Mbappé og PSG tog første stik mod Bayern München

Paris Saint-Germain tog første stik i Champions League-kvartfinalen mod Bayern München.



En gentagelse af Champions League-finalen fra i fjor mellem Bayern München og Paris Saint-Germain udspillede sig onsdag aften i Tyskland. Denne gang med den franske fodboldklub som vinder.

PSG slap fra den første af to kvartfinaler i den prestigefyldte klubturnering med en sejr på 3-2 i et medrivende opgør og har nu en klar fordel før returopgøret på tirsdag.

Bayern havde klart flest chancer, men PSG var skarpest i duellen mellem mesterholdene, og Kylian Mbappés mål midtvejs i anden halvleg blev afgørende.

Opgøret har været imødeset af mange, siden lodtrækningen fandt sted i marts.

Coronafravær hos begge hold og en knæskade til angrebsstjernen Robert Lewandowski betød dog, at ingen af dem mødte op i stærkeste opstilling.

Men stjerner var der nu alligevel, og to af dem viste sig med det samme frem i det sydtyske snevejr.

Neymar drev efter tre minutter bolden frem og lagde den til rette for Mbappé, der sparkede hårdt mod mål.

Bolden sad lige på Bayern-målmand Manuel Neuer, som ufrivilligt dirigerede den i eget net.

Bayern München-spillerne havde masser af chancer, men var uskarpe. Og da holdet samtidig var skrøbeligt i defensiven, kostede det på måltavlen.

Det blev 2-0 til gæsterne efter 28 minutter, da Neymar med endnu et oplæg fandt en helt fri Marquinhos, som sendte bolden sikkert i nettet, før han måtte lade sig udskifte.

Bayern-presset udmøntede sig i en scoring otte minutter før pausen.

Den tidligere PSG-angriber Eric Maxim Choupo-Moting satte perfekt hovedet på et indlæg fra højre og reducerede gæsternes føring.

Anden halvleg fortsatte, hvor første sluttede. Med masser af chancer.

Til at starte med var Neymar tæt på selv at blive målscorer, da han kvikt opsnappede bolden i feltet og brændte på Neuer.

Og i den anden ende forsøgte Bayern sig igen og igen, før Thomas Müller pandede udligningen i nettet efter en times spil.

Men mønsteret var det samme. Bayern var sårbar bagtil, og Mbappé slog igen til midtvejs i anden halvleg.

Denne gang var skuddet noget mere velplaceret. Franskmanden sparkede mellem benene på forsvarsspilleren Jérôme Boateng og scorede sit andet mål i kampen.

Trods et par kæmpechancer til hjemmeholdet blev Mbappés scoring kampens sidste, og Bayern er dermed pisket til sejr i Paris i næste uge.

/ritzau/





Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

USA – Belgien

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”