Tipsbladet i Helsingør
Jesper Lindstrøm kan se frem til en masse store fodboldeventyr den kommende tid i Napoli, og et af disse bliver at spille Champions League.
Her er Napoli kommet i gruppe med Real Madrid, Union Berlin og SC Braga, men det var faktisk tæt på, at klubben trak FC København. Det var også det, som Jesper Lindstrøm sad og håbede på, da han så lodtrækningen med sine holdkammerater i Napoli.
Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse på Hotel Marienlyst.
– Selvfølgelig gjorde jeg det! Det kunne altid være fedt at spille i Danmark! Udbryder Lindstrøm, da han bliver spurgt, om han håbede på en retur til Danmark.
– Det kunne være lidt sjovt at komme tilbage til Danmark og spille mod FCK. Det var 50-50, om det blev Braga eller FCK. Vi trænede sent, så vi sad og så lodtrækningen med holdet, så det var ærgerligt, det ikke blev FCK.
Her havde han fundet en skandinavisk klynge bestående af den tidligere FC Midtjylland-svensker Jens Cajuste samt norske Leo Østigård, som også håbede på en udekamp i København.
Dermed bliver det ikke en retur til Danmark for at møde FC København, som Jesper Lindstrøm har gjort mange gange før i sin karriere. Til gengæld lyder en udekamp Real Madrid heller ikke som det værste i verden.
Sindssygt glad for at hjælpe Brøndby
Jesper Lindstrøm har meget at smile af i øjeblikket. Hans drømmeskifte til Napoli faldt på plads, selv om det ikke var uden problemer. Læs mere om det her. Og så er han i disse dage med det danske landshold.
Men er der noget, som også hjælper på Jesper Lindstrøms humør, så er det, at hans hjerteklub Brøndby igen har tjent mange millioner på ham. Brøndby havde nemlig en videresalgsklausul med aftalen, fra dengang man solgte ham til Eintracht Frankfurt, så der susede millioner afsted til Vestegnen som følge af det enorme skifte til Napoli, som ifølge Tipsbladets oplysninger kan løbe helt op i 252 millioner kroner.
Lindstrøms ansigt lyser yderligere op, da Brøndby bliver nævnt.
– Det er fedt. Jeg vil gerne være en af de spillere, der hjælper klubben på vej med økonomiske midler. Ja, jeg blev solgt – det gav nogle penge. Vandt Europa League – det gav nogle penge. Nu er jeg blevet solgt igen, og det har også givet nogle penge. Så jeg er selvfølgelig sindssygt glad for at kunne hjælpe til.
– Jeg var også forbi i går og sige hej og give dem alle et kram og blive lykønsket. Det er altid fedt at kunne hjæle Brøndby, for det er mit andet hjem. Det er der, jeg er kommet, og mine forældre stadig kommer. Så jeg er sindssygt glad, jubler Jesper Lindstrøm.
Mon ikke også det er gengældt i Brøndby.
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
NYHEDER
– En humørdræber
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED