Laudrup undrer sig over FCM: Det samme fire kampe i træk

Michael Laudrup har svært ved at forstå, hvordan Brian Priske har kunne stille op med den samme formation kampe efter kamp i Champions League.



Siden Brian Priske for lidt over et år siden tiltrådte som cheftræner i FC Midtjylland har han sværget til at spille med en 4-2-3-1-formation i stort set alle sine kampe. Det er ligegyldigt, hvorvidt det har været Superliga, pokalturneringen eller Champions League.

Netop valget med at spille med to centrale midtbanespillere har igennem længere tid været genstand for kritik fra landsholdslegenden Michael Laudrup, som selv har stået i spidsen for klubber som Getafe, Mallorca og Swansea i sin trænerkarriere.

Han påpegede forud for FC Midtjyllands opgør mod Ajax onsdag aften, at han ville have stillet op med tre mand på midtbanen – og dermed trække en af de forreste fire længere tilbage på banen til kampen, som endte med et klart 1-3-nederlag for midtjyderne.

Efter slutfløjt var Laudrups holdning klar i nedtakten på TV3+.

Læs også:Europæiske nederlag hagler ned på FCM: Nægter at ændre spillestilen

– Når man skal foretage sig nogle valg, så kan man jo kun foretage det ene. Skal jeg gå til højre eller venstre? Og så ved man ikke, hvordan det var gået, hvis man nu var gået den anden vej. Når det er sagt, så må vi altså også sige, at nu er det altså fjerde kamp i dag. Vi kan ikke rigtig se nogen udvikling. Vi troede måske, at Midtjylland var på vej – og så så vi bare, at der var lang, lang vej til de positive resultater nu, siger han og fortsætter:

– Nu har man altså i fire kampe i træk brugt den samme opstilling. Jeg ved godt, at Cajuste ikke var med i dag (pga corona-karantæne red.), men ellers samme opstilling med to midtbanespillere og fire offensive. Det har ikke fungeret i fire kampe, siger Michael Laudrup, som tilføjer, at der virkelig var klasseforskel.

Foruden det seneste nederlag til Ajax tabte man også til hollænderne på hjemmebane med 1-2, ligesom FCM også har tabt 0-2 til Liverpool og 0-4 til Atalanta.

Læs også:Ajax-stjerne savnede flere mål mod FCM: Det var bare en af de dage

Næste opgave i Champions League for FC Midtjyllands vedkommende er mod Atalanta på tirsdag i Bergamo.

Læs også:Spænding i FCM-gruppen: Hård periode skyldes kampprogram og skader
Læs også:Sviatchenko-udvisning bliver forsvaret som en refleks
Læs også:Seks klubber har sikret sig Champions League-avancement




Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Brasiliansk VM-mavepuster

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Melder ud om fremtiden efter nedrykning