Laudrup og Elkjær: Derfor tror vi på FCK

Både Michael Laudrup og Preben Elkjær har grunde til at tro på et godt FC København-resultat mod Bayern München.



FC København skal onsdag aften i kamp mod Bayern München på udebane. Derfor er der lagt op til en svær kamp for de danske mestre, men for landsholdslegenden Michael Laudrup er der muligheder for FCK.

Det kommer han ind på i studiet på Viaplay forud for kampen.

– Hvis man skal lede efter det positive set med FCK-øjne, så er det også den sidste kamp, hvor Bayern havde noget at spille for. Mod Galatasaray. Der stod der 0-0 lang, lang inde i anden halvleg, siger han og fortsætter:

– Så det er muligt. Det er ikke bare sådan, at de kører alle hold over. Deres statistikker taler for sig selv, men det er jo ikke sådan, at de kører alle hold over med 3- og 4-0, lyder det fra Michael Laudrup.

Samtidig er han imponeret over, hvordan FCK er gået ind til deres kampe i Champions League i denne sæson.

Hans gamle landsholdskammerat og med-ekspert Preben Elkjær tror også på det.

– Jeg ved ikke hvorfor, men jeg er optimistisk, fordi de har spillet godt i den her turnering. Og jeg har det lidt sådan, at når de (Bayern red.) ikke har så meget at spille for. Jeg kender godt deres statistikker, men når de ikke har så meget at spille for – og de skifter nogle spillere ud, fortæller han og tilføjer:

– Sidst de gjorde det, så var det i pokalturneringen mod et 3. divisionshold, hvor de tabte. Det der med 'Det skal vi nok klare, og det ikke noget problem', så er det med til at give FCK lidt mere håb, forklarer Elkjær.

FCK-cheftræner Jacob Neestrup har desuden en plan for, hvordan de skal stoppe Bayerns Harry Kane. Læs mere om det her.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

‘Er den største Bournemouth-fan’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neymar er tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig: Nu er han rejst til København

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub