Michael Laudrup: Barca har givet AC en hård opgave

Michael Laudrup ser Andreas Christensens nye position på midtbanen som en svær opgave, når man er vant til at stå længere tilbage på banen.



Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen oplever for tiden at være rykket frem på midtbanen for Barcelona. Her er der tale om en opgave, som den Barca-legenden Michael Laudrup mener er en hård en af slagsen.

Det fortæller Laudrup på Viaplay i optakten til Barcelonas kamp mod Napoli i Champions League.

– Jeg synes, at han har sat AC på en utrolig svær rolle her. Fordi fra at spille central forsvar, hvor du har hele spillet foran dig – og så til at gå frem. Det er ikke noget, som man bare lige gør med en uges træning. Mange gange kan man gøre det modsatte med en defensiv midtbane og gå tilbage. Så det har været svært for ham, siger han og fortsætter:

– Han gør sit bedste, AC, og så gør han det på et tidspunkt, hvor holdet ikke spiller så godt, så det har været en svær position for ham. Men han har selvfølgelig gjort det, når træneren kommer og beder om det. Men det kræver lidt længere tid, lyder det fra Michael Laudrup.

Derudover kan landsholds-ikonet se en del, der er galt med Barcelona, hvor det særligt handler om, at der går alt for mange mål ind på dem.

– Og der er ikke en nem løsning. Det er ikke sådan, at man bare kan pille en central forsvarsspiller ud eller en anden målmand eller et eller andet. Det er simpelthen flere forskellige steder på banen. Det er på midtbanen. Der mangler simpelthen en defensiv midtbanespiller efter Busquets forlod den plads.

Derudover mener han også, at der er mangel på harmoni mellem kæderne, og at der er noget galt med genpresset, når man taber bolden. Men det er ikke alt.

– Vi må bare konstatere, at i den her sæson er mange indlæg fra modstanderen potentielle scoringschancer. Der har været mange mål mod Barcelona på simple indlæg. Og så må man til sidst sige, at Ter Stegen også har været ude i en periode, og der er også gået nogle mål ind der i forhold til, hvad der skete i sidste sæson, fortæller Michael Laudrup.

Selv spillede han for Barcelona mellem 1989 og 1994, hvor han vandt fire spanske mesterskaber og én Champions League-titel.

I videoen øverst i artiklen kan man også få Preben Elkjærs vurdering af Andreas Christensen på Barcelona-midtbanen.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Hylder Manchester United-stjerne

FCK forventer kæmpe overskud i 2026



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Medier fælder hård dom

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tror på overraskelse i startopstilling

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

– Priserne er eksploderet



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Officielt: Her spilles AGF-OB

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Fælder bekymrende dom efter chok

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene