Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen oplever for tiden at være rykket frem på midtbanen for Barcelona. Her er der tale om en opgave, som den Barca-legenden Michael Laudrup mener er en hård en af slagsen.
Det fortæller Laudrup på Viaplay i optakten til Barcelonas kamp mod Napoli i Champions League.
– Jeg synes, at han har sat AC på en utrolig svær rolle her. Fordi fra at spille central forsvar, hvor du har hele spillet foran dig – og så til at gå frem. Det er ikke noget, som man bare lige gør med en uges træning. Mange gange kan man gøre det modsatte med en defensiv midtbane og gå tilbage. Så det har været svært for ham, siger han og fortsætter:
– Han gør sit bedste, AC, og så gør han det på et tidspunkt, hvor holdet ikke spiller så godt, så det har været en svær position for ham. Men han har selvfølgelig gjort det, når træneren kommer og beder om det. Men det kræver lidt længere tid, lyder det fra Michael Laudrup.
Derudover kan landsholds-ikonet se en del, der er galt med Barcelona, hvor det særligt handler om, at der går alt for mange mål ind på dem.
– Og der er ikke en nem løsning. Det er ikke sådan, at man bare kan pille en central forsvarsspiller ud eller en anden målmand eller et eller andet. Det er simpelthen flere forskellige steder på banen. Det er på midtbanen. Der mangler simpelthen en defensiv midtbanespiller efter Busquets forlod den plads.
Derudover mener han også, at der er mangel på harmoni mellem kæderne, og at der er noget galt med genpresset, når man taber bolden. Men det er ikke alt.
– Vi må bare konstatere, at i den her sæson er mange indlæg fra modstanderen potentielle scoringschancer. Der har været mange mål mod Barcelona på simple indlæg. Og så må man til sidst sige, at Ter Stegen også har været ude i en periode, og der er også gået nogle mål ind der i forhold til, hvad der skete i sidste sæson, fortæller Michael Laudrup.
Selv spillede han for Barcelona mellem 1989 og 1994, hvor han vandt fire spanske mesterskaber og én Champions League-titel.
I videoen øverst i artiklen kan man også få Preben Elkjærs vurdering af Andreas Christensen på Barcelona-midtbanen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT