamo Zagreb.

Dermed har han nu scoret 12 mål og leveret fire assister i 13 kampe i Champions League for tyskerne.

Samtidig er der kun ét af de syv hold, han har mødte med Bayern München i Champions League, som han hverken har scoret eller assisteret mod: FC København.

I sidste års Champions League mødtes “løverne” og Bayern München i gruppespillet, og her holdt Jacob Neestrups mandskab altså Harry Kane fra fadet. I opgøret i København vandt tyskerne 2-1 på mål af Jamal Musial og Mathys Tel, mens det omvendte opgør endte uden mål.

Og Harry Kanes manglende målinvolveringer mod FC København skyldes ikke mangel på spilletid.  I begge kampe fik han nemlig fuld tid.

Det er desuden ikke nemt at stoppe den engelske målmaskine, når han optræder i en Bayern München-uniform. Det har tyske hold også måttet sande det seneste år. Siden hans skifte til Bayern München sidste sommer, har Harry Kane scoret eller assisteret mod samtlige tyske hold, han har stået over for. 

Det er også blevet til vanvittige 40 mål og 11 assister i 35 Bundesliga-kampe for kæmpeklubben. 

FC København er dermed det eneste hold, som har formået at holde Harry Kane fra fadet, når han optræder i en Bayern München-trøje.

I denne sæson bliver der ikke mulighed for revanche. Mens Bayern München optræder i Champions League, er FC København som bekendt i Conference League. 





Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Eriksen spottet – nu er der nyt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

Ordet “bestikkelse” blev brugt