Kun FC København har stoppet ham

FC København er den eneste klub, der har holdt Harry Kane fra at score eller assistere i Champions League, mens han har været i Bayern München.



Harry Kane var ustoppelig for Bayern München i Champions League tirsdag aften, og superstjernen sendte bolden i kassen hele fire gange i tyskernes 9-2-nedsabling af Dinamo Zagreb.

Dermed har han nu scoret 12 mål og leveret fire assister i 13 kampe i Champions League for tyskerne.

Samtidig er der kun ét af de syv hold, han har mødte med Bayern München i Champions League, som han hverken har scoret eller assisteret mod: FC København.

I sidste års Champions League mødtes “løverne” og Bayern München i gruppespillet, og her holdt Jacob Neestrups mandskab altså Harry Kane fra fadet. I opgøret i København vandt tyskerne 2-1 på mål af Jamal Musial og Mathys Tel, mens det omvendte opgør endte uden mål.

Og Harry Kanes manglende målinvolveringer mod FC København skyldes ikke mangel på spilletid.  I begge kampe fik han nemlig fuld tid.

Det er desuden ikke nemt at stoppe den engelske målmaskine, når han optræder i en Bayern München-uniform. Det har tyske hold også måttet sande det seneste år. Siden hans skifte til Bayern München sidste sommer, har Harry Kane scoret eller assisteret mod samtlige tyske hold, han har stået over for. 

Det er også blevet til vanvittige 40 mål og 11 assister i 35 Bundesliga-kampe for kæmpeklubben. 

FC København er dermed det eneste hold, som har formået at holde Harry Kane fra fadet, når han optræder i en Bayern München-trøje.

I denne sæson bliver der ikke mulighed for revanche. Mens Bayern München optræder i Champions League, er FC København som bekendt i Conference League. 





Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen




Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kræver flere hold i Superligaen

FC Midtjylland – Viborg FF

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

10. gang i træk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Bo Svensson med hård kritik

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’