Bayern har allerede sikret sig førstepladsen i gruppen, hvor tyskerne har vundet alle fire kampe.
Kampen mod FCK er derfor uden den helt store betydning for de tyske giganter. I FCK-lejren er kampens betydning derimod ikke til at tage fejl af, da de fortsat kæmper for at gå videre fra gruppen.
Og forhåbentligt bliver det en fordel for danskerne, at kampen er uden den helt store betydning for tyskerne, der dog skal passe på med at undervurdere FCK. Det siger Flemming Povlsen til det tyske medie TZ.
– Måske kan det hjælpe FCK, at Bayern ikke har så meget at spille for. Men de skal ikke undervurdere FCK. Spillerne fra FCK plejer at spille over evne i disse kampe, da man selvfølgelig gerne vil bevise sig selv på den helt store scene. Det beviste de også i den første kamp mod Bayern.
Flemming Povlsen advarer i samme forbindelse Bayern München mod særligt én profil fra FC København, der kan gøre liver svært for tyskerne, men fremhæver også et par andre FCK-spillere.
– Elias Achouri er meget hurtig. Han kan gøre ting på egen hånd, og ham skal Bayern passe på. Men også Rasmus Falk kan fordele spillet på midtbanen. Og så skal FCK håbe på, at Kamil Grabara står endnu en god kamp.
Bayern München er da mildest talt også udrystet med gode fodboldspillere over hele linjen. Især én spiller har imponeret Flemming Povlsen i sin tid hos de tyske mestre.
– Jeg må bare tage hatten af for Harry Kane. Hvad han allerede har opnået i Bayern, og hvor hurtigt han har tilpasset sig, det er der ikke mange engelske spillere, der har formået at gøre i udlandet.
Harry Kane skulle da også udfylde nogle store sko, da han var Bayerns direkte afløser for Robert Lewandowski. Flemming Povlsen troede da heller ikke på, at det var muligt at finde en fuldgod erstatning for den polske målmaskine.
– Efter Lewandowski skiftede, troede jeg ikke, at de nogensinde ville finde så stor en målmaskine igen. Jeg har stor respekt for, hvor tålmodige Bayern var, og hvordan de ramte jackpot med Kane.
Opgøret mellem Bayern München og FCK fløjtes i gang onsdag aften klokken 21.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER