Siden Brian Priske for lidt over et år siden tiltrådte som cheftræner i FC Midtjylland har han sværget til at spille med en 4-2-3-1-formation i stort set alle sine kampe. Det er ligegyldigt, hvorvidt det har været Superliga, pokalturneringen eller Champions League.
Netop valget med at spille med to centrale midtbanespillere har igennem længere tid været genstand for kritik fra landsholdslegenden Michael Laudrup, som selv har stået i spidsen for klubber som Getafe, Mallorca og Swansea i sin trænerkarriere.
Han påpegede forud for FC Midtjyllands opgør mod Ajax onsdag aften, at han ville have stillet op med tre mand på midtbanen – og dermed trække en af de forreste fire længere tilbage på banen til kampen, som endte med et klart 1-3-nederlag for midtjyderne.
Efter slutfløjt var Laudrups holdning klar i nedtakten på TV3+.
Læs også:Europæiske nederlag hagler ned på FCM: Nægter at ændre spillestilen
– Når man skal foretage sig nogle valg, så kan man jo kun foretage det ene. Skal jeg gå til højre eller venstre? Og så ved man ikke, hvordan det var gået, hvis man nu var gået den anden vej. Når det er sagt, så må vi altså også sige, at nu er det altså fjerde kamp i dag. Vi kan ikke rigtig se nogen udvikling. Vi troede måske, at Midtjylland var på vej – og så så vi bare, at der var lang, lang vej til de positive resultater nu, siger han og fortsætter:
– Nu har man altså i fire kampe i træk brugt den samme opstilling. Jeg ved godt, at Cajuste ikke var med i dag (pga corona-karantæne red.), men ellers samme opstilling med to midtbanespillere og fire offensive. Det har ikke fungeret i fire kampe, siger Michael Laudrup, som tilføjer, at der virkelig var klasseforskel.
Foruden det seneste nederlag til Ajax tabte man også til hollænderne på hjemmebane med 1-2, ligesom FCM også har tabt 0-2 til Liverpool og 0-4 til Atalanta.
Læs også:Ajax-stjerne savnede flere mål mod FCM: Det var bare en af de dage
Næste opgave i Champions League for FC Midtjyllands vedkommende er mod Atalanta på tirsdag i Bergamo.
Læs også:Spænding i FCM-gruppen: Hård periode skyldes kampprogram og skader
Læs også:Sviatchenko-udvisning bliver forsvaret som en refleks
Læs også:Seks klubber har sikret sig Champions League-avancement
LIVE
TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil
MEDIE
Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dansker vil væk fra RB Salzburg
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
