Kunne trække FCK: Selvfølgelig håbede jeg!

Jesper Lindstrøm håbede, at FC København og Napoli kom i samme Champions League-pulje, men det skete som bekendt ikke.



Tipsbladet i Helsingør

Jesper Lindstrøm kan se frem til en masse store fodboldeventyr den kommende tid i Napoli, og et af disse bliver at spille Champions League. 

Her er Napoli kommet i gruppe med Real Madrid, Union Berlin og SC Braga, men det var faktisk tæt på, at klubben trak FC København. Det var også det, som Jesper Lindstrøm sad og håbede på, da han så lodtrækningen med sine holdkammerater i Napoli. 

Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse på Hotel Marienlyst. 

– Selvfølgelig gjorde jeg det! Det kunne altid være fedt at spille i Danmark! Udbryder Lindstrøm, da han bliver spurgt, om han håbede på en retur til Danmark.

– Det kunne være lidt sjovt at komme tilbage til Danmark og spille mod FCK. Det var 50-50, om det blev Braga eller FCK. Vi trænede sent, så vi sad og så lodtrækningen med holdet, så det var ærgerligt, det ikke blev FCK.

Her havde han fundet en skandinavisk klynge bestående af den tidligere FC Midtjylland-svensker Jens Cajuste samt norske Leo Østigård, som også håbede på en udekamp i København. 

Dermed bliver det ikke en retur til Danmark for at møde FC København, som Jesper Lindstrøm har gjort mange gange før i sin karriere. Til gengæld lyder en udekamp Real Madrid heller ikke som det værste i verden. 

Sindssygt glad for at hjælpe Brøndby
Jesper Lindstrøm har meget at smile af i øjeblikket. Hans drømmeskifte til Napoli faldt på plads, selv om det ikke var uden problemer. Læs mere om det her. Og så er han i disse dage med det danske landshold. 

Men er der noget, som også hjælper på Jesper Lindstrøms humør, så er det, at hans hjerteklub Brøndby igen har tjent mange millioner på ham. Brøndby havde nemlig en videresalgsklausul med aftalen, fra dengang man solgte ham til Eintracht Frankfurt, så der susede millioner afsted til Vestegnen som følge af det enorme skifte til Napoli, som ifølge Tipsbladets oplysninger kan løbe helt op i 252 millioner kroner.

Lindstrøms ansigt lyser yderligere op, da Brøndby bliver nævnt.

– Det er fedt. Jeg vil gerne være en af de spillere, der hjælper klubben på vej med økonomiske midler. Ja, jeg blev solgt – det gav nogle penge. Vandt Europa League – det gav nogle penge. Nu er jeg blevet solgt igen, og det har også givet nogle penge. Så jeg er selvfølgelig sindssygt glad for at kunne hjælpe til.

– Jeg var også forbi i går og sige hej og give dem alle et kram og blive lykønsket. Det er altid fedt at kunne hjæle Brøndby, for det er mit andet hjem. Det er der, jeg er kommet, og mine forældre stadig kommer. Så jeg er sindssygt glad, jubler Jesper Lindstrøm.

Mon ikke også det er gengældt i Brøndby.





AGF tager pis på FC Midtjylland




LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Brian Riemer giver klar besked

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

23 røde kort i vanvidskamp

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

I svime: Som en ny spiller

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

– Han har måske været lagt lidt på is

Rasmus Højlund i massiv modvind

Froholdt på tavlen i storkamp



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vil have ham væk fra FC København

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Alpha retter hård kritik

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

I chok: Har aldrig set lignende

Narteys krav til ny kontrakt

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF