Tipsbladet i Helsingør
Jesper Lindstrøm kan se frem til en masse store fodboldeventyr den kommende tid i Napoli, og et af disse bliver at spille Champions League.
Her er Napoli kommet i gruppe med Real Madrid, Union Berlin og SC Braga, men det var faktisk tæt på, at klubben trak FC København. Det var også det, som Jesper Lindstrøm sad og håbede på, da han så lodtrækningen med sine holdkammerater i Napoli.
Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse på Hotel Marienlyst.
– Selvfølgelig gjorde jeg det! Det kunne altid være fedt at spille i Danmark! Udbryder Lindstrøm, da han bliver spurgt, om han håbede på en retur til Danmark.
– Det kunne være lidt sjovt at komme tilbage til Danmark og spille mod FCK. Det var 50-50, om det blev Braga eller FCK. Vi trænede sent, så vi sad og så lodtrækningen med holdet, så det var ærgerligt, det ikke blev FCK.
Her havde han fundet en skandinavisk klynge bestående af den tidligere FC Midtjylland-svensker Jens Cajuste samt norske Leo Østigård, som også håbede på en udekamp i København.
Dermed bliver det ikke en retur til Danmark for at møde FC København, som Jesper Lindstrøm har gjort mange gange før i sin karriere. Til gengæld lyder en udekamp Real Madrid heller ikke som det værste i verden.
Sindssygt glad for at hjælpe Brøndby
Jesper Lindstrøm har meget at smile af i øjeblikket. Hans drømmeskifte til Napoli faldt på plads, selv om det ikke var uden problemer. Læs mere om det her. Og så er han i disse dage med det danske landshold.
Men er der noget, som også hjælper på Jesper Lindstrøms humør, så er det, at hans hjerteklub Brøndby igen har tjent mange millioner på ham. Brøndby havde nemlig en videresalgsklausul med aftalen, fra dengang man solgte ham til Eintracht Frankfurt, så der susede millioner afsted til Vestegnen som følge af det enorme skifte til Napoli, som ifølge Tipsbladets oplysninger kan løbe helt op i 252 millioner kroner.
Lindstrøms ansigt lyser yderligere op, da Brøndby bliver nævnt.
– Det er fedt. Jeg vil gerne være en af de spillere, der hjælper klubben på vej med økonomiske midler. Ja, jeg blev solgt – det gav nogle penge. Vandt Europa League – det gav nogle penge. Nu er jeg blevet solgt igen, og det har også givet nogle penge. Så jeg er selvfølgelig sindssygt glad for at kunne hjælpe til.
– Jeg var også forbi i går og sige hej og give dem alle et kram og blive lykønsket. Det er altid fedt at kunne hjæle Brøndby, for det er mit andet hjem. Det er der, jeg er kommet, og mine forældre stadig kommer. Så jeg er sindssygt glad, jubler Jesper Lindstrøm.
Mon ikke også det er gengældt i Brøndby.
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
I svime over Oscar Schwartau
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra