Kun FC København har stoppet ham

FC København er den eneste klub, der har holdt Harry Kane fra at score eller assistere i Champions League, mens han har været i Bayern München.



Harry Kane var ustoppelig for Bayern München i Champions League tirsdag aften, og superstjernen sendte bolden i kassen hele fire gange i tyskernes 9-2-nedsabling af Dinamo Zagreb.

Dermed har han nu scoret 12 mål og leveret fire assister i 13 kampe i Champions League for tyskerne.

Samtidig er der kun ét af de syv hold, han har mødte med Bayern München i Champions League, som han hverken har scoret eller assisteret mod: FC København.

I sidste års Champions League mødtes “løverne” og Bayern München i gruppespillet, og her holdt Jacob Neestrups mandskab altså Harry Kane fra fadet. I opgøret i København vandt tyskerne 2-1 på mål af Jamal Musial og Mathys Tel, mens det omvendte opgør endte uden mål.

Og Harry Kanes manglende målinvolveringer mod FC København skyldes ikke mangel på spilletid.  I begge kampe fik han nemlig fuld tid.

Det er desuden ikke nemt at stoppe den engelske målmaskine, når han optræder i en Bayern München-uniform. Det har tyske hold også måttet sande det seneste år. Siden hans skifte til Bayern München sidste sommer, har Harry Kane scoret eller assisteret mod samtlige tyske hold, han har stået over for. 

Det er også blevet til vanvittige 40 mål og 11 assister i 35 Bundesliga-kampe for kæmpeklubben. 

FC København er dermed det eneste hold, som har formået at holde Harry Kane fra fadet, når han optræder i en Bayern München-trøje.

I denne sæson bliver der ikke mulighed for revanche. Mens Bayern München optræder i Champions League, er FC København som bekendt i Conference League. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

FCK-profil med hattrick i målfest

Her er Brasiliens vej til VM-finalen