Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Michael Laudrup kommer med stor ros til Gianluigi Donnarumma.



Paris Saint-Germain spillede sig onsdag i Champions League-finalen efter en 2-1-sejr over Arsenal, og det var i høj grad takket være en forrygende indsats af parisernes italienske keeper Gianluigi Donnarumma, der undervejs i opgøret havde flere opsigtsvækkende redninger.

Og i Viaplays studie efter onsdagens brag i Paris var Michael Laudrup især dybt imponeret over den redning, som Gianluigi Donnarumma lavede efter syv minutter, da italieneren reagerede hurtigt på en stenhård afslutning fra Arsenal-kaptajnen Martin Ødegaard.

– Den, der kommer her, det er simpelthen vildt. I går så vi Yann Sommer have en helt umulig en mod Eric Garcia, men den her… han er lidt på vej den anden vej, og så ser han den så sent. Jeg vil sige, at den redning i første halvleg, den var virkelig afgørende, lød det fra Michael Laudrup.

Hvem vinder Champions League?

  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Ved ikke
  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Ved ikke

0 Votes

Gianluigi Donnarumma har generelt stået flere store kampe for Paris Saint-Germain på vejen til finalen, hvor italieneren blandt andet har storspillet mod Liverpool og Aston Villa. Toppræstationerne står i kontrast til tidligere præstationer fra Donnarumma, hvor italieneren har været hårdt kritiseret, blandt andet på grund af tvivlsomt spil med fødderne, og ifølge Preben Elkjær er der ingen tvivl om, at PSG-keeperen har løftet sit niveau markant.

– Ja, det har han i den grad. Det er helt fantastisk, hvad han har præsteret. Han skal bare holde sig fra det der, når han får bolden i fødderne… der skal han bare spille den til en af de andre, i stedet for at begynde med at drible, lød det fra Preben Elkjær i studiet, hvorefter Michael Laudrup med et glimt i øjet tilføjede:

– Han kan tage Dembélé i hånden… man kan sige, at Dembélé og Donnarumma i efteråret og så det, vi har set her i foråret, det er to forskellige verdener.

Champions League-finalen spilles lørdag den 31. maj i München, hvor Paris Saint-Germain skal møde Inter.






Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad




LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Eriksen spottet – nu er der nyt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

AGF i kontakt om norsk angriber