Pep Guardiola er aldrig nået længere end i kvartfinalerne i Champions League med Manchester City, men han fik en gylden mulighed for netop det lørdag aften, da man mødte undertippede Lyon.
Lyon, der havde slået Juventus ud af ottendedelsfinalerne, startede med danske Joachim Andersen på bænken.
Få minutter inde i opgøret var det lige ved, at Manchester City kunne juble. Raheem Sterling fandt plads i dybden, og han var ikke langt fra at kunne prikke bolden ind foran mål til Gabriel Jesus eller Kevin De Bruyne.
Men Marcelo formåede at komme imellem, og Lyon-stopperen fik sendt bolden til hjørnespark.
Lyon ville dog også lege med, at og ser man bort fra den store City-mulighed efter tre minutter, var franskmændene godt med fra start. De holdt City væk fra eget mål, og 24 minutter inde i opgøret formåede man sågar at score til 1-0.
Med en høj bold over Citys forsvarslinje blev Karl Toko Ekambi spillet fri i dybden. Angriberen blev tacklet, men Maxwel Cornet var over returbolden, og med en kølig inderside drejede han bolden forbi Ederson.
Læs også:Kaos i Barcelona: Spillerne kræver præsidentvalg og Xavi som træner
Samme tendenser fortsatte efter scoringen, og det tætteste Manchester City kom på en udligning i første halvleg, var et frispark fra en spids vinkel fra Kevin De Bruyne, der sad lige på Lyon-keeper Anthony Lopes få minutter inden pausen.
Kort inde i anden halvleg reagerede Pep Guardiola ved at skifte formation. Fernandinho blev taget fra banen, og Riyad Mahrez blev skiftet ind. Men Lyon-spillerne forsvarede forbilledeligt, og de helt store City-chancer var der ikke mange af.
I hvert fald ikke før det 69. minut.
For her spillede City sig igennem i venstresiden, og ved baglinjen fandt Sterling plads til at finde De Bruyne med en aflevering skråt tilbage i feltet, hvor belgieren kunne styre bolden over i det lange hjørne. 1-1.
Få minutter senere var Gabriel Jesus også ved at gøre det til 2-1, da han trak ind fra venstre og fik afsluttet mod mål, men denne gang havde Anthony Lopes styr på afslutningen.
Nu så Lyon trætte ud, og det lignede blot et spørgsmål om tid, før Manchester City ville score til 2-1. Men sådan skulle det ikke gå, for det blev franskmændene, der lavede kampens tredje scoring.
Læs også:Barcelona-præsident indkalder til krisemøde
Efter et boldtab på midten af banen blev Moussa Dembele spillet fri i dybden, og angriberen formåede at sparke bolden gennem benene på Ederson.
Det hjalp heller ikke noget, at Guardiola i slutminutter forsøgte sig med en offensiv indskiftning af David Silva. Sterling kom ellers frem til en enorm mulighed efter 86 minutter, hvor han formåede at brænde på frit mål.
I stedet for at udligne gik det i stedet helt galt for englænderne til sidst.
Lyon erobrede igen bolden midt på banen, og et hurtigt kontraangreb sluttede ved Houssem Aouar, der sparkede på kassen. Bolden sad næsten lige på Ederson, men keeperen måtte alligevel give en returbold, som Dembele var først over, og så gjorde han det til 3-1.
Og sådan sluttede det også, så Lyon møder nu Bayern München i semfinalen.
Læs også:Sørloth-skifte til Leipzig går ind i sin afgørende fase
Læs også:Solskjær efter FCK: Vi er fysisk og mentalt klar til Sevilla
Læs også:Atalanta-profil er klar til nye udfordringer
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Real Madrid taber
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
