Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Michael Laudrup kommer med stor ros til Gianluigi Donnarumma.



Paris Saint-Germain spillede sig onsdag i Champions League-finalen efter en 2-1-sejr over Arsenal, og det var i høj grad takket være en forrygende indsats af parisernes italienske keeper Gianluigi Donnarumma, der undervejs i opgøret havde flere opsigtsvækkende redninger.

Og i Viaplays studie efter onsdagens brag i Paris var Michael Laudrup især dybt imponeret over den redning, som Gianluigi Donnarumma lavede efter syv minutter, da italieneren reagerede hurtigt på en stenhård afslutning fra Arsenal-kaptajnen Martin Ødegaard.

– Den, der kommer her, det er simpelthen vildt. I går så vi Yann Sommer have en helt umulig en mod Eric Garcia, men den her… han er lidt på vej den anden vej, og så ser han den så sent. Jeg vil sige, at den redning i første halvleg, den var virkelig afgørende, lød det fra Michael Laudrup.

Hvem vinder Champions League?

  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Ved ikke
  • Paris Saint-Germain
  • Inter
  • Ved ikke

0 Votes

Gianluigi Donnarumma har generelt stået flere store kampe for Paris Saint-Germain på vejen til finalen, hvor italieneren blandt andet har storspillet mod Liverpool og Aston Villa. Toppræstationerne står i kontrast til tidligere præstationer fra Donnarumma, hvor italieneren har været hårdt kritiseret, blandt andet på grund af tvivlsomt spil med fødderne, og ifølge Preben Elkjær er der ingen tvivl om, at PSG-keeperen har løftet sit niveau markant.

– Ja, det har han i den grad. Det er helt fantastisk, hvad han har præsteret. Han skal bare holde sig fra det der, når han får bolden i fødderne… der skal han bare spille den til en af de andre, i stedet for at begynde med at drible, lød det fra Preben Elkjær i studiet, hvorefter Michael Laudrup med et glimt i øjet tilføjede:

– Han kan tage Dembélé i hånden… man kan sige, at Dembélé og Donnarumma i efteråret og så det, vi har set her i foråret, det er to forskellige verdener.

Champions League-finalen spilles lørdag den 31. maj i München, hvor Paris Saint-Germain skal møde Inter.





Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne




LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

FCK sigter stadig efter 15. juni

Cristiano Ronaldo i optur

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Harry Maguire i chok

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn