Manchester United-boss sætter kritikere på plads: Vi bruger flest transfer-penge

Ed Woodward mener, at Manchester United er den klub i Europa, der har brugt flest penge i de seneste tre transfervinduer.



Det har været småt med de helt store transfer-signings hos Manchester United denne sæson.

Bevares, det er lykkedes at hente Facundo Pellistri, Donny van de Beek, Alex Telles og Edinson Cavani, men blandt andet Ole Gunnar Solskjærs helt store transfer-drøm, Jadon Sancho, udeblev.

Og efter en noget sløv start på Premier League, så har Ed Woodward mødt en del kritik for ikke at handle nok ind. Men den bider han ikke på.

– På banen er vi aldrig tilfredse i Manchester United, medmindre vi vinder trofæer.

– Men vores tredjeplads i Premier League (sidste sæson, red.) viser, at selvom der er mere hårdt arbejde forude, så er vi på vej i den rigtige retning. Vi har en klar strategi under Ole Gunnar Solskjær, som skal bygge et succefuldt og dedikeret hold med en kerne af egne spiller blandet med spillere ude fra af højeste kvalitet, og som spiller hurtigt og fremad, siger han ifølge Goal.com.

Woodward fortæller, at både van de Beek og Telles har været scoutet længe, og at Edinson Cavani er en topangriber, der tilføjer Solskjær muligheder på toppen.

– Og når vi tilføjer ankomsten af Bruno Fernandes tidligere på året, så viser handlerne, at vi fortsat er i gang med at styre holdet. Vores samlede investering i nye spillere siden sommeren 2019 er over 200 millioner euro (ca. 1,5 milliarder danske kroner, red.), hvilket, tror jeg, er mere end andre større klubber i Europa.

Samtidig har storklubben onsdag fremlagt sin økonomi regnet på fjerde kvartal 2020, der viser, at klubben tabt 70 millioner pund alene på corona. Det svarer til 576 millioner danske kroner.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Mexico – Ecuador

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Frankrig – Sverige

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tyskland – Paraguay