Laudrup og Elkjær: Derfor tror vi på FCK

Både Michael Laudrup og Preben Elkjær har grunde til at tro på et godt FC København-resultat mod Bayern München.



FC København skal onsdag aften i kamp mod Bayern München på udebane. Derfor er der lagt op til en svær kamp for de danske mestre, men for landsholdslegenden Michael Laudrup er der muligheder for FCK.

Det kommer han ind på i studiet på Viaplay forud for kampen.

– Hvis man skal lede efter det positive set med FCK-øjne, så er det også den sidste kamp, hvor Bayern havde noget at spille for. Mod Galatasaray. Der stod der 0-0 lang, lang inde i anden halvleg, siger han og fortsætter:

– Så det er muligt. Det er ikke bare sådan, at de kører alle hold over. Deres statistikker taler for sig selv, men det er jo ikke sådan, at de kører alle hold over med 3- og 4-0, lyder det fra Michael Laudrup.

Samtidig er han imponeret over, hvordan FCK er gået ind til deres kampe i Champions League i denne sæson.

Hans gamle landsholdskammerat og med-ekspert Preben Elkjær tror også på det.

– Jeg ved ikke hvorfor, men jeg er optimistisk, fordi de har spillet godt i den her turnering. Og jeg har det lidt sådan, at når de (Bayern red.) ikke har så meget at spille for. Jeg kender godt deres statistikker, men når de ikke har så meget at spille for – og de skifter nogle spillere ud, fortæller han og tilføjer:

– Sidst de gjorde det, så var det i pokalturneringen mod et 3. divisionshold, hvor de tabte. Det der med 'Det skal vi nok klare, og det ikke noget problem', så er det med til at give FCK lidt mere håb, forklarer Elkjær.

FCK-cheftræner Jacob Neestrup har desuden en plan for, hvordan de skal stoppe Bayerns Harry Kane. Læs mere om det her.





Superliga-stjerne i transfer denne sommer?




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Frankrig – England

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Spanien har et ekstra øje på Messi

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira