Pep Guardiola er aldrig nået længere end i kvartfinalerne i Champions League med Manchester City, men han fik en gylden mulighed for netop det lørdag aften, da man mødte undertippede Lyon.
Lyon, der havde slået Juventus ud af ottendedelsfinalerne, startede med danske Joachim Andersen på bænken.
Få minutter inde i opgøret var det lige ved, at Manchester City kunne juble. Raheem Sterling fandt plads i dybden, og han var ikke langt fra at kunne prikke bolden ind foran mål til Gabriel Jesus eller Kevin De Bruyne.
Men Marcelo formåede at komme imellem, og Lyon-stopperen fik sendt bolden til hjørnespark.
Lyon ville dog også lege med, at og ser man bort fra den store City-mulighed efter tre minutter, var franskmændene godt med fra start. De holdt City væk fra eget mål, og 24 minutter inde i opgøret formåede man sågar at score til 1-0.
Med en høj bold over Citys forsvarslinje blev Karl Toko Ekambi spillet fri i dybden. Angriberen blev tacklet, men Maxwel Cornet var over returbolden, og med en kølig inderside drejede han bolden forbi Ederson.
Læs også:Kaos i Barcelona: Spillerne kræver præsidentvalg og Xavi som træner
Samme tendenser fortsatte efter scoringen, og det tætteste Manchester City kom på en udligning i første halvleg, var et frispark fra en spids vinkel fra Kevin De Bruyne, der sad lige på Lyon-keeper Anthony Lopes få minutter inden pausen.
Kort inde i anden halvleg reagerede Pep Guardiola ved at skifte formation. Fernandinho blev taget fra banen, og Riyad Mahrez blev skiftet ind. Men Lyon-spillerne forsvarede forbilledeligt, og de helt store City-chancer var der ikke mange af.
I hvert fald ikke før det 69. minut.
For her spillede City sig igennem i venstresiden, og ved baglinjen fandt Sterling plads til at finde De Bruyne med en aflevering skråt tilbage i feltet, hvor belgieren kunne styre bolden over i det lange hjørne. 1-1.
Få minutter senere var Gabriel Jesus også ved at gøre det til 2-1, da han trak ind fra venstre og fik afsluttet mod mål, men denne gang havde Anthony Lopes styr på afslutningen.
Nu så Lyon trætte ud, og det lignede blot et spørgsmål om tid, før Manchester City ville score til 2-1. Men sådan skulle det ikke gå, for det blev franskmændene, der lavede kampens tredje scoring.
Læs også:Barcelona-præsident indkalder til krisemøde
Efter et boldtab på midten af banen blev Moussa Dembele spillet fri i dybden, og angriberen formåede at sparke bolden gennem benene på Ederson.
Det hjalp heller ikke noget, at Guardiola i slutminutter forsøgte sig med en offensiv indskiftning af David Silva. Sterling kom ellers frem til en enorm mulighed efter 86 minutter, hvor han formåede at brænde på frit mål.
I stedet for at udligne gik det i stedet helt galt for englænderne til sidst.
Lyon erobrede igen bolden midt på banen, og et hurtigt kontraangreb sluttede ved Houssem Aouar, der sparkede på kassen. Bolden sad næsten lige på Ederson, men keeperen måtte alligevel give en returbold, som Dembele var først over, og så gjorde han det til 3-1.
Og sådan sluttede det også, så Lyon møder nu Bayern München i semfinalen.
Læs også:Sørloth-skifte til Leipzig går ind i sin afgørende fase
Læs også:Solskjær efter FCK: Vi er fysisk og mentalt klar til Sevilla
Læs også:Atalanta-profil er klar til nye udfordringer
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
– Du har udstråling som tagpap
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Han peger på Simon Kjær
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
Henter dansker – får god pakke
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Knæopereret Neymar håber på VM
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Alle taler om dem!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
MEDIE
