Tipsbladet i Helsingør
Jesper Lindstrøm kan se frem til en masse store fodboldeventyr den kommende tid i Napoli, og et af disse bliver at spille Champions League.
Her er Napoli kommet i gruppe med Real Madrid, Union Berlin og SC Braga, men det var faktisk tæt på, at klubben trak FC København. Det var også det, som Jesper Lindstrøm sad og håbede på, da han så lodtrækningen med sine holdkammerater i Napoli.
Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse på Hotel Marienlyst.
– Selvfølgelig gjorde jeg det! Det kunne altid være fedt at spille i Danmark! Udbryder Lindstrøm, da han bliver spurgt, om han håbede på en retur til Danmark.
– Det kunne være lidt sjovt at komme tilbage til Danmark og spille mod FCK. Det var 50-50, om det blev Braga eller FCK. Vi trænede sent, så vi sad og så lodtrækningen med holdet, så det var ærgerligt, det ikke blev FCK.
Her havde han fundet en skandinavisk klynge bestående af den tidligere FC Midtjylland-svensker Jens Cajuste samt norske Leo Østigård, som også håbede på en udekamp i København.
Dermed bliver det ikke en retur til Danmark for at møde FC København, som Jesper Lindstrøm har gjort mange gange før i sin karriere. Til gengæld lyder en udekamp Real Madrid heller ikke som det værste i verden.
Sindssygt glad for at hjælpe Brøndby
Jesper Lindstrøm har meget at smile af i øjeblikket. Hans drømmeskifte til Napoli faldt på plads, selv om det ikke var uden problemer. Læs mere om det her. Og så er han i disse dage med det danske landshold.
Men er der noget, som også hjælper på Jesper Lindstrøms humør, så er det, at hans hjerteklub Brøndby igen har tjent mange millioner på ham. Brøndby havde nemlig en videresalgsklausul med aftalen, fra dengang man solgte ham til Eintracht Frankfurt, så der susede millioner afsted til Vestegnen som følge af det enorme skifte til Napoli, som ifølge Tipsbladets oplysninger kan løbe helt op i 252 millioner kroner.
Lindstrøms ansigt lyser yderligere op, da Brøndby bliver nævnt.
– Det er fedt. Jeg vil gerne være en af de spillere, der hjælper klubben på vej med økonomiske midler. Ja, jeg blev solgt – det gav nogle penge. Vandt Europa League – det gav nogle penge. Nu er jeg blevet solgt igen, og det har også givet nogle penge. Så jeg er selvfølgelig sindssygt glad for at kunne hjælpe til.
– Jeg var også forbi i går og sige hej og give dem alle et kram og blive lykønsket. Det er altid fedt at kunne hjæle Brøndby, for det er mit andet hjem. Det er der, jeg er kommet, og mine forældre stadig kommer. Så jeg er sindssygt glad, jubler Jesper Lindstrøm.
Mon ikke også det er gengældt i Brøndby.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Dårligste statistik i Tottenhams historie
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB