Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Michael Laudrup kommer med stor ros til Gianluigi Donnarumma.



Paris Saint-Germain spillede sig onsdag i Champions League-finalen efter en 2-1-sejr over Arsenal, og det var i høj grad takket være en forrygende indsats af parisernes italienske keeper Gianluigi Donnarumma, der undervejs i opgøret havde flere opsigtsvækkende redninger.

Og i Viaplays studie efter onsdagens brag i Paris var Michael Laudrup især dybt imponeret over den redning, som Gianluigi Donnarumma lavede efter syv minutter, da italieneren reagerede hurtigt på en stenhård afslutning fra Arsenal-kaptajnen Martin Ødegaard.

– Den, der kommer her, det er simpelthen vildt. I går så vi Yann Sommer have en helt umulig en mod Eric Garcia, men den her… han er lidt på vej den anden vej, og så ser han den så sent. Jeg vil sige, at den redning i første halvleg, den var virkelig afgørende, lød det fra Michael Laudrup.

Hvem vinder Champions League?

  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Ved ikke
  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Ved ikke

0 Votes

Gianluigi Donnarumma har generelt stået flere store kampe for Paris Saint-Germain på vejen til finalen, hvor italieneren blandt andet har storspillet mod Liverpool og Aston Villa. Toppræstationerne står i kontrast til tidligere præstationer fra Donnarumma, hvor italieneren har været hårdt kritiseret, blandt andet på grund af tvivlsomt spil med fødderne, og ifølge Preben Elkjær er der ingen tvivl om, at PSG-keeperen har løftet sit niveau markant.

– Ja, det har han i den grad. Det er helt fantastisk, hvad han har præsteret. Han skal bare holde sig fra det der, når han får bolden i fødderne… der skal han bare spille den til en af de andre, i stedet for at begynde med at drible, lød det fra Preben Elkjær i studiet, hvorefter Michael Laudrup med et glimt i øjet tilføjede:

– Han kan tage Dembélé i hånden… man kan sige, at Dembélé og Donnarumma i efteråret og så det, vi har set her i foråret, det er to forskellige verdener.

Champions League-finalen spilles lørdag den 31. maj i München, hvor Paris Saint-Germain skal møde Inter.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

PSG – Bayern München

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Bo Svensson svært utilfreds