Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen oplever for tiden at være rykket frem på midtbanen for Barcelona. Her er der tale om en opgave, som den Barca-legenden Michael Laudrup mener er en hård en af slagsen.
Det fortæller Laudrup på Viaplay i optakten til Barcelonas kamp mod Napoli i Champions League.
– Jeg synes, at han har sat AC på en utrolig svær rolle her. Fordi fra at spille central forsvar, hvor du har hele spillet foran dig – og så til at gå frem. Det er ikke noget, som man bare lige gør med en uges træning. Mange gange kan man gøre det modsatte med en defensiv midtbane og gå tilbage. Så det har været svært for ham, siger han og fortsætter:
– Han gør sit bedste, AC, og så gør han det på et tidspunkt, hvor holdet ikke spiller så godt, så det har været en svær position for ham. Men han har selvfølgelig gjort det, når træneren kommer og beder om det. Men det kræver lidt længere tid, lyder det fra Michael Laudrup.
Derudover kan landsholds-ikonet se en del, der er galt med Barcelona, hvor det særligt handler om, at der går alt for mange mål ind på dem.
– Og der er ikke en nem løsning. Det er ikke sådan, at man bare kan pille en central forsvarsspiller ud eller en anden målmand eller et eller andet. Det er simpelthen flere forskellige steder på banen. Det er på midtbanen. Der mangler simpelthen en defensiv midtbanespiller efter Busquets forlod den plads.
Derudover mener han også, at der er mangel på harmoni mellem kæderne, og at der er noget galt med genpresset, når man taber bolden. Men det er ikke alt.
– Vi må bare konstatere, at i den her sæson er mange indlæg fra modstanderen potentielle scoringschancer. Der har været mange mål mod Barcelona på simple indlæg. Og så må man til sidst sige, at Ter Stegen også har været ude i en periode, og der er også gået nogle mål ind der i forhold til, hvad der skete i sidste sæson, fortæller Michael Laudrup.
Selv spillede han for Barcelona mellem 1989 og 1994, hvor han vandt fire spanske mesterskaber og én Champions League-titel.
I videoen øverst i artiklen kan man også få Preben Elkjærs vurdering af Andreas Christensen på Barcelona-midtbanen.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT