Tipsbladet i Helsingør
Jesper Lindstrøm kan se frem til en masse store fodboldeventyr den kommende tid i Napoli, og et af disse bliver at spille Champions League.
Her er Napoli kommet i gruppe med Real Madrid, Union Berlin og SC Braga, men det var faktisk tæt på, at klubben trak FC København. Det var også det, som Jesper Lindstrøm sad og håbede på, da han så lodtrækningen med sine holdkammerater i Napoli.
Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse på Hotel Marienlyst.
– Selvfølgelig gjorde jeg det! Det kunne altid være fedt at spille i Danmark! Udbryder Lindstrøm, da han bliver spurgt, om han håbede på en retur til Danmark.
– Det kunne være lidt sjovt at komme tilbage til Danmark og spille mod FCK. Det var 50-50, om det blev Braga eller FCK. Vi trænede sent, så vi sad og så lodtrækningen med holdet, så det var ærgerligt, det ikke blev FCK.
Her havde han fundet en skandinavisk klynge bestående af den tidligere FC Midtjylland-svensker Jens Cajuste samt norske Leo Østigård, som også håbede på en udekamp i København.
Dermed bliver det ikke en retur til Danmark for at møde FC København, som Jesper Lindstrøm har gjort mange gange før i sin karriere. Til gengæld lyder en udekamp Real Madrid heller ikke som det værste i verden.
Sindssygt glad for at hjælpe Brøndby
Jesper Lindstrøm har meget at smile af i øjeblikket. Hans drømmeskifte til Napoli faldt på plads, selv om det ikke var uden problemer. Læs mere om det her. Og så er han i disse dage med det danske landshold.
Men er der noget, som også hjælper på Jesper Lindstrøms humør, så er det, at hans hjerteklub Brøndby igen har tjent mange millioner på ham. Brøndby havde nemlig en videresalgsklausul med aftalen, fra dengang man solgte ham til Eintracht Frankfurt, så der susede millioner afsted til Vestegnen som følge af det enorme skifte til Napoli, som ifølge Tipsbladets oplysninger kan løbe helt op i 252 millioner kroner.
Lindstrøms ansigt lyser yderligere op, da Brøndby bliver nævnt.
– Det er fedt. Jeg vil gerne være en af de spillere, der hjælper klubben på vej med økonomiske midler. Ja, jeg blev solgt – det gav nogle penge. Vandt Europa League – det gav nogle penge. Nu er jeg blevet solgt igen, og det har også givet nogle penge. Så jeg er selvfølgelig sindssygt glad for at kunne hjælpe til.
– Jeg var også forbi i går og sige hej og give dem alle et kram og blive lykønsket. Det er altid fedt at kunne hjæle Brøndby, for det er mit andet hjem. Det er der, jeg er kommet, og mine forældre stadig kommer. Så jeg er sindssygt glad, jubler Jesper Lindstrøm.
Mon ikke også det er gengældt i Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
City med vildt rekordbud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
FANKLUBBEN