Laudrup og Elkjær: Derfor tror vi på FCK

Både Michael Laudrup og Preben Elkjær har grunde til at tro på et godt FC København-resultat mod Bayern München.



FC København skal onsdag aften i kamp mod Bayern München på udebane. Derfor er der lagt op til en svær kamp for de danske mestre, men for landsholdslegenden Michael Laudrup er der muligheder for FCK.

Det kommer han ind på i studiet på Viaplay forud for kampen.

– Hvis man skal lede efter det positive set med FCK-øjne, så er det også den sidste kamp, hvor Bayern havde noget at spille for. Mod Galatasaray. Der stod der 0-0 lang, lang inde i anden halvleg, siger han og fortsætter:

– Så det er muligt. Det er ikke bare sådan, at de kører alle hold over. Deres statistikker taler for sig selv, men det er jo ikke sådan, at de kører alle hold over med 3- og 4-0, lyder det fra Michael Laudrup.

Samtidig er han imponeret over, hvordan FCK er gået ind til deres kampe i Champions League i denne sæson.

Hans gamle landsholdskammerat og med-ekspert Preben Elkjær tror også på det.

– Jeg ved ikke hvorfor, men jeg er optimistisk, fordi de har spillet godt i den her turnering. Og jeg har det lidt sådan, at når de (Bayern red.) ikke har så meget at spille for. Jeg kender godt deres statistikker, men når de ikke har så meget at spille for – og de skifter nogle spillere ud, fortæller han og tilføjer:

– Sidst de gjorde det, så var det i pokalturneringen mod et 3. divisionshold, hvor de tabte. Det der med 'Det skal vi nok klare, og det ikke noget problem', så er det med til at give FCK lidt mere håb, forklarer Elkjær.

FCK-cheftræner Jacob Neestrup har desuden en plan for, hvordan de skal stoppe Bayerns Harry Kane. Læs mere om det her.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Får afvist bud på dansk profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr