Laudrup undrer sig over FCM: Det samme fire kampe i træk

Michael Laudrup har svært ved at forstå, hvordan Brian Priske har kunne stille op med den samme formation kampe efter kamp i Champions League.



Siden Brian Priske for lidt over et år siden tiltrådte som cheftræner i FC Midtjylland har han sværget til at spille med en 4-2-3-1-formation i stort set alle sine kampe. Det er ligegyldigt, hvorvidt det har været Superliga, pokalturneringen eller Champions League.

Netop valget med at spille med to centrale midtbanespillere har igennem længere tid været genstand for kritik fra landsholdslegenden Michael Laudrup, som selv har stået i spidsen for klubber som Getafe, Mallorca og Swansea i sin trænerkarriere.

Han påpegede forud for FC Midtjyllands opgør mod Ajax onsdag aften, at han ville have stillet op med tre mand på midtbanen – og dermed trække en af de forreste fire længere tilbage på banen til kampen, som endte med et klart 1-3-nederlag for midtjyderne.

Efter slutfløjt var Laudrups holdning klar i nedtakten på TV3+.

Læs også:Europæiske nederlag hagler ned på FCM: Nægter at ændre spillestilen

– Når man skal foretage sig nogle valg, så kan man jo kun foretage det ene. Skal jeg gå til højre eller venstre? Og så ved man ikke, hvordan det var gået, hvis man nu var gået den anden vej. Når det er sagt, så må vi altså også sige, at nu er det altså fjerde kamp i dag. Vi kan ikke rigtig se nogen udvikling. Vi troede måske, at Midtjylland var på vej – og så så vi bare, at der var lang, lang vej til de positive resultater nu, siger han og fortsætter:

– Nu har man altså i fire kampe i træk brugt den samme opstilling. Jeg ved godt, at Cajuste ikke var med i dag (pga corona-karantæne red.), men ellers samme opstilling med to midtbanespillere og fire offensive. Det har ikke fungeret i fire kampe, siger Michael Laudrup, som tilføjer, at der virkelig var klasseforskel.

Foruden det seneste nederlag til Ajax tabte man også til hollænderne på hjemmebane med 1-2, ligesom FCM også har tabt 0-2 til Liverpool og 0-4 til Atalanta.

Læs også:Ajax-stjerne savnede flere mål mod FCM: Det var bare en af de dage

Næste opgave i Champions League for FC Midtjyllands vedkommende er mod Atalanta på tirsdag i Bergamo.

Læs også:Spænding i FCM-gruppen: Hård periode skyldes kampprogram og skader
Læs også:Sviatchenko-udvisning bliver forsvaret som en refleks
Læs også:Seks klubber har sikret sig Champions League-avancement




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afslører Brøndbys transferplaner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Arsenal jagter Spurs-stjerne

FC København – Lyngby BK

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’