Laudrup undrer sig over FCM: Det samme fire kampe i træk

Michael Laudrup har svært ved at forstå, hvordan Brian Priske har kunne stille op med den samme formation kampe efter kamp i Champions League.



Siden Brian Priske for lidt over et år siden tiltrådte som cheftræner i FC Midtjylland har han sværget til at spille med en 4-2-3-1-formation i stort set alle sine kampe. Det er ligegyldigt, hvorvidt det har været Superliga, pokalturneringen eller Champions League.

Netop valget med at spille med to centrale midtbanespillere har igennem længere tid været genstand for kritik fra landsholdslegenden Michael Laudrup, som selv har stået i spidsen for klubber som Getafe, Mallorca og Swansea i sin trænerkarriere.

Han påpegede forud for FC Midtjyllands opgør mod Ajax onsdag aften, at han ville have stillet op med tre mand på midtbanen – og dermed trække en af de forreste fire længere tilbage på banen til kampen, som endte med et klart 1-3-nederlag for midtjyderne.

Efter slutfløjt var Laudrups holdning klar i nedtakten på TV3+.

Læs også:Europæiske nederlag hagler ned på FCM: Nægter at ændre spillestilen

– Når man skal foretage sig nogle valg, så kan man jo kun foretage det ene. Skal jeg gå til højre eller venstre? Og så ved man ikke, hvordan det var gået, hvis man nu var gået den anden vej. Når det er sagt, så må vi altså også sige, at nu er det altså fjerde kamp i dag. Vi kan ikke rigtig se nogen udvikling. Vi troede måske, at Midtjylland var på vej – og så så vi bare, at der var lang, lang vej til de positive resultater nu, siger han og fortsætter:

– Nu har man altså i fire kampe i træk brugt den samme opstilling. Jeg ved godt, at Cajuste ikke var med i dag (pga corona-karantæne red.), men ellers samme opstilling med to midtbanespillere og fire offensive. Det har ikke fungeret i fire kampe, siger Michael Laudrup, som tilføjer, at der virkelig var klasseforskel.

Foruden det seneste nederlag til Ajax tabte man også til hollænderne på hjemmebane med 1-2, ligesom FCM også har tabt 0-2 til Liverpool og 0-4 til Atalanta.

Læs også:Ajax-stjerne savnede flere mål mod FCM: Det var bare en af de dage

Næste opgave i Champions League for FC Midtjyllands vedkommende er mod Atalanta på tirsdag i Bergamo.

Læs også:Spænding i FCM-gruppen: Hård periode skyldes kampprogram og skader
Læs også:Sviatchenko-udvisning bliver forsvaret som en refleks
Læs også:Seks klubber har sikret sig Champions League-avancement




Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Peter Schmeichel lander stort job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Det var en af de værste dage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester City – Brentford

Liverpool – Chelsea