Mbappé og PSG tog første stik mod Bayern München

Paris Saint-Germain tog første stik i Champions League-kvartfinalen mod Bayern München.



En gentagelse af Champions League-finalen fra i fjor mellem Bayern München og Paris Saint-Germain udspillede sig onsdag aften i Tyskland. Denne gang med den franske fodboldklub som vinder.

PSG slap fra den første af to kvartfinaler i den prestigefyldte klubturnering med en sejr på 3-2 i et medrivende opgør og har nu en klar fordel før returopgøret på tirsdag.

Bayern havde klart flest chancer, men PSG var skarpest i duellen mellem mesterholdene, og Kylian Mbappés mål midtvejs i anden halvleg blev afgørende.

Opgøret har været imødeset af mange, siden lodtrækningen fandt sted i marts.

Coronafravær hos begge hold og en knæskade til angrebsstjernen Robert Lewandowski betød dog, at ingen af dem mødte op i stærkeste opstilling.

Men stjerner var der nu alligevel, og to af dem viste sig med det samme frem i det sydtyske snevejr.

Neymar drev efter tre minutter bolden frem og lagde den til rette for Mbappé, der sparkede hårdt mod mål.

Bolden sad lige på Bayern-målmand Manuel Neuer, som ufrivilligt dirigerede den i eget net.

Bayern München-spillerne havde masser af chancer, men var uskarpe. Og da holdet samtidig var skrøbeligt i defensiven, kostede det på måltavlen.

Det blev 2-0 til gæsterne efter 28 minutter, da Neymar med endnu et oplæg fandt en helt fri Marquinhos, som sendte bolden sikkert i nettet, før han måtte lade sig udskifte.

Bayern-presset udmøntede sig i en scoring otte minutter før pausen.

Den tidligere PSG-angriber Eric Maxim Choupo-Moting satte perfekt hovedet på et indlæg fra højre og reducerede gæsternes føring.

Anden halvleg fortsatte, hvor første sluttede. Med masser af chancer.

Til at starte med var Neymar tæt på selv at blive målscorer, da han kvikt opsnappede bolden i feltet og brændte på Neuer.

Og i den anden ende forsøgte Bayern sig igen og igen, før Thomas Müller pandede udligningen i nettet efter en times spil.

Men mønsteret var det samme. Bayern var sårbar bagtil, og Mbappé slog igen til midtvejs i anden halvleg.

Denne gang var skuddet noget mere velplaceret. Franskmanden sparkede mellem benene på forsvarsspilleren Jérôme Boateng og scorede sit andet mål i kampen.

Trods et par kæmpechancer til hjemmeholdet blev Mbappés scoring kampens sidste, og Bayern er dermed pisket til sejr i Paris i næste uge.

/ritzau/






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Kasper Hjulmand fyret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

De 10 største stjerner, der misser VM

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Liverpool præsenterer succestræner

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt transferrygte skydes ned

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir